Ile naprawdę ZARABIAJĄ polscy KSIĘŻA?

W odróżnieniu od kolegów z zachodnich krajów, nie mają stałych pensji.

Papież Franciszek ogłosił, że pragnie Kościoła ubogiego i dla ubogich. Dla wiernych, zwłaszcza w Polsce, życzenie to brzmi nieprawdopodobnie, gdyż księża ciągle kojarzeni są z luksusem. Duża część społeczeństwa przekonana jest, że duchowni dostają comiesięczne, niemałe wynagrodzenie.

W Polsce, w odróżnieniu od innych krajów, księża nie otrzymują stałej pensji. Jak pisze „Rzeczpospolita” we Włoszech zarobki księży diecezjalnych wynoszą od 883 do 1376 euro. W Niemczech księża mają status porównywalny do statusu urzędników państwowych i podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, a składki opłaca państwo. Hiszpańscy arcybiskupi zarabiają miesięcznie ok. 1200 euro, biskupi — średnio 900 euro, a wikariusze od 600 do 800 euro.

W Polsce comiesięczny przychód duchowieństwa jest bardzo zróżnicowany. Po odliczeniu ZUS-u kwartalnego, podatku dochodowego, wpływu z kolędy oraz wpłacie na Fundusz  Pomocy Starszym Kapłanom, proboszcz wiejskiej parafii może zarabiać nawet 7 razy mniej niż jego kolega z Warszawy. Pieniądze, jakimi dysponują kapłani, pochodzą głównie z datków wiernych.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Krwisty czy dobrze wysmażony? Jak przygotować idealny STEK Najlepsze sposoby na WORKI I CIENIE POD OCZAMI Pijesz WODĘ prosto z BUTELKI? To poważny błąd Ciąża spowodowała u niej WSTYDLIWE ZMIANY Brutalna praktyka lekarzy w trakcie porodu. Choć zakazana, wciąż się ją stosuje Czego nie wiesz na temat... BIELIZNY? Zwiększają temperaturę mózgu i wpływają na zdrowie. Najmniej szkodliwe są... kuchenki mikrofalowe Sami przyczyniamy się do pogłębienia problemu. Jak walczyć z trudnością z zasypianiem? Zarabiają nawet 100 tys. za rodzenie dzieci. Polskie prawo nie radzi sobie z surogatkami Polacy na bakier z wodą i mydłem. "Co 10. rodak NIE MA SZCZOTECZKI do zębów" Ilu partnerów seksualnych miałeś? Tak odpowiadali AMERYKANIE ZUS kontroluje przedsiębiorcze KOBIETY W CIĄŻY. "80 procent przypadków to fikcja"