Ile naprawdę ZARABIAJĄ polscy KSIĘŻA?
W odróżnieniu od kolegów z zachodnich krajów, nie mają stałych pensji.
Papież Franciszek ogłosił, że pragnie Kościoła ubogiego i dla ubogich. Dla wiernych, zwłaszcza w Polsce, życzenie to brzmi nieprawdopodobnie, gdyż księża ciągle kojarzeni są z luksusem. Duża część społeczeństwa przekonana jest, że duchowni dostają comiesięczne, niemałe wynagrodzenie.
W Polsce, w odróżnieniu od innych krajów, księża nie otrzymują stałej pensji. Jak pisze „Rzeczpospolita” we Włoszech zarobki księży diecezjalnych wynoszą od 883 do 1376 euro. W Niemczech księża mają status porównywalny do statusu urzędników państwowych i podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, a składki opłaca państwo. Hiszpańscy arcybiskupi zarabiają miesięcznie ok. 1200 euro, biskupi — średnio 900 euro, a wikariusze od 600 do 800 euro.
W Polsce comiesięczny przychód duchowieństwa jest bardzo zróżnicowany. Po odliczeniu ZUS-u kwartalnego, podatku dochodowego, wpływu z kolędy oraz wpłacie na Fundusz Pomocy Starszym Kapłanom, proboszcz wiejskiej parafii może zarabiać nawet 7 razy mniej niż jego kolega z Warszawy. Pieniądze, jakimi dysponują kapłani, pochodzą głównie z datków wiernych.
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze