Ile naprawdę ZARABIAJĄ polscy KSIĘŻA?

W odróżnieniu od kolegów z zachodnich krajów, nie mają stałych pensji.

Papież Franciszek ogłosił, że pragnie Kościoła ubogiego i dla ubogich. Dla wiernych, zwłaszcza w Polsce, życzenie to brzmi nieprawdopodobnie, gdyż księża ciągle kojarzeni są z luksusem. Duża część społeczeństwa przekonana jest, że duchowni dostają comiesięczne, niemałe wynagrodzenie.

W Polsce, w odróżnieniu od innych krajów, księża nie otrzymują stałej pensji. Jak pisze „Rzeczpospolita” we Włoszech zarobki księży diecezjalnych wynoszą od 883 do 1376 euro. W Niemczech księża mają status porównywalny do statusu urzędników państwowych i podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, a składki opłaca państwo. Hiszpańscy arcybiskupi zarabiają miesięcznie ok. 1200 euro, biskupi — średnio 900 euro, a wikariusze od 600 do 800 euro.

W Polsce comiesięczny przychód duchowieństwa jest bardzo zróżnicowany. Po odliczeniu ZUS-u kwartalnego, podatku dochodowego, wpływu z kolędy oraz wpłacie na Fundusz  Pomocy Starszym Kapłanom, proboszcz wiejskiej parafii może zarabiać nawet 7 razy mniej niż jego kolega z Warszawy. Pieniądze, jakimi dysponują kapłani, pochodzą głównie z datków wiernych.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Łysienie to nie tylko problem mężczyzn. Jak z nim walczyć? Coś dla fanów PIKANTNYCH dodatków. Szybki sos do przekąsek i mięsa Na Wielkanoc WYDAMY 363 ZŁOTE Codziennie umiera 130 osób. Częsta choroba, którą CIĘŻKO ZDIAGNOZOWAĆ Fakty o jedzeniu, które TRZEBA znać! Niepełnosprawne zwierzęta są bardziej związane z człowiekiem Jest nowy TELEDYSK EDYTY GÓRNIAK! Nagrała go w USA Mama pomalowała córkę, mając ZAMKNIĘTE OCZY! Nowe zasady PRZEWOŻENIA DZIECI w samochodach. Będzie bezpieczniej? Jimmy Fallon znów sprowokował gwiazdę. Tym razem JULIĘ ROBERTS Jak łatwo ZAOSZCZĘDZIĆ na prądzie? Kobieta mogła UMRZEĆ przez SEKS?