Ile naprawdę ZARABIAJĄ polscy KSIĘŻA?

W odróżnieniu od kolegów z zachodnich krajów, nie mają stałych pensji.

Papież Franciszek ogłosił, że pragnie Kościoła ubogiego i dla ubogich. Dla wiernych, zwłaszcza w Polsce, życzenie to brzmi nieprawdopodobnie, gdyż księża ciągle kojarzeni są z luksusem. Duża część społeczeństwa przekonana jest, że duchowni dostają comiesięczne, niemałe wynagrodzenie.

W Polsce, w odróżnieniu od innych krajów, księża nie otrzymują stałej pensji. Jak pisze „Rzeczpospolita” we Włoszech zarobki księży diecezjalnych wynoszą od 883 do 1376 euro. W Niemczech księża mają status porównywalny do statusu urzędników państwowych i podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, a składki opłaca państwo. Hiszpańscy arcybiskupi zarabiają miesięcznie ok. 1200 euro, biskupi — średnio 900 euro, a wikariusze od 600 do 800 euro.

W Polsce comiesięczny przychód duchowieństwa jest bardzo zróżnicowany. Po odliczeniu ZUS-u kwartalnego, podatku dochodowego, wpływu z kolędy oraz wpłacie na Fundusz  Pomocy Starszym Kapłanom, proboszcz wiejskiej parafii może zarabiać nawet 7 razy mniej niż jego kolega z Warszawy. Pieniądze, jakimi dysponują kapłani, pochodzą głównie z datków wiernych.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Męska płodność jest CORAZ GORSZA? BEZSTRESOWE WYCHOWANIE dzieci to błąd? Większość nie wie, jak powinno wyglądać Aby udowodnić swą moc, przewidziała PRZYSZŁOŚĆ ROSJI I PUTINA Wykorzystał brak prądu, by uciec od świeżo poślubionej żony Najlepsze momenty rozmowy z EWĄ KOPACZ. Wywiad w Vivie niczego jej nie nauczył? Dolegliwość, która odbiera radość z seksu. Problem zgłasza ogromna liczba kobiet Kastracja pomoże UNIKNĄĆ RAKA. Skutki są jednak bardzo poważne Codziennie przechowujemy w nich jedzenie. Eksperci ostrzegają o ich SZKODLIWOŚCI Pani Aleksandra została brutalnie zgwałcona. Po skandalicznym wyroku przerywa milczenie Boli cię głowa? Zbadaj… BIODRA Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta. Tak zdradzają Polacy Ukradli URNĘ Z PROCHAMI własnego dziadka! Myśleli, że to narkotyki