Ile naprawdę ZARABIAJĄ polscy KSIĘŻA?

W odróżnieniu od kolegów z zachodnich krajów, nie mają stałych pensji.

Papież Franciszek ogłosił, że pragnie Kościoła ubogiego i dla ubogich. Dla wiernych, zwłaszcza w Polsce, życzenie to brzmi nieprawdopodobnie, gdyż księża ciągle kojarzeni są z luksusem. Duża część społeczeństwa przekonana jest, że duchowni dostają comiesięczne, niemałe wynagrodzenie.

W Polsce, w odróżnieniu od innych krajów, księża nie otrzymują stałej pensji. Jak pisze „Rzeczpospolita” we Włoszech zarobki księży diecezjalnych wynoszą od 883 do 1376 euro. W Niemczech księża mają status porównywalny do statusu urzędników państwowych i podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, a składki opłaca państwo. Hiszpańscy arcybiskupi zarabiają miesięcznie ok. 1200 euro, biskupi — średnio 900 euro, a wikariusze od 600 do 800 euro.

W Polsce comiesięczny przychód duchowieństwa jest bardzo zróżnicowany. Po odliczeniu ZUS-u kwartalnego, podatku dochodowego, wpływu z kolędy oraz wpłacie na Fundusz  Pomocy Starszym Kapłanom, proboszcz wiejskiej parafii może zarabiać nawet 7 razy mniej niż jego kolega z Warszawy. Pieniądze, jakimi dysponują kapłani, pochodzą głównie z datków wiernych.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Te przekąski można podjadać bez konsekwencji. Są smaczne i niskokaloryczne Najzdrowsza WODA to ta Z KRANU. Pij zamiast mineralnej i nie gotuj Dziewięć filmów EROTYCZNYCH na warszawskiej Pradze! NIECODZIENNY WYPADEK podczas uprawiania seksu Rewolucyjna metoda odmieni życie CUKRZYKÓW. Jej autorami są Polacy! Kiedy jest najlepszy czas na seks? U kobiet i mężczyzn wygląda to inaczej Polacy 7. NAJBARDZIEJ OTYŁYM narodem Europy. Nie potrafimy się odchudzać? Marihuana MEDYCZNA. Czym różni się od zwykłej i czy jest bezpieczna? Chroni przed osteoporozą i KOBIECYMI nowotworami. Jednak wciąż jemy jej za mało Kiedy można stwierdzić NIEWAŻNOŚĆ MAŁŻEŃSTWA? Dłuższe dni, lepsza pogoda, a czujesz się gorzej niż zimą? PRZESILENIE WIOSENNE można pokonać Nauka języków w GIMNAZJUM bezskuteczna. System kuleje, a poziom jest gorszy niż podstawowy