Ile naprawdę ZARABIAJĄ polscy KSIĘŻA?

W odróżnieniu od kolegów z zachodnich krajów, nie mają stałych pensji.

Papież Franciszek ogłosił, że pragnie Kościoła ubogiego i dla ubogich. Dla wiernych, zwłaszcza w Polsce, życzenie to brzmi nieprawdopodobnie, gdyż księża ciągle kojarzeni są z luksusem. Duża część społeczeństwa przekonana jest, że duchowni dostają comiesięczne, niemałe wynagrodzenie.

W Polsce, w odróżnieniu od innych krajów, księża nie otrzymują stałej pensji. Jak pisze „Rzeczpospolita” we Włoszech zarobki księży diecezjalnych wynoszą od 883 do 1376 euro. W Niemczech księża mają status porównywalny do statusu urzędników państwowych i podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, a składki opłaca państwo. Hiszpańscy arcybiskupi zarabiają miesięcznie ok. 1200 euro, biskupi — średnio 900 euro, a wikariusze od 600 do 800 euro.

W Polsce comiesięczny przychód duchowieństwa jest bardzo zróżnicowany. Po odliczeniu ZUS-u kwartalnego, podatku dochodowego, wpływu z kolędy oraz wpłacie na Fundusz  Pomocy Starszym Kapłanom, proboszcz wiejskiej parafii może zarabiać nawet 7 razy mniej niż jego kolega z Warszawy. Pieniądze, jakimi dysponują kapłani, pochodzą głównie z datków wiernych.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Zachwycająca Gwyneth Paltrow stylizowana na IKONY AMERYKI! Co kryje się w MIĘSIE MIELONYM? Uważaj na sztuczki producentów Internauci oszaleli na punkcie małej tancerki. Rusza się jak prawdziwa diwa To NIE JEST ZDJĘCIE! Artystka uczciła pamięć Robina Williamsa Niezwykłe właściwości OCTU JABŁKOWEGO. Zapomniana broń w walce ze zbędnymi kilogramami Obowiązkowy suplement dla przyszłych mam. NIE DZIAŁA u połowy kobiet! Działa przeciwstresowo, obniża cholesterol. Zażywaj magnez Diagnozuje się ją częściej, niż faktycznie występuje. Wszystko o SKAZIE BIAŁKOWEJ Ukrywanie samotności czy potrzeba niezależności? SINGLE coraz popularniejsi Dieta zgodna z GRUPĄ KRWI. Czy warto ją stosować? Parówki to czubek góry lodowej. Na czym jeszcze oszukują producenci? Podnoszą ciężary i wciąż czują się atrakcyjnie. Tak wyglądają polskie sztangistki