Prosta HISZPAŃSKA PRZEKĄSKA z kilku ziemniaków, jajek i sera!

Tortilla de patatas, nazywana również tortilla española to tradycyjna hiszpańska potrawa.

Tortilla de patatas, nazywana również tortilla española to tradycyjna hiszpańska potrawa. Może być podawana zarówno na zimno, jak i na ciepło, jako samodzielny posiłek lub w kawałkach jako "tapas". 

Aby ją przygotować, potrzebujesz: 5–6 ziemniaków, cebulę, 5 jajek, 2 łyżek oliwy z oliwek, soli, pieprzu oraz odrobinę żółtego sera.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Co piąty turysta wraca z egzotyczną chorobą. "To personel przenosi choroby" Odchudzasz się, ale nie chudniesz? Powodem mogą być utajone choroby Pyszne BUŁECZKI z dodatkiem naturalnej witaminy C Polski kabaret PARODIUJE CONCHITĘ WURST! Jak przechowywać TOREBKI, by się nie niszczyły? Anna Komorowska: "Na trudne sytuacje nasza rodzina jest idealna!" 5-latek z Polski podbija świat mody! Polacy na bakier z wodą i mydłem. "Co 10. rodak NIE MA SZCZOTECZKI do zębów" RESTRYKCYJNA USTAWA usunie słodycze ze szkolnych sklepików ANJA RUBIK jako dresiara w klipie Doroty Masłowskiej! Grodzka udostępni mieszkanie autorowi „wSieci”? „Chce sprawdzić, czy napisał prawdę, będzie proces” Tym sosem wzbudzisz zachwyt każdego smakosza. Zrobisz go w pięć minut