W niej tkwi sekret udanych WYPIEKÓW. Jak wybrać tę odpowiednią?

Która będzie najlepsza do makaronów, ciast czy chleba?

Wraca moda na domowe wypieki i własnoręcznie przygotowywane potrawy, w tym makarony. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale połowa kulinarnego sukcesu tkwi w mące, której używamy w kuchni.

O tym, jak wybrać tę odpowiednią i które jej rodzaje lepsze są do pierogów czy makaronu, a które sprawdzą się przy cieście francuskim, opowiedziała w programie "Pytanie na śniadanie" Aneta Kuroń.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jaki BIUSTONOSZ na siłownię? Kobiety często popełniają błąd Chirurgiczny sposób na MŁODY WYGLĄD? Lekarze ostrzegają przed zagrożeniem dla GAŁEK OCZNYCH Papież przechwycił pizzę jadąc papamobile! Nastolatka z Polski poświęciła się POMOCY INDYJSKIM DZIECIOM! Najczęstsze KŁAMSTWA, jakich się dopuszczamy Nowe zasady PRZEWOŻENIA DZIECI w samochodach. Będzie bezpieczniej? Lekarze alarmują: Polacy nie biorą lekarstw! Jednym z powodów jest brak pieniędzy Pozbądź się TOKSYN. Proste i tanie sposoby dostępne w każdej kuchni 81-letnia Helena Norowicz o udziale w kampanii BOHOBOCO. Podczas rozmowy zrobiła szpagat BLW - kontrowersyjna metoda karmienia dzieci Radość irlandzkich homoseksualistów! Świętują legalizację ich małżeństw HIT INTERNETU. Ironicznie o słowiańskiej urodzie!