W niej tkwi sekret udanych WYPIEKÓW. Jak wybrać tę odpowiednią?

Która będzie najlepsza do makaronów, ciast czy chleba?

Wraca moda na domowe wypieki i własnoręcznie przygotowywane potrawy, w tym makarony. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale połowa kulinarnego sukcesu tkwi w mące, której używamy w kuchni.

O tym, jak wybrać tę odpowiednią i które jej rodzaje lepsze są do pierogów czy makaronu, a które sprawdzą się przy cieście francuskim, opowiedziała w programie "Pytanie na śniadanie" Aneta Kuroń.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Opalasz się TOPLESS? Krytyka to nie jedyne, na co się narażasz... Pyszne BUŁECZKI z dodatkiem naturalnej witaminy C Zamiast pomóc, mogą szkodzić. Wszystko o ANTYBIOTYKACH Jakie PIECZYWO jest najzdrowsze? Zobacz, jak to sprawdzić Wegetarianizm przyczyną BEZPŁODNOŚCI MASAŻ STÓP. Przyjemność, która może uleczyć całe ciało W Polsce gorzej niż w USA. Frytki zawierają substancję rakotwórczą Firma kosmetyczna nabrała MAFFASHION. Kto zrobił jej manicure? Jak nauczyć się asertywności? Najlepszy jest amerykański sposób "na kanapkę" Największa tajemnica chrzecijaństwa. Jaka jest prawda? Krwisty czy dobrze wysmażony? Jak przygotować idealny STEK Jak gwiazdy zwracają się do swoich TEŚCIÓW?