MŁODZI OJCOWIE chętniej opiekują się dziećmi. Wszystko dzięki DŁUŻSZEMU URLOPOWI

129 tys. świeżo upieczonych ojców postanowiło skorzystać w 2014 roku z prawa do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. To niemal 5 razy więcej niż w 2012 i 2013 roku.

129 tys. świeżo upieczonych ojców postanowiło skorzystać w 2014 roku z prawa do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. To niemal 5 razy więcej niż w 2012 i 2013 roku.

Od 2011 roku mężczyźni mają prawo do wykorzystania dodatkowego urlopu ojcowskiego. Początkowo przysługujący im urlop wynosił 7 dni i nie cieszył się dużą popularnością. Zainteresowanie nim jednak systematycznie rośnie, zwłaszcza od kiedy czas urlopu został wydłużony.

Ojcowie mają prawo do dwóch tygodni płatnego urlopu ojcowskiego, niezależnie od tego, czy matka jest w tym czasie na urlopie macierzyńskim, dodatkowym czy rodzicielskim – wyjaśnia Radosław Milczarski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Urlopu ojcowskiego nie wolno mylić z tacierzyńskim – dodaje.

Z urlopu ojcowskiego można skorzystać do momentu ukończenia przez dziecko roku. Nie ma żadnego znaczenia, czy ojciec jest w związku formalnym, czy nie. Świadczenie przysługuje też mężczyźnie, który adoptował dziecko, pod warunkiem że nie ukończyło ono siódmego lub – gdy podjęto wobec niego decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – dziesiątego roku życia.

Aby pójść na urlop ojcowski, mężczyzna musi nie później niż siedem dni przed planowanym wolnym złożyć do pracodawcy wniosek urlopowy wraz ze skróconym aktem urodzenia dziecka – mówi Milczarski. Podczas urlopu ojciec otrzymuje 100% swojego wynagrodzenia.

Źródło: InfoWire.pl

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Taylor Swift odwiedziła CHORE DZIECI w szpitalu! Te triki powinna znać każda pani domu. Ułatwiają pracę w kuchni 4 filiżanki kawy - tyle wystarczy, by poważnie obniżyć płodność! Najczęstsze błędy rodziców podczas PODAWANIA DZIECKU LEKÓW Uważaj, żeby nie zarazić się od psa. Groźne pasożyty niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci! Mroczne oblicze ANJI RUBIK w teledysku Black Atlass Oczyszczają organizm, odchudzają. PRZYPRAWY, których nie może zabraknąć w kuchni BANANOWA przekąska dla dbających o linię Marcin Gortat rzucił wyzwanie POLSKIEMU MINISTROWI POLKA, która podbiła serce The Rolling Stones! Najzdrowsza WODA to ta Z KRANU. Pij zamiast mineralnej i nie gotuj Tak powstaje popularny "eliksir młodości". Sekret drogocennego olejku arganowego