Tak przygotowywali się do otwarcia pierwszego fast foodu w Polsce. Archiwalna relacja pracowników

"Mięsem były pokrywki, frytki to były pocięte słomki, sałata to zielona krępina". Tak uczyli się... gotować.

Jeden z najpopularniejszych fast foodów na świecie pojawił się w Polsce 17 czerwca 1992 roku na rogu ulicy Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Od czasu powstania restauracji do momentu utworzenia jednej z nich w Polsce musiały minąć aż 52 lata.

Polacy oczekiwali na ten moment z niecierpliwością. Klientów było tak dużo, że w dniu otwarcia fast foodu ustanowiony został rekord świata w liczbie transakcji. W sumie dokonano 13,3 tysiąca zamówień!

Zobaczcie archiwalne nagranie rozmowy z pierwszymi pracownikami, którzy opowiadali, jak uczyli się gotować…

Uczyliśmy się tak naprawdę na sucho. Mięsem były pokrywki od słoików, frytki to były pocięte słomki, sałata to zielona krępina. I na tym się uczyliśmy, bo tych produktów po prostu nie było - tłumaczyła wówczas jedna z zatrudnionych.

Źródło: TVP

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Obowiązkowy suplement dla przyszłych mam. NIE DZIAŁA u połowy kobiet! Które gwiazdy korzystają z porad WRÓŻKI? Wykorzystał brak prądu, by uciec od świeżo poślubionej żony Oto, co dzieje się w płucach palacza! Eksperyment fizyka i... Marcina Prokopa Jakie PIECZYWO jest najzdrowsze? Zobacz, jak to sprawdzić Kolejna parodia reklamy z Van Dammem. W PRZESTRZENI KOSMICZNEJ! W której ławce siedzi twoje dziecko? Miejsce w sali lekcyjnej ma znaczenie Chorzy na raka w kontrowersyjnej kampanii Zarabiają nawet 100 tys. za rodzenie dzieci. Polskie prawo nie radzi sobie z surogatkami Ukradli URNĘ Z PROCHAMI własnego dziadka! Myśleli, że to narkotyki Jest zdrowy i nie tuczy. Cała prawda o MAKARONIE Wiktor urodził się jako kobieta. Opowiedział o swojej metamorfozie