Tak przygotowywali się do otwarcia pierwszego fast foodu w Polsce. Archiwalna relacja pracowników

"Mięsem były pokrywki, frytki to były pocięte słomki, sałata to zielona krępina". Tak uczyli się... gotować.

Jeden z najpopularniejszych fast foodów na świecie pojawił się w Polsce 17 czerwca 1992 roku na rogu ulicy Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Od czasu powstania restauracji do momentu utworzenia jednej z nich w Polsce musiały minąć aż 52 lata.

Polacy oczekiwali na ten moment z niecierpliwością. Klientów było tak dużo, że w dniu otwarcia fast foodu ustanowiony został rekord świata w liczbie transakcji. W sumie dokonano 13,3 tysiąca zamówień!

Zobaczcie archiwalne nagranie rozmowy z pierwszymi pracownikami, którzy opowiadali, jak uczyli się gotować…

Uczyliśmy się tak naprawdę na sucho. Mięsem były pokrywki od słoików, frytki to były pocięte słomki, sałata to zielona krępina. I na tym się uczyliśmy, bo tych produktów po prostu nie było - tłumaczyła wówczas jedna z zatrudnionych.

Źródło: TVP

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Frytki afrodyzjakiem? Jeśli są z... BAKŁAŻANA Obniżają cholesterol, odchudzają, poprawiają kondycję skóry i włosów. Jakie PŁATKI wybrać? Uczestniczka WARSAW SHORE w teledysku polskiego boysbandu! DZIEŃ Z ŻYCIA młodej matki. Pod koniec dnia dom wyglądał jeszcze GORZEJ Joanna Krupa śpiewa piosenkę Justina Biebera! Udany playback? Nie mógł żyć dłużej z kobiecym defektem. Dzięki operacji plastycznej wygląda męsko Dziecko nie chodzi lub nie mówi. Kiedy należy zacząć się martwić? Idealne ciastka na deszczowe wieczory. 4 składniki i gotowe Lubiany czy znienawidzony? Po ponad 130. dniach przyznał, jak wygląda jego prezydentura Czym zastąpić cukier, by NIE PRZYTYĆ po świętach? Zarabiają nawet 100 tys. za rodzenie dzieci. Polskie prawo nie radzi sobie z surogatkami Nastolatka ZABIJA ZWIERZĘTA i chwali się tym na Facebooku