Tak przygotowywali się do otwarcia pierwszego fast foodu w Polsce. Archiwalna relacja pracowników

"Mięsem były pokrywki, frytki to były pocięte słomki, sałata to zielona krępina". Tak uczyli się... gotować.

Jeden z najpopularniejszych fast foodów na świecie pojawił się w Polsce 17 czerwca 1992 roku na rogu ulicy Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Od czasu powstania restauracji do momentu utworzenia jednej z nich w Polsce musiały minąć aż 52 lata.

Polacy oczekiwali na ten moment z niecierpliwością. Klientów było tak dużo, że w dniu otwarcia fast foodu ustanowiony został rekord świata w liczbie transakcji. W sumie dokonano 13,3 tysiąca zamówień!

Zobaczcie archiwalne nagranie rozmowy z pierwszymi pracownikami, którzy opowiadali, jak uczyli się gotować…

Uczyliśmy się tak naprawdę na sucho. Mięsem były pokrywki od słoików, frytki to były pocięte słomki, sałata to zielona krępina. I na tym się uczyliśmy, bo tych produktów po prostu nie było - tłumaczyła wówczas jedna z zatrudnionych.

Źródło: TVP

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Fenomenalne KREACJE OSCAROWE, które przeszły do historii Poranne ćwiczenia na czczo to błąd. KONRAD GACA obala mity Większy stres i zaburzony metabolizm? Wszystko przez JEDEN Z POSIŁKÓW Stosujesz DIETĘ w CIĄŻY? To jeden z powodów otyłości u dzieci Chirurgiczny sposób na MŁODY WYGLĄD? Lekarze ostrzegają przed zagrożeniem dla GAŁEK OCZNYCH Te rasy psów są NAJGROŹNIEJSZE. Aby je posiadać, musisz mieć pozwolenie Fakty o jedzeniu, które TRZEBA znać! Jak często prać ręczniki, pościel i piżamę? "To prawdziwe siedlisko bakterii" Jak ukryć BIUSTONOSZ pod sukienką? Warto znać te gadżety Zawierają te same substancje, co kostki toaletowe. Wszystko o NAPOJACH GAZOWANYCH Zrobiła facetom dowcip. Tego się NIE SPODZIEWALI! Jak było naprawdę? HISTORIE KOBIET kontra rzeczywistość