Dziecko nie chodzi lub nie mówi. Kiedy należy zacząć się martwić?

W śledzeniu prawidłowego rozwoju dziecka pomocna będzie siatka centylowa.

Każdy maluch rozwija się inaczej, jednak pewne umiejętności dzieci zdobywają w podobnym wieku. Około 3. miesiąca niemowlę powinno unosić główkę, około 6. – siadać i reagować na świat dookoła poprzez odwracanie głowy w kierunku mówiącego, w wieku 9 miesięcy większość maluszków zaczyna wstawać, a po skończeniu roku uczy się chodzić.

Drobne odstępstwa nie powinny nas niepokoić, gdyż wynikają z indywidualnego rozwoju. Jednak jeśli dwulatek nie zaczyna mówić, musimy pomyśleć o badaniu słuchu, w drugiej kolejności o wizycie u logopedy lub psychologa.

W śledzeniu prawidłowego rozwoju dziecka pomocna będzie siatka centylowa.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Ile wydajemy na dziecko? Najwięcej rodzice pociech w wieku 10–12 lat Adam Levin zaśpiewał jak MICHAEL JACKSON i FRANK SINATRA! Kim był dostawca, który PRZYNIÓSŁ PIZZĘ na galę Oscarów? Kobiece spoty wyborcze. Który NAJGORSZY? Jak uniknąć ZMARSZCZEK? Sposobem nie kremy, a zmiana przyzwyczajeń 25 sposobów na wiązanie KOBIECEGO SZALA Polska podróżniczka ostro o "człowieku pożartym przez anakondę" Wstydliwy problem kobiet. By sobie pomóc, ty i partner powinniście przestrzegać kilku zasad Zwiększają temperaturę mózgu i wpływają na zdrowie. Najmniej szkodliwe są... kuchenki mikrofalowe Jak było naprawdę? HISTORIE KOBIET kontra rzeczywistość Wygląda tak samo, a każdy widzi ją inaczej. Wszystko przez mały fragment MÓZGU Jest prekursorką artystycznego SELFIE. Jej zdjęcie konkuruje z kultowymi fotografiami świata