Dziecko nie chodzi lub nie mówi. Kiedy należy zacząć się martwić?

W śledzeniu prawidłowego rozwoju dziecka pomocna będzie siatka centylowa.

Każdy maluch rozwija się inaczej, jednak pewne umiejętności dzieci zdobywają w podobnym wieku. Około 3. miesiąca niemowlę powinno unosić główkę, około 6. – siadać i reagować na świat dookoła poprzez odwracanie głowy w kierunku mówiącego, w wieku 9 miesięcy większość maluszków zaczyna wstawać, a po skończeniu roku uczy się chodzić.

Drobne odstępstwa nie powinny nas niepokoić, gdyż wynikają z indywidualnego rozwoju. Jednak jeśli dwulatek nie zaczyna mówić, musimy pomyśleć o badaniu słuchu, w drugiej kolejności o wizycie u logopedy lub psychologa.

W śledzeniu prawidłowego rozwoju dziecka pomocna będzie siatka centylowa.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Kulisy "gorącej" sesji dla CKM. Tak pozowała modelka DONATANA! Ile wydajemy na dziecko? Najwięcej rodzice pociech w wieku 10–12 lat Kolejna sesja 81-LETNIEJ Heleny Norowicz. Pojawiła się NA OKŁADCE magazynu kobiecego! 8-latka z Kazachstanu podbija sieć. Pokazała, jak trenuje boks! Anna Komorowska: "Na trudne sytuacje nasza rodzina jest idealna!" Anna Grodzka o relacjach z Jarosławem Kaczyńskim. „Ciekawe, czy pocałowałby mnie w rękę” Zamieszczasz ZDJĘCIA W SIECI? Możesz łatwo złamać prawo Chipsy, frytki, burgery. Ulubione fast foody w zdrowszym wydaniu Jak powstają skórzane meble? Jednym z etapów jest moczenie w krowim moczu 25 sposobów na wiązanie KOBIECEGO SZALA Jest nowy teledysk DONATANA I CLEO! Mistrzowie kuchni gotowali dla kilkudziesięciu nieznajomych!