Dziecko nie chodzi lub nie mówi. Kiedy należy zacząć się martwić?

W śledzeniu prawidłowego rozwoju dziecka pomocna będzie siatka centylowa.

Każdy maluch rozwija się inaczej, jednak pewne umiejętności dzieci zdobywają w podobnym wieku. Około 3. miesiąca niemowlę powinno unosić główkę, około 6. – siadać i reagować na świat dookoła poprzez odwracanie głowy w kierunku mówiącego, w wieku 9 miesięcy większość maluszków zaczyna wstawać, a po skończeniu roku uczy się chodzić.

Drobne odstępstwa nie powinny nas niepokoić, gdyż wynikają z indywidualnego rozwoju. Jednak jeśli dwulatek nie zaczyna mówić, musimy pomyśleć o badaniu słuchu, w drugiej kolejności o wizycie u logopedy lub psychologa.

W śledzeniu prawidłowego rozwoju dziecka pomocna będzie siatka centylowa.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Bez chemioterapii można pokonać raka. Nowe leki wyleczą go całkowicie Siostra Beyonce POBIŁA JAY-Z! Jak obrać mango przy pomocy SZKLANKI? Koniec ze strachem przed lataniem. Polscy studenci znaleźli sposób NIECODZIENNY WYPADEK podczas uprawiania seksu W 70 procentach przypadków chroni KOBIETY PRZED NOWOTWOREM! Ciąża spowodowała u niej WSTYDLIWE ZMIANY Jest najstarszym taksówkarzem w Polsce. W zawodzie pracuje od 58 lat! Jej produkcja może budzić obrzydzenie. Tak powstaje jedna z NAJCENNIEJSZYCH tkanin na świecie Dieta zgodna z GRUPĄ KRWI. Czy warto ją stosować? Jak NIE PRZYTYĆ po rzuceniu palenia. Kilka rad Domowe sposoby na ból zęba? Nie potrzebujesz ŚRODKÓW PRZECIWBÓLOWYCH