Dziecko nie chodzi lub nie mówi. Kiedy należy zacząć się martwić?

W śledzeniu prawidłowego rozwoju dziecka pomocna będzie siatka centylowa.

Każdy maluch rozwija się inaczej, jednak pewne umiejętności dzieci zdobywają w podobnym wieku. Około 3. miesiąca niemowlę powinno unosić główkę, około 6. – siadać i reagować na świat dookoła poprzez odwracanie głowy w kierunku mówiącego, w wieku 9 miesięcy większość maluszków zaczyna wstawać, a po skończeniu roku uczy się chodzić.

Drobne odstępstwa nie powinny nas niepokoić, gdyż wynikają z indywidualnego rozwoju. Jednak jeśli dwulatek nie zaczyna mówić, musimy pomyśleć o badaniu słuchu, w drugiej kolejności o wizycie u logopedy lub psychologa.

W śledzeniu prawidłowego rozwoju dziecka pomocna będzie siatka centylowa.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Internauci oszaleli na punkcie małej tancerki. Rusza się jak prawdziwa diwa Urszula Radwańska bez bielizny na uroczystej gali Wimbledonu! Cierpi na nią ok. 230 tys. Polaków. Naukowcy wreszcie wiedzą, jak ją leczyć Jak prawidłowo wywieszać flagę narodową? Oto podstawowe zasady Ciężka praca za małe pieniądze. Tak wygląda służba u królowej Elżbiety II Domowe sposoby na pozbycie się CELLULITU Chorzy na raka w kontrowersyjnej kampanii Nieoceniona broń w walce z wieloma chorobami. Każda matka powinna o tym wiedzieć Przeżyła ŚMIERĆ KLINICZNĄ. Co widziała? Wady i zalety porodu w wodzie. Kiedy warto wybrać tę metodę? RUTYNOWY ZABIEG podczas porodu jednak NIEPRAWIDŁOWY? "To okaleczenie" Mama pomalowała córkę, mając ZAMKNIĘTE OCZY!