Zamieszczasz ZDJĘCIA W SIECI? Możesz łatwo złamać prawo

Jesli nafotogramii są inne osoby, musimy uzyskać ich zgodę na wykorzystanie wizerunku.

W internecie możemy udostępniać zdjęcia, które zrobiliśmy, pod warunkiem, że jesteśmy na nich sami. Gdy natomiast wykonaliśmy fotografię, na której są inne osoby, musimy uzyskać ich zgodę na wykorzystanie wizerunku - komentuje radca prawny Marta Miszczuk z kancelarii Affre i Wspólnicy. Nie zawsze wymazanie twarzy wystarczy. Niektórzy mają charakterystyczne tatuaże, fryzury czy stroje

Bardziej skomplikowana jest kwestia udostępniania czyichś zdjęć, które zostały przez nas zmodyfikowane, np. memów. Nie ma jeszcze regulacji prawnych w tej kwestii, jednak powinniśmy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, należy podać informację o autorze oryginalnego zdjęcia. Po drugie, zmodyfikowana przez nas fotografia musi być „przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze”. Samo dodanie tekstu do zdjęcia nie spełnia tego wymogu.

Źródło: InfoWire

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Rekonstrukcja ratunkiem dla ZNISZCZONYCH WŁOSÓW. Efekt widoczny nawet 8 tygodni Zbyt KRÓTKI SEN powodem poważnych zaburzeń Wiktor urodził się jako kobieta. Opowiedział o swojej metamorfozie Podstępny nowotwór. Przebiega bezobjawowo, bardzo często kończy się śmiercią Mężczyzna nie pomaga w domu? To może być twoja wina Holland o pracy nad "House of Cards". Są minusy Chodzenie bez STANIKA - zły gust czy atut? Żywiołowy taniec CHŁOPCA do piosenki Lady Gagi! Proste patenty na rozciągnięcie butów. Nawet o 2 centymetry! Rewolucyjna metoda odmieni życie CUKRZYKÓW. Jej autorami są Polacy! Jak powstają CZEKOLADOWE JAJKA? ANNA LEWANDOWSKA pokazuje, jak ćwiczyć w ciąży!