Stres w ciąży
BEATKA • dawno temuStres dopada każdego z nas. Również kobiety w ciąży. Z jednej strony, strach o dziecko, problemy rodzinne i finansowe, być może groźba utraty pracy nie sprzyjają spokojnej ciąży. A z drugiej strony, tyle słyszy się o negatywnym oddziaływaniu stresu na zdrowie kobiety i dziecka. Jak radzić sobie ze stresem? Kobiety w ciąży nie powinny zażywać żadnych leków, więc zostają naturalne sposoby na stres.
Skutki stresu w ciąży
Ciąża to czas, w którym przyszłej mamie zalecane jest szczególne dbanie o siebie, o swoje samopoczucie i zdrowie. Niekiedy jednak zdarzają się niezależne od nas sytuacje, które nie nastrajają do relaksu, a przeciwnie – są stresujące. Faktem jest też, że kobiety podczas ciąży mogą być mocno wrażliwe i labilne emocjonalnie. Problemy dość łatwo wytrącają je z równowagi, częściej wywołują łzy, narzekania, zdenerwowanie. Oczywiście, przez 9 miesięcy nie da się unikać stresu. Nawet gdy sytuacja rodzinna i finansowa jest pod kontrolą, przyszła mama może zamartwiać się stanem zdrowia i rozwojem dziecka.
Jak stres wpływa na rozwój płodu? Kobieta w ciąży jest ściśle połączona z dzieckiem. Maluszek w brzuszku mamy doskonale odczuwa jej emocje. Dlatego, gdy u mamy wzrasta poziom hormonów stresu, to samo dzieje się w organizmie dziecka. Najważniejszym hormonem stresu jest kortyzol. Zbyt duża jego ilość w organizmie kobiety w ciąży może doprowadzić do powstania wad rozwojowych dziecka. Wśród zaburzeń mogą pojawić się wady serca, problemy układu nerwowego, niedożywienie dziecka. Duże ryzyko niesie stres odczuwany w pierwszym miesiącu ciąży. Stres wówczas może doprowadzić do poronienia. Z kolei stres w ostatnim trymestrze może być przyczyną przedwczesnego porodu.
Stres u przyszłej mamy doprowadza do wzrostu ciśnienia. Wzrost ciśnienia w ciąży jest przyczyną odklejania się łożyska. Jest to stan zagrażający życiu dziecka i matki. Długotrwały stres u kobiet w ciąży wpływa negatywnie na pracę i rozwój mózgu dziecka.
Walka ze stresem
Najlepiej jest unikać stresu w ciąży. Jeżeli stresujesz się, słuchając opowieści o horrorach przeżytych przez twoje kuzynki i ciotki podczas ich porodów, powiedz stanowczo, że nie będziesz słuchać takich rzeczy. Pamiętaj też, by zachować dystans do informacji znajdujących się w Internecie na temat porodu i połogu. Nierzadko są one po prostu przerysowane.
W sytuacjach, gdy łapie cię stres, możesz pomóc sobie doraźnie. Po pierwsze usiądź. Podczas stresu zaczynasz płycej oddychać, co prowadzi do niedotlenienia mózgu. Niedotlenienie grozi omdleniem. Nie narażaj się więc na upadek. Zacznij głęboko i powoli oddychać przez nos. Zamknij oczy. Dzięki temu szybciej osiągniesz równowagę.
W celach profilaktycznych nie zapominaj o relaksie. Codziennie musisz znaleźć chwilę dla siebie. Wycisz umysł, zacznij myśleć o czymś przyjemnym. Otwórz okno, przewietrz pokój. Nie rób na siłę porządków w domu. Jeżeli nie dajesz rady, nie wyrabiasz się z czymś, zostaw to i odpocznij. Zabierz się za to ponownie, gdy się uspokoisz i zrelaksujesz.
Spraw sobie odrobinę przyjemności. Kiedy kobieta czuje się najlepiej? Gdy może o siebie zadbać. Pójdź do fryzjera, na masaż, na basen. A nawet po prostu kup sobie nowy ciuch. Jeżeli boisz się nadwagi w ciąży, zacznij ćwiczyć. W niektórych klubach dostępna jest oferta dla kobiet w ciąży. Dużo spaceruj, zwłaszcza po parkach czy lesie. Ucieknij od zgiełku miasta.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze