Separacja a dzieci
BEATKA • dawno temuRozstanie rodziców nigdy nie jest łatwe, nie tylko dla samych zainteresowanych, ale też dla ich dzieci. Utrzymywanie związku, w którym miłość dawno się wypaliła, a pozostały tylko wzajemne pretensje i nieporozumienia, nie jest dobrym posunięciem. Budowanie rodziny „na siłę”, tylko dla dobra dziecka okaże się w końcu niemożliwe. Tylko jak powiedzieć dziecku, że mama i tato muszą się rozstać? Maluch poczuje się jak samotne dziecko, opuszczone i niekochane. Stres u dzieciwywoła też myśl, że to one są przyczyną rozpadu rodziny.
Kiedy rozmawiać z dzieckiem?
Rozmowa z dzieckiem na temat separacji rodziców powinna odbyć się, gdy dorośli są w pełni przekonani, że nie istnieje sposób poprawy relacji w rodzinie. Wybranie momentu już samo w sobie jest sztuką, gdyż zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne poinformowanie malucha o zaistniałej sytuacji pociągnie za sobą przykre skutki. Porozmawiać z maluchem należy przed wyprowadzką jednego z rodziców z domu. Kiedy tato (lub mama) wychodzi już z walizkami, na rozmowę jest już zdecydowanie za późno. W takiej sytuacji dziecko może poczuć się oszukane, tym samym autorytet rodzica zostaje poważnie nadszarpnięty, a jego wiarygodność w oczach dziecka topnieje z zawrotną prędkością. Zbyt wcześnie przeprowadzona rozmowa wzbudzi w maluchu niepokój. Dziecko zacznie się zastanawiać, jak teraz będzie wyglądało jego życie, jak ułożą się wszystkie sprawy. Jego myśli i uczucia zdominuje niepokój.
Separacja rodziców będzie trudna do zaakceptowania przez malucha. Warto mu o tym powiedzieć na około dwa tygodnie przed spodziewaną wyprowadzką. W rozmowie powinni uczestniczyć oboje rodzice. Mimo istniejących urazów między dorosłymi, nie mogą oni wypowiadać negatywnych opinii o sobie nawzajem. Nierozważne byłyby też kłótnie przeprowadzane w obecności dziecka. Informacje przekazywane dziecku powinny być jednomyślne i spójne. Jakiekolwiek rozbieżności maluch wychwyci i będzie miał nadzieję, że sytuacja jeszcze się zmieni.
Jak rozmawiać z dzieckiem?
Najważniejsze podczas rozmowy jest zapewnić dziecko o swoich uczuciach do niego. Maluch musi wiedzieć, że go kochacie oboje i że to uczucie jest niezmienne. Poza tym, dziecko nie może czuć się winne z powodu separacji czy rozwodu rodziców. Maluch będzie się z pewnością łudził, że sytuacja może się jeszcze zmienić. Warto uświadomić go, że decyzja jest przemyślana i nie była podjęta pochopnie.
Czy dziecko należy wprowadzać w szczegóły? Im mniejsze dziecko, tym bardziej ogólne informacje należy mu podać. Malucha należy zapewniać, że zawsze zostaniecie jego rodzicami i wasze rozstanie w niczym temu nie przeszkadza. Podczas rozmowy warto ustalić to, gdzie będzie mieszkało dziecko, kiedy będzie mogło widywać się z drugim rodzicem itd.
Samotne rodzicielstwo jest trudne. W tym ciężkim okresie należy mieć baczną uwagę na dziecko. Warto słuchać uważnie jego słów, dopytywać się powodów smutku. Jeśli dziecko nie chce rozmawiać, warto je do tego zachęcać i nie poddawać się wówczas, gdy dziecko cię odrzuci. Dużym błędem wychowawczym jest zwierzanie się dziecku ze swoich zmartwień. Maluch nie może być powiernikiem dorosłych. Jeżeli dziecko nie przystosuje się do zmian, być może potrzebna mu będzie pomoc specjalisty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze