A jeśli to już stalking?
PAULA • dawno temuZerwaliście, ale to nie koniec. Mimo, że chciałabyś zacząć nowe życie, on nie pozwala o sobie zapomnieć. Częste telefony, codziennie wysyłane smsy, niezapowiedziane wizyty, prezenty… Na początku delikatnie stawiasz granicę, ale z czasem czujesz się coraz bardziej nagabywana. Kiedy chcesz zerwać relację, pojawiają się pierwsze groźby i straszenie. Padłaś ofiarą stalkingu.
Chociaż stalking może przybierać różne formy (na przykład: smsową, mailową czy telefoniczną), zawsze prowadzi do ograniczenia komfortu życia "ofiary", a także do jej zastraszenia.
Chociaż dotyczyć może wszystkich — osób publicznych czy nawet obcych ludzi, najczęściej zdarza się wobec byłego partnera lub partnerki. To właśnie poczucie straty po rozstaniu staje się najczęstszym powodem do rozpaczy i prześladowania expartnera. W skrajnych przypadkach przybierając formę przemocy fizycznej.
Szacuje się, że stalkingu doświadczył co 10 mieszkaniec Polski. Według najnowszego raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, na który powołuje się Rzeczpospolita, w Polsce aż 3 miliony osób padło ofiarami stalkingu.
Co zrobić, jeśli doświadczasz stalkingu?
1.Szukaj pomocy i nie wstydź się o nią poprosić. Brzmi banalnie, ale to właśnie wstyd wobec faktu, że jest się prześladowanym, bywa trudny do przełamania.
2.Poproś o wsparcie bliskich. Im więcej osób pozna sytuację, tym lepiej — nie zamykaj się w sobie i nie pozwól się zastraszyć.
3.Stalking podlega karze, nie wahaj się zgłosić problemu policji.
4.Zapisuj wszystkie zdarzenia, zbieraj opinie świadków. Osoba nękająca nie powinna się czuć bezkarna. Pamietaj, że mogą jej zostać postawione konkretne zarzuty.
5.Udaj się na spotkanie z psychologiem, jego wsparcie jest w tej sytuacji bardzo ważne.
6.Szukaj kontaktu do osób, które doświadczyły stalkingu oraz do stowarzyszeń, które się zajmują pomocą takim osobom jak Ty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze