Wymioty u dzieci
BEATKA • dawno temuWymioty u dziecka mogą być spowodowane nieprawidłową pielęgnacją malucha, podawaniem mu leku, którego organizm dziecka nie toleruje, chorobą lokomocyjną. Wymiotowanie jest też reakcją na stres. Jeżeli jednak wymiotom towarzyszą inne objawy (biegunka, ból brzucha, gorączka), należy jak najszybciej wybrać się z dzieckiem do lekarza. W takiej sytuacji wymioty mogą być symptomem groźnej dla zdrowia, a nawet życia dziecka, choroby. Kiedy noworodek wymiotuje po jedzeniu, należy problem potraktować poważnie i nie zaniedbywać go.
Gdy dziecko wymiotuje
Wymioty u dziecka są dolegliwością nieprzyjemną i męczącą. Maluch może być przerażony nieświadomością tego, co się z nim dzieje. Rodzic powinien w tym czasie okazać dziecku troskę i zrozumienie. Przytulenie dziecka i słowa pociechy uspokoją malca i będą dla niego gwarantem tego, że nic złego z nim się nie dzieje. Ponieważ wymioty prowadzą do odwodnienia, pamiętaj, żeby podawać dziecku picie – dawaj mu łyżką wystudzoną wodę. Nie dawaj dziecku mleka. Występujące z wymiotami biegunka i ból brzucha mogą świadczyć o zmianach zdrowotnych. Dlatego też należy w takiej sytuacji zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
Jeśli dziecko wymiotuje, przytrzymuj mu główkę i górną część tułowia nad miską. Po skończonym wymiotowaniu przetrzyj usta dziecka wilgotną ściereczką. Podawana do picia woda (dziecko musi pić małymi łyczkami, żeby nie sprowokować dalszych wymiotów) jest potrzebna nie tylko do uzupełnienia płynów, ale też do zabicia nieprzyjemnego fetoru z ust.
Przyczyny wymiotowania
Wymioty różnią się od ulewania lub wypluwania ilością traconego pokarmu. Przy wypluwaniu i ulewaniu ilość zwracanego pokarmu jest mniejsza niż w wypadku wymiotów. Wymioty u małych dzieci są zawsze bardzo groźne. Dlatego też rodzice powinni zgłosić się w takich wypadkach do lekarza.
Co jest powodem wymiotowania?
- Zatrucie pokarmowe – wymiotom towarzyszą zazwyczaj bóle brzucha i, wcześniej, nudności. Po zwymiotowaniu treści żołądka maluch odczuwa zazwyczaj ulgę.
- Infekcja wirusowa (lub bakteryjna) – wymioty razem z biegunką to, oprócz innych dolegliwości, najczęstsze objawy grypy, anginy, płonicy, zapalenia ucha środkowego, zakażenia układu moczowego.
- Alergia pokarmowa – produkty, na które dziecko ma uczulenie, zwykle powodują wymioty. Żeby zapobiegać tej dolegliwości, wystarczy wprowadzić odpowiednią dietę wykluczającą dany produkt,
- Przerostowe zwężenie odźwiernika żołądka – zaliczane jest do chorób przewodu pokarmowego. Objawy przerostowego zwężenia odźwiernika uwidaczniają się w pierwszych czterech miesiącach życia dziecka. Choroba jest leczona operacyjnie.
- Niedrożność przewodu pokarmowego – maluch cierpi na zaparcia i nie oddaje stolca, ponadto przy próbach dotknięcia brzuszka bardzo się wzbrania i płacze. Wymioty dziecka mają zabarwienie żółte. Ogólny stan dziecka jest dość ciężki.
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – oprócz wymiotów dziecku dokucza ból w prawej stronie podbrzusza.
- Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – dziecko wymiotuje, poza tym dokucza mu sztywność karku i gorączka.
- Wstrząs mózgu – jeśli u dziecka doszło do urazu głowy, wymioty mogą pojawić się po kilkunastu godzinach od zdarzenia.
Wymioty nie zawsze muszą oznaczać poważną chorobę. W niektórych wypadkach mogą być spowodowane stresem, chorobą lokomocyjną lub błędami pielęgnacyjnymi. Wśród takich błędów znaleźć można przekarmianie, przegrzewanie dziecka lub podawanie leku, którego dziecko nie toleruje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze