Jak poradzić sobie z łupieżem?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuPiękne, lśniące włosy są wizytówką kobiety. Chętnie więc o nie dbamy, zapewniając im odpowiednią pielęgnację. Aby czuć się elegancko, wybieramy często najlepszych stylistów fryzur. Żadna z nas na pewno jednak nie będzie czuła satysfakcji ze swojego wyglądu, gdy na ubraniu pojawią się białe łuski. Jakie są przyczyny łupieżu i jakie kuracje zastosować, by zwalczyć tę uciążliwą dolegliwość?
Łupież to problem skóry, nie włosów. Jego pojawienie sięniekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie, gdyż powoduje skrępowanie. Gdy zauważymy ślady łupieżu na ramionach rozmówcy,widok ten zwykle wywołuje obrzydzenie. Obawa przed takim odbioremkrępuje nas. Ślady łupieżu sprawiają, że czujemy się gorsze izaniedbane mimo wielu starań i wysiłków.
Przyczyną łupieżu jest drożdżak znajdujący się we florze bakteryjnejskóry. Gdy jednak powietrze jest za suche i stosujemynieodpowiednie środki do pielęgnacji włosów drożdżak ten szybko sięmnoży. Innymi powodami tego problemu są zaburzenia hormonalne orazzaburzenia przemiany materii. Na łuszczenie się skóry niekorzystniewpływa także niezdrowy tryb życia, intensywna, stresująca praca,niedosypianie oraz niewłaściwe odżywianie.
Działania profilaktyczne:
zapewnij sobie właściwą ilość snu,zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w witaminy, minerały,pierwiastki śladowe,staraj się unikać stresujących cię sytuacji,naucz się relaksować i odprężać,systematycznie czyść przybory do czesania włosów oraz pierz wszystkienakrycia głowy,dokładnie płucz włosy przed każdym myciem głowy,nie używaj mydła do mycia głowy.
Jeżeli masz problem z łupieżem suchym, skuteczny w jego usunięciu jestszampon z podbiału dostępny w aptece. Zawarty w nim podbiał działaprzeciwzapalnie, natomiast łopian łagodzi podrażnienia, a melisauspokaja skórę głowy. Aby szampon przyniósł odpowiednie rezultaty,należy go wcierać w skórę dłużej niż zwykle. Jeszcze dłuższepowinno być spłukiwanie, ponieważ szampon musi być dokładnieusunięty. Warto pamiętać, że dawka szamponu nie może być zbyt duża.
W przypadku tłustego łupieżu, któremu towarzyszy zaczerwienienie iświąd skuteczny jest szampon wierzbowo-dziegciowy. Jego zadanie polega nazahamowaniu nadprodukcji gruczołów łojowych. Poza tym działaantyseptycznie.
Działanie lecznicze ma także tymianek, który pełni funkcjęodkażającą. Aby przygotować płukankę, należy przez 10 minut gotować4 łyżki suchego tymianku w 400 g wody. Połowę zagotowanego wywarutrzeba odcedzić, a następnie rozprowadza się go starannie na świeżoumytych włosach, delikatnie masując przed spłukaniem.
Innym sposobem jest natłuszczanie skóry głowy, które niestety powodujeprzetłuszczanie włosów. Dzięki ciepłej oliwce łuski łupieżumiękną. Aby przygotować taką kurację, należy podgrzać 60 g oliwy zoliwek i rozprowadzić ją na skórze głowy za pomocą wacika. Trzebajednak pamiętać, że warunkiem dotarcia oliwy do skóry jest zwilżeniewłosów. Przez około 30 minut oliwa powinna wsiąkać w skórę. Dobrzejest nałożyć na głowę czepek kąpielowy. Potem oliwę należy staranniezmyć szamponem przeciwłupieżowym.
Nigdy nie staraj się walczyć z łupieżem na własną rękę. Gdyzauważysz pierwsze łuski, od razu zgłoś się do dermatologa. Dziękitemu nie tylko przyspieszysz jego usunięcie, ale i zaoszczędzisz sobieniepotrzebnych zmartwień.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze