Bóle brzucha i jego przyczyny
MARTA CZAPIGOWA • dawno temuKiedy dokucza nam ból brzucha, trudno jest normalnie funkcjonować i skupić na codziennych obowiązkach. Z tymi dolegliwościami nie ma żartów, dlatego jeśli ból jest silny i trudno go skojarzyć z przejedzeniem i niestrawnością, należy nie zwlekać z wizytą u specjalisty.
Kiedy dokucza nam ból brzucha, trudno jest normalnie funkcjonować i skupić na codziennych obowiązkach. Z tymi dolegliwościami nie ma żartów, dlatego jeśli ból jest silny i trudno go skojarzyć z przejedzeniem i niestrawnością, należy nie zwlekać z wizytą u specjalisty.
Często ból brzucha związany jest z niestrawnością żołądka, przejedzeniem lub niewłaściwym odżywianiem. Gdy pojawia się nagle, jest ostry i krótkotrwały:
— Wówczas może być oznaką na przykład zapalenia wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, ostrego stanu zapalenia żołądka czy niedrożności jelit i tym podobnych problemów – wymienia dr n. med. Marcin Chmielewski, specjalista gastroenterolog z poznańskiego Szpitala Med. Polonia.
— Jeśli natomiast ma charakter przewlekły i mniejsze nasilenie, ale za to doskwiera przez wiele dni, a nawet tygodni, może świadczyć o wrzodach żołądka, zapaleniu jelit, a nawet nowotworze – dodaje.
Bóle brzucha mogą też towarzyszyć przeziębieniom, chorobom układu moczowego, zwyrodnieniom kręgosłupa i stawów. Ostre bóle brzucha mogą być związane z zawałami serca, zapaleniem mięśnia serowego i płuc.
Często bóle brzucha mają podłoże psychiczne i związane są ze stresem, nie można ich bagatelizować, gdyż może to zaowocować chorobą wrzodową żołądka.
Oprócz tych mniej i bardziej poważnych dolegliwości przyczyn bólu brzucha może być bardzo wiele, dlatego jeśli trwają zbyt długo, często powracają, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Podczas wizyty trzeba szczegółowo omówić objawy choroby.
– W ten sposób można uzyskać aż 80 proc. informacji dotyczących choroby. W przypadku bólu brzucha bardzo ważne jest przede wszystkim ustalenie, w jakiej okolicy jest on zlokalizowany, a także czy pojawia się nagle, czy ma charakter przewlekły - mówi dr n. med. Marcin Chmielewski z Med. Polonii.
Po wywiadzie lekarz przeprowadza tzw. badanie fizykalne polegające na obejrzeniu, opukaniu i osłuchaniu jamy brzusznej pacjenta.
Jeżeli w ten sposób nie można ustalić jednoznacznej diagnozy, należy zlecić badania dodatkowe.
— Do najczęściej wykonywanych należy badanie endoskopowe, które pozwala dokładnie obejrzeć poszczególne organy od wewnątrz. W razie potrzeby możemy również podczas niego od razu pobrać wycinki do analizy histopatologicznej czy usunąć polipy – wyjaśnia dr n. med. Marcin Chmielewski z Med. Polonii.
Każdy ból brzucha, niezależnie od miejsca oraz rodzaju bólu wskazuje na jakiś problem i zazwyczaj jest jedynie objawem a nie chorobą samą w sobie. Odkrycie jego przyczyn samemu jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego nie można bagatelizować tego problemu i jak najszybciej poddać się diagnostyce.
Źródło:informacja prasowa agencja ltm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze