Rak szyjki macicy to nie wyrok
DANUTA CAPIGA • dawno temuRak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych narządów płciowych. Kampania społeczna „Piękna bo zdrowa” pod patronatem pani Anny Komorowskiej zachęca do profilaktyki raka szyjki macicy oraz regularnych badań ginekologicznych narządów rodnych.
Kampania społeczna „Piękna bo zdrowa” pod patronatem pani Anny Komorowskiej zachęca do profilaktyki raka szyjki macicy oraz regularnych badań ginekologicznych narządów rodnych. Kampania jest realizowana z inicjatywy Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych narządów płciowych. Choroba jest wywołana przez wirus brodawczaka ludzkiego, zwanego HPV, którym zarazić się może każda kobieta w wyniku bezpośredniego kontaktu narządów płciowych. Niektóre typy wirusa HPV tzw. wysokiego ryzyka przy długotrwałej, przewlekłej infekcji trwającej wiele miesięcy a nawet lat mogą doprowadzić do raka szyjki macicy. Aby kobieta stała się nosicielką HPV, wystarczy tylko kontakt pomiędzy skórą narządów płciowych partnerów. Zakażenie brodawczakiem ludzkim w 80–90% samoistnie ustępuje pod wpływem układu odpornościowego.
Na nowotwór szyjki macicy narażone są kobiety, które bardzo wcześnie rozpoczęły życie seksualne oraz te, które miały wielu partnerów.
Wczesnym zmianom nowotworowym w raku szyjki macicy zazwyczaj nie towarzyszą żadne dolegliwości. Kiedy zacznie nam coś dolegać, wówczas rak bywa już tak zawansowany, że szanse na wyleczenie i życie znacznie się zmniejszają. Jeżeli doszło do przerzutów są wręcz minimalne.
Wraz z rozwojem choroby mogą się pojawiać takie objawy jak bóle brzucha, podbrzusza, okolic krzyżowych, upławy ropne (często o bardzo brzydkim zapachu), krwawienia po stosunku i podczas wysiłku.
Rak szyjki macicy nie jest chorobą genetyczną, wykryty we wczesnym stadium jest 100% wyleczalny. Dlatego badania cytologiczne są tak ważne, wykonywane systematycznie (raz do roku) ratują życie.
Rak nie musi być wyrokiem. Długi rozwój choroby daje dostatecznie dużo czasu, aby ją wykryć. Niestety zaledwie co piąta Polka chodzi regularnie do ginekologa i wykonuje badania cytologiczne. Mimo częstych apeli i kampanii nieznaczna ilość kobiet w wieku od 25–59 roku skorzystała z bezpłatnych badań.
Kobiety często nie myślą o swoim zdrowiu, podporządkowując życie rodzinie, dzieciom, a rak szyjki macicy rozwija się u kobiet pomiędzy 35 – 59 rokiem życia, czyli w momencie, gdy są aktywne zawodowo, a wiele z nich wychowuje dzieci.
Źródło: informacja prasowa Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze