PIETRASIŃSKA i KORONIEWSKA zachęcają do badań szyjki macicy

W Polsce tylko połowa kobiet chodzi regularnie do ginekologa.

W warszawskim Teatrze Kamienica odbyła się gala fundacji "Kwiat Kobiecości". Na czerwonym dywanie pojawiło się wiele gwiazd. Organizacja założona przez Idę Karpińską jest inicjatywą kobiet, które wygrały walkę z rakiem szyjki macicy. Statystki zachorowań w Polsce na ten nowotwór nadal są przerażające.

46% Polek chodzi systematycznie do ginekologa, w krajach skandynawskich to 85% - powiedziała Karpińska.

Lekarze z innych krajów przyjeżdżają do nas i oglądają w bardzo zaawansowanym stadium raka szyjki macicy w Polsce, ponieważ nie robimy podstawowych badań - dodała Joanna Koroniewska, ambasadorka akcji. Aktorka we wcześniejszych wywiadach przyznała, że na nowotwór zmarła jej mama. Diagnoza postępowała bardzo szybko. Rak był szalenie złośliwy. Profilaktyki zabrakło na tym etapie, na którym powinno być. Miałam wtedy 22 lata - mówiła.

Do działań organizacji przyłączyły się również Kinga Burzyńska, Aleksandra Mikołajczyk oraz Monika Pietrasińska, której siostra zmarła niedawno na raka.

Akcję wsparło wiele innych gwiazd ze świata show-biznesu. Panie opowiedziały jak powinno wyglądać badanie cytologiczne i czy należy się go bać.

Źródło: Agencja TVN/x-news

Źródło zdjęć: ONS

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Uważaj na popularne MIELONKI. Najgorszej jakości mięso to nie jedyna ich wada Poprawia pamięć, koncentrację, wspomaga leczenie nałogów. Czym jest trening BIOFEEDBACK? Diagnozuje się ją częściej, niż faktycznie występuje. Wszystko o SKAZIE BIAŁKOWEJ Wyjechała z Iranu, by walczyć o prawa kobiet. Codziennie boi się o życie Jakie OWOCE jeść latem? Poznaj właściwości owoców sezonowych Zachwycająca Gwyneth Paltrow stylizowana na IKONY AMERYKI! Janusz Józefowicz: „Ojcostwo jest trudniejsze niż macierzyństwo” Poświęciły pustelnicze życie dla... konfitur. Niezwykła historia polskich sióstr Bezsenność przyczyną otyłości? Badania to potwierdzają Na ten wstydliwy problem cierpi ponad 4 mln osób. W tym coraz więcej młodych RESTRYKCYJNA USTAWA usunie słodycze ze szkolnych sklepików Coś dla fanów PIKANTNYCH dodatków. Szybki sos do przekąsek i mięsa