Co to jest histeroskopia?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuHisteroskopia jest badaniem diagnostycznym, dzięki któremu rozpoznać można nawet najmniejsze zmiany w obrębie endometrium.Jest jednym z pierwszych badań w leczeniu niepłodności. Jak wygląda badanie? Kiedy należy je wykonać i co można dzięki niemu zyskać?
W jakim celu wykonuje się histeroskopię?
Dzięki możliwości obejrzenia ścian macicy, możliwe jest rozpoznanie bądź wykluczenie wszelkich zaburzeń w jamie macicy, takich jak mięśniaki, guzy (także złośliwe), zrosty i polipy. Zlokalizowane zmiany można także leczyć i usuwać za pomocą histeroskopii operacyjnej. Badanie jest również jednym z etapów leczenia niepłodności – pozwala wyeliminować ewentualne przeszkody w zajściu w ciążę.
Dla kogo?
Badaniu poddawane są przede wszystkim kobiety, u których podejrzewa się zmiany w obrębie endometrium i macicy, wady wrodzone jej budowy bądź niewłaściwy kształt, a także w przypadku trudności w zajściu w ciążę, wcześniejszego poronienia lub niepowodzenia we wspomaganiu rozrodu. Histeroskopia wykonywana jest też przy zaburzeniach w cyklu miesiączkowych i krwawieniach bez przyczyny.
Jak wygląda badanie?
Histeroskopia wykonywana jest po uprzednim opróżnieniu pęcherza przez pacjentkę w gabinecie lekarskim. Najpierw lekarz podaje działające kilkanaście minut (tyle, co badanie) znieczulenie, a następnie odkaża przedsionek pochwy. Wprowadzany do jej wnętrza przyrząd doprowadza do macicy dwutlenek węgla lub inny płyn, dzięki któremu jej ścianki rozciągają się, a obserwacja jest ułatwiona. Endoskop wyposażony jest także w światło i kamerkę, która monitoruje macicę. Jeśli lekarz zobaczy jakieś zmiany, które wymagają dokładniejszej analizy, wprowadza do pochwy inne narzędzia, którymi pobiera wycinek śluzówki – ta badana jest podczas histopatologii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze