Co to są odchody połogowe?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuPołóg nie jest zbyt przyjemnym zakończeniem okresu ciąży. Gojenie się ran poporodowych, bóle, krwawienia i plamienia – i to przez 6 tygodni! Gdyby nie nowe obowiązki i bardzo zajmujący noworodek, okres ten dałby świeżo upieczonym mamom mocno w kość. Komfort odbierają przede wszystkim plamienia, przypominające miesiączkę. Czym są odchody połogowe i skąd się biorą?
Skąd krwawienia i plamienia?
W czasie ciąży dziecko potrzebuje wielu składników odżywczych, które dostarcza mu matka. Transport ten odbywa się poprzez krew matki i łożysko, z którym dziecko połączone jest pępowiną. Podczas porodu jest ona przecinana –dziecko zostaje oddzielone od życiodajnego łożyska i naturalnie zmuszone do przystosowania się do warunków świata zewnętrznego. Ostatnim etapem porodu jest poród łożyska. Dzięki ostatnim skurczom łożysko odkleja się od ścian macicy, a to powoduje krawienie. Ponieważ rana nie jest zwykłym skaleczeniem, potrzebuje czasu, by się zagoić. Dlatego w okresie porodu z pochwy kobiety wydobywa się krew.
Jak wyglądają odchody?
Początkowo w odchodach połogowych dominuje krew, w której pojawiają się też fragmenty nabłonka i śluz. W miarę postępu procesu gojenia ich barwa zmienia się – po kilku dniach na brunatny, po ok. dwóch tygodniach jeszcze jaśnieje (barwa brudnożółta), a konsystencja odchodów jest bardziej wodnista. Ok. 6. tygodnia po porodzie powinny całkowicie zniknąć.
Co świadczy o nieprawidłowościach?
Odchody połogowe są bezzapachowe, a ich ilość jest sprawą indywidualną. Jeśli jednak po kilkunastu dniach nie zauważysz, by było ich mniej, niepokoi cię ich zapach i wygląd – zgłoś dolegliwość lekarzowi. Aby nie dopuścić do zaburzeń, używaj zamiast tamponów podpasek lub specjalnych pieluch dla kobiet w połogu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze