Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuMasz tendencję do odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę? Twój problem może być poważniejszy, niż ci się wydaje. W 20% przypadków mamy bowiem do czynienia z chroniczną prokrastynacją. Osoba taka odwleka wszystkie czynności, niezależnie od tego, czy dotyczą pracy, domu, szkoły czy związku. Nie płaci na czas rachunków i spóźnia się na każde spotkanie – także na wizytę u lekarza. Ma wiecznie pustą lodówkę, gdyż nie kupuje brakujących produktów na czas albo zbyt długo je przechowuje, przez co tracą ważność. Jeżeli to samo można powiedzieć o tobie, prawdopodobnie także jesteś chronicznym prokrastynatorem.
Przyczyny prokrastynacji
Istnieje co najmniej kilka czynników, które sprawiają, że zaczynamy odwlekać wszystko na ostatnią chwilę. Jednym z nich może być zimny, surowy ojciec. Dzieci posiadające takich opiekunów nie mogą się zbuntować, a prokrastynacja staje się dla nich sposobem radzenia sobie z trudną sytuacją.
Innym powodem odwlekania wszystkiego na ostatnią chwilę może być zbytnie przejmowanie się tym, co pomyślą o nas inni ludzie. Osoby takie odczuwają najsilniejszą presję bycia doskonałym, w związku z czym wolą, aby inni postrzegali je jako prokrastynatorów niż osoby niekompetentne.
Należy także pamiętać, że żyjemy w świecie, gdzie punktualności się nie nagradza. Z drugiej strony w wielu sytuacjach jesteśmy karani za spóźnianie się, co niestety nie motywuje nas do wykonywania zadań na czas. Jeżeli za późno spłacimy ratę kredytu, ponosimy karę pieniężną. Jednak nikt nie podziękuje nam za wpłacenie pieniędzy na czas.
Jak walczyć z prokrastynacją?
Najlepszym sposobem walki z prokrastynacją jest otoczenie się ludźmi, którzy są aktywni i realizują postawione sobie cele w wyznaczonym terminie. Mogą oni mieć dobry wpływ na osobę przekładającą wszystko na później. Ważne, aby zaczynać małymi krokami. Jeżeli masz napisać wypracowanie, zacznij od sklecenia pierwszego akapitu. Jeżeli to dla ciebie za dużo, wymyśl kilka zdań lub nawet słów.
Nagradzaj się za postępy. Na przykład, jeżeli udało ci się zrobić pranie bez odwlekania momentu zebrania brudnych ubrań i wrzucenia ich do pralki, pozwól sobie na obejrzenie odcinka ulubionego serialu.
Skuteczne okazać się może także publiczne informowanie znajomych o własnych osiągnięciach. Prokrastynatorzy przejmują się tym, co powiedzą inni, dlatego zamiar wykonania konkretnego zadania warto obwieścić na Twitterze lub Facebooku. Następnie, po dotrzymaniu obietnicy można pochwalić się wszystkim swoją silną wolą. Lajki i pozytywne komentarze na pewno przyniosą ci wiele satysfakcji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze