Jesz mało chleba? Sprawdź, czy warto to zmienić...
DANUTA CAPIGA • dawno temuPieczywo jako jeden z podstawowych produktów spożywczych jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, mających znaczny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zawartość węglowodanów, białek, tłuszczu, substancji mineralnych i witamin ma bezpośredni wpływ na wartość odżywczą i energetyczną pieczywa. Mimo że chleb jest podstawowym produktem każdego Polaka, jego spożycie spada. Z jednej strony mają na to wpływ wzrastające ceny, a z drugiej jest on po prostu coraz gorszej jakości. Z chlebem zwykłym i bułkami wygrywają chipsy, płatki śniadaniowe, pączki, drożdżówki, pizzerki. Pieczywo nie jest już posiłkiem samym w sobie, ale stanowi bazę pod wędlinę, ser, dżem czy miód.
Pieczywo jako jeden z podstawowych produktów spożywczych jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, mających znaczny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zawartość węglowodanów, białek, tłuszczu, substancji mineralnych i witamin ma bezpośredni wpływ na wartość odżywczą i energetyczną pieczywa. Mimo że chleb jest podstawowym produktem każdego Polaka, jego spożycie spada. Z jednej strony mają na to wpływ wzrastające ceny, a z drugiej jest on po prostu coraz gorszej jakości. Z chlebem zwykłym i bułkami wygrywają chipsy, płatki śniadaniowe, pączki, drożdżówki, pizzerki. Pieczywo nie jest już posiłkiem samym w sobie, ale stanowi bazę pod wędlinę, ser, dżem czy miód.
Chleby przemysłowe zawierają na ogół składniki konserwujące i spulchniające. Sztuczne składniki nadają im lepszą strukturę i wygląd.
Na rynku mamy ogromną różnorodność rodzajów chleba – na zakwasie, razowe, pełnoziarniste, graham, orkiszowe. Spożywać należy pieczywo najwyższej jakości, które będzie zawierać najwięcej wartości odżywczych. Świadomość Polaków jest coraz większa, nastawiona na zdrowy styl życia, dlatego coraz więcej kupują pieczywa żytniego na zakwasie.
— Biorą pod uwagę badania, z których wynika, że pieczywo żytnie, żytnio-razowe czy produkowane na bazie mąki z grubego przemiału jest zdrowsze i bardziej wartościowe, staramy się takie właśnie produkty wprowadzać do sprzedaży w naszych punktach. Efektem naszej wieloletniej pracy są chleby z wysoką zawartością mąki żytniej razowej z dodatkiem ziaren słonecznika, siemienia lnianego, płatków owsianych, otrębów pszennych czy też chleb wyprodukowany w 100 proc. z mąki żytniej bez dodatku drożdży. Takie chleby są zaliczane do produktów prozdrowotnych ze względu na swój niski indeks glikemiczny, a także niską kaloryczność. W pieczywie z dużym dodatkiem mąki żytniej znajdziemy tak deficytowy pierwiastek, jakim jest kwas foliowy oraz witaminy z grupy B – podkreśla – Tomasz Kurzyca, dyrektor zakładu piekarniczego „Kłos”.
Ciemne pieczywo z pełnego przemiału nie tylko nie tuczy, ale ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Powinno się znaleźć w diecie każdego ze względu na zawartość błonnika i witamin z grupy B.
Wybierając chleb trzeba uważnie czytać etykiety lub pytać w piekarni o jego skład. Im mniej składników w chlebie tym lepiej. Trzeba też zwracać uwagę na kolor. Prawdziwy żytni chleb ma kolor szary, te ciemno brązowe przeważnie są zabarwiane karmelem lub kawą.
Produkty zbożowe są głównym źródłem energii i nie możemy ich eliminować z diety, a jeśli nie mamy zaufania do gotowych wypieków, zawsze możemy pokusić się o własnoręczne upieczenie chleba.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze