Prezerwatywa dla kobiet. Założysz?
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuJest dostępna na rynku od niemal 20 lat, ale w Polsce można ją zdobyć tylko w niektórych gabinetach ginekologicznych, zamawiając wcześniej w aptece lub za pośrednictwem Internetu. Prezerwatywa dla kobiet chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową lepiej niż męska wersja, a mimo to nie jest popularną metodą antykoncepcji.
Pomysł na stworzenie Femidomu, czyli prezerwatywy dla kobiet, miał być hitem szczególnie wśród pań niezależnych, które lubią brać sprawy w swoje ręce i nie chcą zdawać się na męską pamięć o zabezpieczeniu przed nieplanowaną ciążą. Jest ona szczególnie wskazana osobom, które prowadzą nieuregulowane życie seksualne, bo jej niewątpliwą zaletą jest dość duża ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusem HIV. Do dziś jednak mało która kobieta wie, że coś takiego w ogóle istnieje.
Jak zakładać prezerwatywę?
Prezerwatywa dla kobiet to po prostu rodzaj podłużnego woreczka z poliuretanu (około 17 cm) zamkniętego z jednej strony. Oba końce wyposażone są w elastyczne pierścienie, dzięki którym możliwe jest założenie i utrzymywanie się prezerwatywy na miejscu. Warto pamiętać o tym, że tylko prawidłowe stosowanie daje gwarancję skuteczności. A to wcale nie jest taka łatwa sprawa. Dlatego zanim dojdzie do zbliżenia, warto przećwiczyć ten manewr. W przeciwnym razie podniecony partner będzie czekać, a my mocować się w tym czasie z kondomem. Do każdego opakowania dołączona jest instrukcja obsługi, która mówi: Połóż się i ugnij nogi w kolanach albo stojąc, jedną stopę oprzyj na podwyższeniu. Chwyć w palce pierścień na zamkniętym końcu prezerwatywy, delikatnie go ściśnij i wprowadź głęboko do pochwy. Upewnij się, że prezerwatywa nie jest skręcona, wyjmij palce; na zewnątrz powinnaś widzieć około 2–3 cm prezerwatywy wraz z zewnętrznym pierścieniem. Dobrze jest przytrzymać zewnętrzną część podczas wprowadzania członka do pochwy. Po zakończonym zbliżeniu, wyrzuć zużytą prezerwatywę, nigdy nie wykorzystuj po raz drugi użytej prezerwatywy.
Nie powinno się używać kobiecej prezerwatywy, kiedy partner stosuje już kondom dla mężczyzn, po pierwsze nie ma takiej potrzeby, a po drugie może to spowodować pęknięcie bądź zsunięcie się obu prezerwatyw. Jeśli jest dobrze założona, to jej skuteczność wynosi około 95%, co oznacza, że tylko 5 kobiet zajdzie w ciążę w ciągu roku ich stosowania. Czasami zdarza się, że zsunie się, wtedy przed nieplanowaną ciążą może ochronić tzw. pigułka „po”. Warto też zwrócić uwagę na datę ważności oraz to, czy nie jest uszkodzona.
Zalety i wady
Długa jest lista zalet prezerwatywy da kobiet. Najważniejsza jest ochrona przed ciążą i chorobami wenerycznymi. Poza tym nie każda z pań, która ma stałego partnera, może stosować antykoncepcyjne środki hormonalne. Część osób jest też uczulona na lateks, z którego robione są kondomy dla mężczyzn, natomiast poliuretan nie powoduje reakcji alergicznych. Jeśli jest prawidłowo założona, ryzyko pęknięcia staje się znikome, bowiem jest 10 razy bardziej wytrzymała od klasycznych. Poza tym jest odporna na substancje wyprodukowane na bazie tłuszczu, takie jak oliwka czy nawilżacze. A do tego można ją założyć na 8 godzin przed stosunkiem i nie przerywać pieszczot w trakcie seksu.
Mimo jej niewątpliwych zalet nie zyskała takiej popularności, jak męska wersja, nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Powodów jest kilka. Z pewnością jednym z podstawowych jest słaba dostępność, a do tego dość wysoka cena (3 sztuki około 50 zł). Zakładanie jej może sprawiać problemy. Są osoby, których zdaniem prezerwatywa zmniejsza siłę doznań zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Poza tym podczas stosunku nieco szeleści, co może budzić dyskomfort. Mimo to jest warta polecenia, szczególnie dla kobiet, którym zdarza się przygodny seks. Może się bowiem okazać, że będzie wygodną formą antykoncepcji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze