Czego boimy się najbardziej?

10. Różnica pomiędzy strachem a fobiąStrach to reakcja obronna organizmu przed niebezpieczeństwem. Z kolei fobie zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z sytuacjami zagrażającymi naszemu życiu, ale mogą być tak intensywne, że paraliżują całe ciało i uniemożliwiają jakiekolwiek działania.
Zdjęcie autorstwa Thomas Abbs / CC BY

10. Różnica pomiędzy strachem a fobią
Strach to reakcja obronna organizmu przed niebezpieczeństwem. Z kolei fobie zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z sytuacjami zagrażającymi naszemu życiu, ale mogą być tak intensywne, że paraliżują całe ciało i uniemożliwiają jakiekolwiek działania.

9. KlaustrofobiaJest to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Fobia ta może być niezwykle uciążliwa, gdyż osoby nią dotknięte mogą mieć problem z przemieszczaniem się za pośrednictwem windy czy z przejściem przez wąską klatkę schodową.
Zdjęcie autorstwa Send me adrift. / CC BY-NC-ND

9. Klaustrofobia
Jest to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Fobia ta może być niezwykle uciążliwa, gdyż osoby nią dotknięte mogą mieć problem z przemieszczaniem się za pośrednictwem windy czy z przejściem przez wąską klatkę schodową.

8. ArachnofobiaU niektórych osób sama myśl o pająkach wyzwala uczucie silnego niepokoju, zimne poty i dreszcze. Obawa przed tymi stworzeniami wydaje się w naszym kraju irracjonalna, gdyż w Polsce nie istnieją jadowite gatunki pająków. Warto wiedzieć, że arachnofobia najczęściej rozwija się w wieku dziecięcym.
Zdjęcie autorstwa 顔なし/ CC BY-SA

8. Arachnofobia
U niektórych osób sama myśl o pająkach wyzwala uczucie silnego niepokoju, zimne poty i dreszcze. Obawa przed tymi stworzeniami wydaje się w naszym kraju irracjonalna, gdyż w Polsce nie istnieją jadowite gatunki pająków. Warto wiedzieć, że arachnofobia najczęściej rozwija się w wieku dziecięcym.

7. Lęk wysokościLęk ten manifestuje się odczuciem silnego niepokoju przez osobę przebywającą na wysokościach, np. na drabinie czy w górach. Może to wręcz spowodować paraliż ciała i trudności z poruszaniem się, a to z kolei uniemożliwia jej „zejście na ziemię”.
Zdjęcie autorstwa vancityhotshots / CC BY-NC-SA

7. Lęk wysokości
Lęk ten manifestuje się odczuciem silnego niepokoju przez osobę przebywającą na wysokościach, np. na drabinie czy w górach. Może to wręcz spowodować paraliż ciała i trudności z poruszaniem się, a to z kolei uniemożliwia jej „zejście na ziemię”.

6. AerofobiaOsoba dotknięta aerofobią panicznie boi się latania. Zazwyczaj fobia ta rozwija się u osób mających traumatyczne przeżycia z udziałem samolotu, np. doświadczenie silnych turbulencji w czasie lotu. Strach przed lataniem może być również wynikiem obejrzanego filmu o katastrofach lotniczych.
Zdjęcie autorstwa Holgi / CC BY

6. Aerofobia
Osoba dotknięta aerofobią panicznie boi się latania. Zazwyczaj fobia ta rozwija się u osób mających traumatyczne przeżycia z udziałem samolotu, np. doświadczenie silnych turbulencji w czasie lotu. Strach przed lataniem może być również wynikiem obejrzanego filmu o katastrofach lotniczych.

5. HemofobiaHemofobia to silny lęk wyzwalający się na widok krwi. Osoby nią dotknięte nawet przy zwykłym pobieraniu krwi odczuwają niepokój, zawroty głowy oraz nudności.
Zdjęcie autorstwa Mate Marschalko / CC BY

5. Hemofobia
Hemofobia to silny lęk wyzwalający się na widok krwi. Osoby nią dotknięte nawet przy zwykłym pobieraniu krwi odczuwają niepokój, zawroty głowy oraz nudności.

4. BrontofobiaBrontofobia polega na doświadczeniu silnego niepokoju na skutek uderzenia pioruna. Lęk jest tak intensywny, że osoby nim dotknięte niekiedy chowają się w szafie do momentu całkowitego ustąpienia burzy.
Zdjęcie autorstwa Sergiu Bacioiu / CC BY-NC

4. Brontofobia
Brontofobia polega na doświadczeniu silnego niepokoju na skutek uderzenia pioruna. Lęk jest tak intensywny, że osoby nim dotknięte niekiedy chowają się w szafie do momentu całkowitego ustąpienia burzy.

3. TriskaidekafobiaTriskaidekafobia objawia się irracjonalnym strachem przed wszystkim, co jest związane z liczbą o numerze 13. Osoba dotknięta tą fobią wręcz uważa ten numer za niezwykle pechowy. „Nieszczęśliwa trzynastka” dla wielu osób stanowi również przepowiednię nadejścia jakichś negatywnych wydarzeń w ich życiu.
Zdjęcie autorstwa Juan Pablo González / CC BY-NC

3. Triskaidekafobia
Triskaidekafobia objawia się irracjonalnym strachem przed wszystkim, co jest związane z liczbą o numerze 13. Osoba dotknięta tą fobią wręcz uważa ten numer za niezwykle pechowy. „Nieszczęśliwa trzynastka” dla wielu osób stanowi również przepowiednię nadejścia jakichś negatywnych wydarzeń w ich życiu.

2. EmetofobiaOsoby cierpiące na tę fobię odczuwają lęk przed wymiotowaniem lub przebywaniem w towarzystwie osoby wymiotującej. Co więcej, często obserwuje się u nich zaburzenia jedzenia, co jest związane z obawą przed zwymiotowaniem po zjedzeniu posiłku.
Zdjęcie autorstwa Toni Blay / CC BY-NC-ND

2. Emetofobia
Osoby cierpiące na tę fobię odczuwają lęk przed wymiotowaniem lub przebywaniem w towarzystwie osoby wymiotującej. Co więcej, często obserwuje się u nich zaburzenia jedzenia, co jest związane z obawą przed zwymiotowaniem po zjedzeniu posiłku.

1. KancerofobiaDotyczy osób odczuwających ogromny niepokój wynikający z obawy przed zachorowaniem na raka. Co więcej, dopatrują się one raka nawet w momencie wystąpienia najzwyklejszych objawów przeziębienia.
Zdjęcie autorstwa Rachel Haller / CC BY

1. Kancerofobia
Dotyczy osób odczuwających ogromny niepokój wynikający z obawy przed zachorowaniem na raka. Co więcej, dopatrują się one raka nawet w momencie wystąpienia najzwyklejszych objawów przeziębienia.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Spowolniony metabolizm Nie tylko kobiety w ciąży tyją. Ich partnerzy również Pierwszy krok do nieskazitelnej cery. Efekty zauważysz od razu Wysokie osoby są szczęśliwsze Sprawdź, co powinnaś zabrać na majówkę! Terapia czaszkowo- krzyżowa Siedzący tryb życia Pobudzająca yerba mate zamiast kawy Chcesz mieć dłuższe nogi? Moda na elektroniczne palenie Nieleczone zakażenie układu moczowego Cross training. Sportowy hit na wiosnę!

Popularne w tym tygodniu:

Cukrzyca - charakterystyka, dieta i leczenieMATERIAŁ SPONSOROWANY Jak zachować odporność w okresie zimowym?MATERIAŁ SPONSOROWANY Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Jak sobie z nimi radzić?MATERIAŁ SPONSOROWANY