Czego boimy się najbardziej?

10. Różnica pomiędzy strachem a fobiąStrach to reakcja obronna organizmu przed niebezpieczeństwem. Z kolei fobie zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z sytuacjami zagrażającymi naszemu życiu, ale mogą być tak intensywne, że paraliżują całe ciało i uniemożliwiają jakiekolwiek działania.
Zdjęcie autorstwa Thomas Abbs / CC BY

10. Różnica pomiędzy strachem a fobią
Strach to reakcja obronna organizmu przed niebezpieczeństwem. Z kolei fobie zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z sytuacjami zagrażającymi naszemu życiu, ale mogą być tak intensywne, że paraliżują całe ciało i uniemożliwiają jakiekolwiek działania.

9. KlaustrofobiaJest to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Fobia ta może być niezwykle uciążliwa, gdyż osoby nią dotknięte mogą mieć problem z przemieszczaniem się za pośrednictwem windy czy z przejściem przez wąską klatkę schodową.
Zdjęcie autorstwa Send me adrift. / CC BY-NC-ND

9. Klaustrofobia
Jest to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Fobia ta może być niezwykle uciążliwa, gdyż osoby nią dotknięte mogą mieć problem z przemieszczaniem się za pośrednictwem windy czy z przejściem przez wąską klatkę schodową.

8. ArachnofobiaU niektórych osób sama myśl o pająkach wyzwala uczucie silnego niepokoju, zimne poty i dreszcze. Obawa przed tymi stworzeniami wydaje się w naszym kraju irracjonalna, gdyż w Polsce nie istnieją jadowite gatunki pająków. Warto wiedzieć, że arachnofobia najczęściej rozwija się w wieku dziecięcym.
Zdjęcie autorstwa 顔なし/ CC BY-SA

8. Arachnofobia
U niektórych osób sama myśl o pająkach wyzwala uczucie silnego niepokoju, zimne poty i dreszcze. Obawa przed tymi stworzeniami wydaje się w naszym kraju irracjonalna, gdyż w Polsce nie istnieją jadowite gatunki pająków. Warto wiedzieć, że arachnofobia najczęściej rozwija się w wieku dziecięcym.

7. Lęk wysokościLęk ten manifestuje się odczuciem silnego niepokoju przez osobę przebywającą na wysokościach, np. na drabinie czy w górach. Może to wręcz spowodować paraliż ciała i trudności z poruszaniem się, a to z kolei uniemożliwia jej „zejście na ziemię”.
Zdjęcie autorstwa vancityhotshots / CC BY-NC-SA

7. Lęk wysokości
Lęk ten manifestuje się odczuciem silnego niepokoju przez osobę przebywającą na wysokościach, np. na drabinie czy w górach. Może to wręcz spowodować paraliż ciała i trudności z poruszaniem się, a to z kolei uniemożliwia jej „zejście na ziemię”.

6. AerofobiaOsoba dotknięta aerofobią panicznie boi się latania. Zazwyczaj fobia ta rozwija się u osób mających traumatyczne przeżycia z udziałem samolotu, np. doświadczenie silnych turbulencji w czasie lotu. Strach przed lataniem może być również wynikiem obejrzanego filmu o katastrofach lotniczych.
Zdjęcie autorstwa Holgi / CC BY

6. Aerofobia
Osoba dotknięta aerofobią panicznie boi się latania. Zazwyczaj fobia ta rozwija się u osób mających traumatyczne przeżycia z udziałem samolotu, np. doświadczenie silnych turbulencji w czasie lotu. Strach przed lataniem może być również wynikiem obejrzanego filmu o katastrofach lotniczych.

5. HemofobiaHemofobia to silny lęk wyzwalający się na widok krwi. Osoby nią dotknięte nawet przy zwykłym pobieraniu krwi odczuwają niepokój, zawroty głowy oraz nudności.
Zdjęcie autorstwa Mate Marschalko / CC BY

5. Hemofobia
Hemofobia to silny lęk wyzwalający się na widok krwi. Osoby nią dotknięte nawet przy zwykłym pobieraniu krwi odczuwają niepokój, zawroty głowy oraz nudności.

4. BrontofobiaBrontofobia polega na doświadczeniu silnego niepokoju na skutek uderzenia pioruna. Lęk jest tak intensywny, że osoby nim dotknięte niekiedy chowają się w szafie do momentu całkowitego ustąpienia burzy.
Zdjęcie autorstwa Sergiu Bacioiu / CC BY-NC

4. Brontofobia
Brontofobia polega na doświadczeniu silnego niepokoju na skutek uderzenia pioruna. Lęk jest tak intensywny, że osoby nim dotknięte niekiedy chowają się w szafie do momentu całkowitego ustąpienia burzy.

3. TriskaidekafobiaTriskaidekafobia objawia się irracjonalnym strachem przed wszystkim, co jest związane z liczbą o numerze 13. Osoba dotknięta tą fobią wręcz uważa ten numer za niezwykle pechowy. „Nieszczęśliwa trzynastka” dla wielu osób stanowi również przepowiednię nadejścia jakichś negatywnych wydarzeń w ich życiu.
Zdjęcie autorstwa Juan Pablo González / CC BY-NC

3. Triskaidekafobia
Triskaidekafobia objawia się irracjonalnym strachem przed wszystkim, co jest związane z liczbą o numerze 13. Osoba dotknięta tą fobią wręcz uważa ten numer za niezwykle pechowy. „Nieszczęśliwa trzynastka” dla wielu osób stanowi również przepowiednię nadejścia jakichś negatywnych wydarzeń w ich życiu.

2. EmetofobiaOsoby cierpiące na tę fobię odczuwają lęk przed wymiotowaniem lub przebywaniem w towarzystwie osoby wymiotującej. Co więcej, często obserwuje się u nich zaburzenia jedzenia, co jest związane z obawą przed zwymiotowaniem po zjedzeniu posiłku.
Zdjęcie autorstwa Toni Blay / CC BY-NC-ND

2. Emetofobia
Osoby cierpiące na tę fobię odczuwają lęk przed wymiotowaniem lub przebywaniem w towarzystwie osoby wymiotującej. Co więcej, często obserwuje się u nich zaburzenia jedzenia, co jest związane z obawą przed zwymiotowaniem po zjedzeniu posiłku.

1. KancerofobiaDotyczy osób odczuwających ogromny niepokój wynikający z obawy przed zachorowaniem na raka. Co więcej, dopatrują się one raka nawet w momencie wystąpienia najzwyklejszych objawów przeziębienia.
Zdjęcie autorstwa Rachel Haller / CC BY

1. Kancerofobia
Dotyczy osób odczuwających ogromny niepokój wynikający z obawy przed zachorowaniem na raka. Co więcej, dopatrują się one raka nawet w momencie wystąpienia najzwyklejszych objawów przeziębienia.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Czujesz ból w podbrzuszu? Zobacz, co może być jego przyczyną Męczy cię bezsenność? Powodem może być… źle dobrana poduszka! Koktajle odchudzające – kiedy po nie sięgać i jakie składniki wybierać? Alergia na mleko u niemowląt – sprawdź, jak ocenić ryzyko jej wystąpienia! Nawyki żywieniowe maluszka – jak je kształtować już na etapie rozszerzania diety? Czy niedobór magnezu zagraża dziecku w łonie matki? Olej z wiesiołka - zdrowie zamknięte w kapsułce Ashwaganda - cenne zioło ajuwerdyjskie Urazo TERAPIA krem z żywokostem – rehabilitacja miejsc po złamaniach Atopowe zapalenie skóry – te fakty musisz znać! Chlorofil – porcja świeżości w czystej postaci Codziennie w dobrej formie! Wieczorne wyjście z koleżankami, wizyta u kosmetyczki, fryzjera - to mission impossible młodej mamy. Witamina D – kompendium wiedzy 3 pomysły na wyraziste smokey eye na sylwestra Jak załagodzić atopowe zapalenie skóry? Jak ujędrnić skórę domowymi sposobami podczas odchudzania? Jesień - idealny moment, by pozbyć się przebarwień! Powiedz STOP przebarwieniom z NovaClear WHITEN i przywitaj wiosnę piękną skórą Na stresssss… Sanprobi Stress. Dla równowagi – probiotyki Sanprobi Stress! Nie daj się zaskoczyć przeziębieniu i grypie Medycyna estetyczna – starsza i jeszcze bardziej wyrafinowana… W tym roku obchodzi swoje 25 – lecie! LACTISSIMA – żele do higieny intymnej Krem antycellulitowy i inne sposoby na cellulit Najczęstsze dolegliwości w ciąży. Co oznaczają? Czy się bać? Jak zwalczać?

Popularne w tym tygodniu:

Target na kleszcze skutecznym środkiem na ich zwalczenie