Jak pomóc osobie z depresją? Zrozumienie i wsparcie w walce z podstępną chorobą duszy
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 1 komentarzLiczba chorych na depresję z roku na rok rośnie, co przeraża i zastanawia wielu specjalistów. Bardzo często osoby dotknięte "chorobą duszy" nie potrafią normalnie funkcjonować i niestety spotykają się z niezrozumieniem oraz lekceważeniem ze strony innych ludzi. Jak pomóc osobie z depresją? To bardzo ważne pytanie, na które tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czasami wystarczy okazywanie wsparcia, a w innych przypadkach trzeba towarzyszyć choremu/chorej w trakcie terapii.
Pomoc osobie z depresją nie jest łatwa, ponieważ trzeba wykazać się empatią, cierpliwością i przede wszystkim chęcią zmierzenia się z przeciwnościami. Depresja dotyka osób niezależnie od wieku, płci czy wykonywanego zawodu. W związku z tym niekiedy trudno samodzielnie rozpoznać początek choroby. Jeśli chcesz pomóc osobie z depresją, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Pomoc osobie z depresją – objawy choroby
Choć o depresji często mówi się w przestrzeni publicznej, warto przypomnieć najważniejsze objawy, które pojawiają się w przypadku tej choroby. W głównej mierze osoba dotknięta depresją odczuwa ciągłe i bezpodstawne poczucie winy, szybko pogarsza się jej nastrój, pojawia permanentny smutek, nagłe stany lękowe bez żadnych przyczyn, myśli samobójcze, utrata apetytu, zaburzenia snu, trudność koncentracji, spowolnienie i utrata sił. Jak widzisz, objawy depresji tak naprawdę mogą być zbliżone do innych chorób, ale nie wolno w żaden sposób lekceważyć podobnych symptomów. Całkowicie zabronione jest pocieszanie oraz powtarzanie w kółko utartych frazesów w stylu "nie przejmuj się", "inni mają gorzej" - tym sposobem osoba chora czuje się jeszcze słabiej. Chcąc pomóc osobie z depresją, pamiętaj, że musisz być cierpliwa i wyrozumiała.
Pomoc osobie z depresją – drobne gesty wsparcia
Zacznij od małych i drobnych gestów, które naprawdę mogą pomóc osobie z depresją. Inicjatywa leży po twojej stronie, ale nie zrażaj się i ciągle okazuj wsparcie nawet wtedy, gdy myślisz, że chory na depresję nie reaguje. Czasami wystarczy telefon do przyjaciółki, aby ta poczuła się choć odrobinę lepiej. Możesz także niezapowiedzianie wpaść do osoby dotkniętej depresją, a powtarzając tę czynność udowodnisz, że chcesz jej pomóc. Wielu ludzi, którzy mają za sobą epizod depresyjny wspominają codzienne telefony od bliskich lub wizyty za punkt, który trzymał ich przy życiu. Pomoc osobie z depresją ciebie nic nie kosztuje, lecz znaczy niewyobrażalnie dużo dla chorego.
Pomoc osobie z depresją – towarzystwo i cierpliwość
Osoba z depresją niestety nie odczuwa przyjemności z dotychczasowych rozrywek, więc nie próbuj na siłę zmuszać do rozweselenia się. Czasem naprawdę wystarczy, że będziesz jej towarzyszyć – nie musisz wykonywać żadnych specjalnych zadań czy czynności, po prostu bądź. Pamiętaj, że depresja jest chorobą długą i męczącą, dlatego musisz wykazać się większą dawką cierpliwości niż do tej pory. Twoje wsparcie bardzo wiele znaczy dla osoby z depresją, nawet wtedy, gdy starania na pierwszy rzut oka nie pomagają. Będąc w stałym kontakcie z osobą chorą, zapewnisz jej otuchę i dasz siłę do dalszej walki.
Pomoc osobie z depresją – wizyta u specjalisty
Przy depresji zdarza się tak, że chory nie przyjmuje lub nie chce przyjmować do swojej świadomości informacji o przypadłości. Najczęściej odmawia wizyty u psychiatry, ale to twoim zadaniem jest pomóc osobie z depresją, dlatego nie zmuszaj na siłę, ale łagodnie i na spokojnie wyjaśnij jej, że diagnoza lekarska może przynieść ulgę. Dotknięci "chorobą duszy" wymagają pomocy specjalisty, ponieważ psychoterapia oraz farmakoterapia pomaga w leczeniu. Nie ma uniwersalnego środka, który pozwoli na namówienie osoby z depresją na rozpoczęcie kuracji. Dlatego twoja obecność przy pacjencie i współpraca z lekarzem na pewno pozwolą na zmierzenie się z podstępną chorobą.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze