Depresja to choroba, pomóżmy w walce
DANUTA CAPIGA • dawno temuDepresja jest uważana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku, choruje na nią aż 350 milionów ludzi na świecie i co dziesiąty Polak. Nie jest zwykłym uczuciem smutku i przygnębienia, nie jest też obniżeniem nastroju czyli tzw. chandrą. Depresja to zaburzenie nastroju, które kwalifikuje się do specjalistycznego leczenia psychiatrycznego.
Depresja jest uważana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku, choruje na nią aż 350 milionów ludzi na świecie i co dziesiąty Polak.
Jest poważną chorobą, ale należy pamiętać, że uleczalną. Nie jest zwykłym uczuciem smutku i przygnębienia, nie jest też obniżeniem nastroju czyli tzw. chandrą. Depresja to zaburzenie nastroju, które kwalifikuje się do specjalistycznego leczenia psychiatrycznego.
Objawami choroby jest obniżenie nastroju, brak odczuwania radości i przyjemności, lęk i niepokój, uczucie beznadziejności, natrętne myśli o śmierci i samobójstwie, zanik lub znaczące ograniczenie aktywności ruchowej, bezsenność lub nadmierna senność, jadłowstręt lub nadmierny apetyt, osłabione libido.
Przyczyny depresji zwykle są złożone. Może to być obciążenie genetyczne, reakcja na ciężką chorobę, silny stres, traumatyczne przeżycie, alkoholizm lub nadużywanie innych środków uzależniających.
Według badań kobiety chorują prawie dwa razy częściej niż mężczyźni, a przynajmniej częściej sięgają po pomoc specjalistyczną.
W unikaniu depresji może pomóc regularny program ćwiczeń fizycznych. Aktywność fizyczna powoduje wydzielanie przez mózg hormonu szczęścia – serotoninę, która poprawia nastrój. Opanowanie technik relaksacyjnych takich jak joga czy medytacja pomaga zmniejszyć nerwicę lękową.
Również dobrze dobrana dieta może odgrywać dużą rolę w obniżeniu depresji i opanowaniu emocji. Kwas tłuszczowy Omega3 znajdujący się w mięsie ryb wpływa na poprawę nastroju. Produkty bogate w białko takie jak mięso, ryby fasola, jajka także mogą wpłynąć na poprawienie samopoczucia.
Podstawą skuteczności leczenia depresji jest dobra współpraca między lekarzem i pacjentem, wsparcie rodziny i przyjaciół.
Depresja jest chorobą przewlekłą. Większość chorych z powodzeniem może być leczona w warunkach lecznictwa otwartego; można przyjmować leki, kontaktując się z psychiatrą i uczestnicząc w psychoterapii. Leczenia w warunkach szpitalnych wymagają osoby, które nie są w stanie pracować i zadbać o swoje podstawowe potrzeby. Konieczność hospitalizacji pojawia się również przy nasilonych tendencjach samobójczych.
23 luty został ustalony jako Dzień Walki z Depresją. Celem akcji jest upowszechnianie i rozwijanie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, zmiana postaw społecznych w stosunku do osób chorych psychicznie a także zachęcanie samych chorych do specjalistycznego leczenia.
Źródło: informacja prasowa Alicja Barszcz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze