Pozbądź się blizn potrądzikowych
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZmiany wypryskowo-łojotokowe, towarzyszący im ból i swędzenie, a potem blizny potrądzikowe to problemy, z jakimi zmagają się osoby dotknięte trądzikiem. Ponieważ w dużej mierze wygląd naszej cery zależy od nas samych, od naszych nawyków, należy wybrać odpowiednią strategię leczenia, aby uporać się z tym schorzeniem. Jak zapobiec powstawaniu blizn i jak leczyć już istniejące?
Zmiany wypryskowo-łojotokowe, towarzyszący im ból i swędzenie, a potem blizny potrądzikowe to problemy, z jakimi zmagają się osoby dotknięte trądzikiem. Ponieważ w dużej mierze wygląd naszej cery zależy od nas samych, od naszych nawyków, należy wybrać odpowiednią strategię leczenia, aby uporać się z tym schorzeniem. Jak zapobiec powstawaniu blizn i jak leczyć już istniejące?
Blizny potrądzikowe, czyli okrągłe, kraterowate dołeczki wnikają w głąb naszej skóry. Ponieważ wyglądają nieestetycznie, są przyczyną kompleksów. Jedni zakrywają je grubą warstwą pudru, inni przestają siebie lubić.
Powstawania blizn można jednak uniknąć. W tym celu należy regularnie oczyszczać cerę, złuszczać naskórek oraz jak najszybciej rozpocząć profesjonalną kurację antytrądzikową (konsultacja z lekarzem specjalistą, odpowiednia dieta, pilingi medyczne). Przede wszystkim jednak nie wolno wyciskać pojawiających się „pryszczy”.
Mezoterapia
— Rozumiem, że trądzik jest męczący i bolesny, a zdrapanie krostki daje ulgę. Musimy jednak pamiętać, że zawsze jest coś za coś. Tymczasowe ukojenie bardzo często skutkuje ryzykiem powstawania blizn potrądzikowych, z którymi później musimy się zmagać całe życie. Jeśli jednak już posiadamy blizny, najlepiej jak najszybciej rozpocząć leczenie. Medycyna estetyczna oferuje cały szereg zabiegów aktywnie wygładzających - mówi lek.med. Urszula Brumer z kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody.
Niestety, trudno jest pozbyć się blizn na zawsze. Można jednak je wyraźnie „zatuszować”, decydując się na mezoterapię. Zabieg polega na podawaniu za pomocą iniekcji małych ilości substancji leczniczej (opartej na kwasie hialuronowym, aminokwasach, wyciągach roślinnych i peptydach). Efekt w postaci wygładzenia skóry uzyskuje się szybciej niż w przypadku innych metod. Mezoterapia intensywnie odżywia skórę i rozjaśnia cerę. Blizny po całej kuracji stają się ledwie widoczne. Zabiegi warto wykonywać w systematycznych cyklach, podtrzymując tym samym uzyskany efekt na znacznie dłużej.
Terapia skojarzona (pilingi medyczne + mezoterapia)
Dobiera się ją indywidualnie do pacjenta, uwzględniając m.in. rozległość występowania blizn potrądzikowych, upodobania danej osoby oraz możliwości finansowe.
— W przypadku głębszych blizn potrądzikowych, najczęściej wykonuję pilingi medyczne połączone z mezoterapią. Daje to podwójne rezultaty. Z jednej strony pilingi złuszczają skórę i stymulują jej odnowę komórkową, co daje efekt „zrównania się” blizny z powierzchnią skóry. Z drugiej strony mezoterapia działa na zasadzie „uzupełniania”. Poprzez podanie wypełnienia (kwasu hialuronowego i peptydów) głęboko pod bliznę niejako „wypychały” ją na zewnątrz, wyrównując do naturalnego poziomu skóry. - mówi dr Brumer.
W rezultacie blizny stają się bardziej płytkie, przebarwienia rozjaśnione, a skóra bardziej napięta.
Laser frakcyjny nieablacyjny
Skuteczność tej metody uzależniona jest od struktury blizny, indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz od rodzaju lasera użytego do zabiegu. W zależności od jej głębokości, wykonuje się serię ok. 3–5 zabiegów w odstępach do 4 tygodni.
Efekt wygładzenia skóry pojawia się stopniowo. Po całej serii zabiegów blizny są mniej widoczne. Skóra jest delikatniejsza i jędrniejsza, kolorystyka cery wyrównana Bezpośrednio po zabiegu występuje niewielkie zaczerwienienie. Nie ma jednak śladu strupków.
Źródło: informacja prasowa Joanna Siemińska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze