Gdy bolą kolana
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNasze kolana mają nie lada zadanie. Należy do nich dźwiganie ciężaru, jakim jest ludzkie ciało. Podczas wykonywania codziennych czynności w postaci skakania, schylania czy odkręcania się, to właśnie ten staw jest najbardziej obciążony. Zaniedbując kolana, możemy doprowadzić do zwiotczenia mięśni ich otaczających, a to z kolei skutkuje bólem chociażby z powodu dłuższego chodzenia. Warto więc zadbać o profilaktykę, aby pomóc sobie, zanim ból okaże się nie do zniesienia.
Przyczyny bólu kolan:
nadwaga,upadki, urazy, stłuczenia, wady budowy, słabe mięśnie nóg,brak rozgrzewki przed treningami,choroba zwyrodnieniowa stawów,reumatoidalne zapalenie stawów.
Jak uniknąć bólu kolan:
Zrezygnuj z palenia papierosów, gdyż substancje zawarte w dymie tytoniowym negatywnie wpływają na gojenie się naderwanych lub uszkodzonych wiązadeł, które dokuczają wielu milionom ludzi w postaci sztywności stawu kolanowego oraz dokuczliwego bólu.
Pozbądź się kłopotliwych kilogramów, których utrata zapewni ci nie tylko piękną sylwetkę, ale także spowoduje zmniejszenie nacisku na kolana.
Zadbaj o aktywność fizyczną. Uprawianie w ciągu tygodnia 2–3 razy np. aerobiku, pływania, jazdy na rowerze może zmniejszyć ból kolan. Poza tym maleje także ryzyko ich wystąpienia aż o 55%. Trenując, musimy jednak pamiętać, że nie wolno wykonywać ćwiczeń, które nadmiernie obciążają kolana. Jeżeli odczuwasz ból w trakcie uprawiania jakichkolwiek ćwiczeń, zrezygnuj z nich i zamień je na inne, które nie będą powodować zbyt dużego obciążenia stawów.
Kup sobie odpowiednie obuwie. Powinno być ono elastyczne, na płaskiej podeszwie. Z przeprowadzonych w Chicago badań wynika, że najlepsze dla zdrowia naszych kolan są zarówno klapki, jak i buty turystyczne. Poza tym w przypadku płaskostopia i nie tylko wskazane są wkładki ortopedyczne. Są zalecane także wtedy, gdy okazuje się, że jedna stopa jest dłuższa. W tym celu należy zmierzyć stopy, gdyż różnica w ich długości chociaż o 8 mm może zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się bólu kolan nawet o 50%. Ponadto istnieje wtedy ryzyko zmian zwyrodnieniowych stawów oraz wystąpienia bólu bioder.
Pamiętaj o właściwej diecie, gdyż niedobór witamin A, C i E oraz selenu sprawia, że istnieje większe ryzyko wystąpienia schorzeń stawów. W tym celu jedz czerwoną i żółtą paprykę, pomarańcze, cytryny, kapustę, brukselkę i ziemniaki, gdyż są one źródłem witaminy C. Witamina E jest obecna w orzechach, pestkach słonecznika, oliwie z oliwek, awokado, zaś witamina A np. w marchewce, morelach, mango czy melonach. Selen można odnaleźć w pełnych ziarnach zbóż, jajkach, rybach, mięsie i drożdżach. Wskazane jest także spożywanie tłustych ryb np. łososi, śledzi, makreli, które obfitują w kwasy omega-3.
Gdy odczuwasz ból:
posmaruj bolące miejsce maścią rozgrzewającą, a następnie owiń je folią. Bądź jednak bardzo ostrożna, aby nie doszło do poparzenia;unieś nogi wysoko i pozwól im odpocząć w bezruchu. Pomóc może ci zimny okład z lodu;zastosuj okład z miodu. Rozprowadź go na płóciennym kawałku materiału, a następnie owiń nim nogę.
Chociaż na zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych cierpią zazwyczaj osoby pomiędzy 40. a 60. rokiem życia, to wcale nie znaczy, że problemy te omijają ludzi młodszych. Dzieje się tak zazwyczaj na skutek przeciążania kolan podczas uprawiania niektórych dyscyplin sportowych.
Jeżeli odczuwasz ból, a podczas schodzenia ze schodów słyszysz trzaski w kolanie, jest to sygnał, że w stawie dzieje się coś złego. Nie bagatelizuj tego i skonsultuj się z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze