Akupresura stóp
BEATKA • dawno temuNiezależnie od tego, jaki masz charakter pracy, twoje stopy po całym dniu zasługują na odpoczynek. Medycyna naturalnapodkreśla istnienie związku między punktami na stopie a wewnętrznymi organami naszego ciała. To właśnie na tym opiera swe właściwości akupresura. Odpowiednio wykonany masaż stóp uśmierza ból i zmniejsza różne schorzenia – zaburzenia krążenia, niewydolność organów i problemy psychiczne.
Masaż refleksyjny
Chodzić boso czy w kapciach? Po domu warto chodzić boso. Obuwie uciska naczynia krwionośne na stopach, ogranicza oddychanie skóry, a także utrudnia krwi przenoszenie substancji odżywczych, tlenu, hormonów, substancji przemiany materii. Poza tym długotrwałe noszenie butów niszczy strefy refleksyjne na stopach. Prowadzi to do powstania różnych dolegliwości, np. zimnych stóp. W miejscach, w których krew ma zaburzony przepływ dochodzi do: problemów z gojeniem się ran, wydłużonego czasu powrotu do zdrowia, gromadzenia się złogów szkodliwych substancji, odkładania kryształów kwasu mlekowego.
Akupresura sprawia, że między organem wewnętrznym a strefą refleksyjną następuje wymiana. Co to jest punkt refleksyjny? Jest to unerwione miejsce znajdujące się wzdłuż kanałów energetycznych. Masaż refleksyjny jest polecany wszystkim, niezależnie od wieku. Należy jednak zadbać o to, by skóra na stopie była miękka, tylko wtedy masaż przyniesie oczekiwany skutek. Warto pamiętać, że akupresura powinna być stosowana jako zabieg profilaktyczny lub terapeutyczny. W przypadku istniejących schorzeń akupresura powinna stanowić uzupełnienie leczenia, a nie jego podstawę.
Techniki akupresury
Akupresura polega na uciskaniu, głaskaniu i masowaniu konkretnych punktów na stopie. Akupresurę wykonuje się kciukiem i pozostałymi palcami. Doświadczeni masażyści wykorzystują do tego również łokcie lub kolana. Masaż stóp wykonywany w celach profilaktycznych powinien obejmować całą stopę. Skórę należy wcześniej posmarować kremem. W ten sposób palce będą miały lepszy poślizg. W jakiej kolejności masować receptory? Zacząć należy od receptorów nerek, moczowodu i pęcherza. Następnie trzeba przejść do strefy głowy, żołądka, jelit, wątroby, trzustki.
Palce to strefa głowy i szyi. Umięśnione wzgórki pod palcami stopy to strefa płuc, klatki piersiowej i barków. Środek stopy podzielony jest na dwie części. Część od wzgórka do środka odpowiada strefom od przepony do talii, z kolei część od środka do początku pięt odpowiada talii i miednicy. Pięty to prawa część miednicy i nerw kulszowy. Łuk wewnętrzny stopy związany jest z krzywizną stopy, z kolei zewnętrzna część stopy to ramiona, barki, biodra, nogi, kolana, dolna część kręgosłupa. Kostki to strefa miednicy i organów rozrodczych.
Żeby pozbyć się niepokojów, należy delikatnie głaskać i naciskać te części stopy odpowiedzialne za splot słoneczny i nerki. Na ból pleców pomocny będzie masaż najpierw części związanej z barkami, a później kręgosłupa. Ból głowy zmniejszy się po uciskaniu obszarów odpowiadających głowie i szyi, a później związanych z jelitem cienkim i kręgosłupem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze