Wakacyjne zabiegi
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuWraz z nadejściem nowej pory roku, zmieniają się potrzeby naszej skóry. Zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji latem jest ważne, jeśli chcemy uniknąć nadmiernej suchości naskórka, powstrzymać procesy starzenia się skóry oraz zapobiec powstaniu nieestetycznych posłonecznych przebarwień. Zanim spakujesz bagaże i wyruszysz w wakacyjną podróż, zwróć uwagę czy odpowiednio przygotowałaś się do wyjazdu.
Wraz z nadejściem nowej pory roku, zmieniają się potrzeby naszej skóry. Zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji latem jest ważne, jeśli chcemy uniknąć nadmiernej suchości naskórka, powstrzymać procesy starzenia się skóry oraz zapobiec powstaniu nieestetycznych posłonecznych przebarwień.
Zanim spakujesz bagaże i wyruszysz w wakacyjną podróż, zwróć uwagę czy odpowiednio przygotowałaś się do wyjazdu. Wiele kobiet rezygnuje w lecie z makijażu ograniczając się tylko do nałożenia na twarz kremu i użycia tuszu do rzęs. To jednak latem najczęściej dochodzi do podrażnień skóry, które w przyszłości mogą skutkować poważnymi konsekwencjami - ostrzega Grażyna Migas, kosmetyczka z gabinetu DER – MED.
W wakacyjnej kosmetyczce powinny się znaleźć preparaty zawierające w swoim składzie filtry UVA oraz UVB. Te, znajdziemy już nie tylko w kremach i balsamach do twarzy oraz ciała. Coraz częściej w takie składniki wzbogacane są szampony, odżywki i mgiełki do włosów, pomadki ochronne do ust, a nawet przeznaczone do stosowania latem kremy koloryzujące.
W okresie wakacji w szczególny sposób uwidaczniają się także różnice w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej oraz suchej. O ile ten pierwszy i drugi typ wymaga stosowania żelów i kremów matujących, jak również specjalnych bibułek wchłaniających nadmiar sebum, o tyle skóra sucha potrzebuje dogłębnego nawilżenia za pomocą specjalnych kremów i masek. Dla osób, którym szczególnie doskwiera uczucie suchości i ściągnięcia idealnym rozwiązaniem jest woda termalna w spreju. Kosmetyk ten doskonale odświeża i nawilża, a zrobiony makijaż dłużej się utrzymuje na skórze. Jeżeli naszym problemem są zaskórniki i wągry warto wybrać się do kosmetyczki. Delikatnie wykonane oczyszczanie skóry nie będzie zbyt drażniące dla naskórka, a tym samym zminimalizuje ryzyko powstania posłonecznych przebarwień. Tego typu zabiegi muszą być jednak starannie zaplanowane. Wykonanie ich na krótko przed lub po ekspozycji słonecznej może doprowadzić do pogorszenia się stanu skóry.
Wielu dermatologów zaleca zrezygnowanie ze stosowania w lecie kosmetyków opartych na bazie kwasów owocowych. Te preparaty mają dość silne działanie, mogą więc podrażniać skórę, która nie będzie w stanie dostatecznie obronić się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Kolejnym częstym grzechem jest rezygnacja z używania preparatów zawierających wysokie filtry. W miesiącach takich jak maj, czerwiec, lipiec czy sierpień należy bezwzględnie nałożyć na twarz krem z filtrem minimum 25 SPF. Tylko tak wysoki faktor pozwoli odpowiednio zabezpieczyć skórę, zapobiegając tym samym nieprzyjemnemu zaczerwienieniu i szybszemu starzeniu się skóry - zauważa Roma Zielińska, dermatolog z gabinetu DER-MED.
Przygotowania do wakacji warto też uzupełnić kuracją od wewnątrz, a specjalne preparaty wzbogacone o beta karoten oraz witaminy A, C i E dobrze jest zacząć zażywać przynajmniej miesiąc przed rozpoczęciem sezonu urlopowego. To skutecznie przygotuje skórę do przyjęcia sporej dawki promieni słonecznych. Będzie ona miała kolor delikatnej i zdrowej opalenizny. Stosowanie tego typu środków nie zwalnia jednak z nakładania na ciało olejków i kremów do opalania, które zapobiegają podrażnieniom.
Przesuszona i narażona na promieniowanie słoneczne skóra wymaga odpowiedniego odżywienia oraz zabezpieczenia przed działaniem wolnych rodników. Stosowane w kuracjach kosmetycznych preparaty zmiękczają i odżywiają naskórek, a ponadto posiadają właściwości przeciwstarzeniowe i drenujące. Dzięki temu ciało staje się bardziej jędrne i elastyczne. Odpowiednio wykonane masaże pozwalają również pozbyć się z organizmu toksyn, przyspieszyć metabolizm oraz zredukować zbędną tkankę tłuszczową oraz cellulit. Przed wyjazdem warto skorzystać z takich zabiegów.
Kiedy przedobrzymy z opalaniem ważne jest, by regularnie nawilżać poparzoną skórę. Dobre efekty przynosi stosowanie tradycyjnych metod: chłodny prysznic czy nałożenie na zaczerwienione miejsca maseczki z maślanki lub zsiadłego mleka. Jeżeli jednak podrażnienie jest dość dotkliwe i balsam, żel chłodzący po opalaniu nie wystarczy, należy sięgnąć po panthenol, który przyniesie ulgę oraz złagodzi objawy podrażnienia lub udać się do lekarza.
Zaczerwienioną twarz można ukryć pod odpowiednio wykonanym makijażem – do jego wykonania należy wybrać kosmetyki o odcieniu złocistym lub brązowym, rezygnując z tych, które zawierają różowe pigmenty. Wskazane są tu lekkie pudry mineralne, róże oraz kremy koloryzujące o znacznie lżejszej konsystencji niż klasyczny podkład. Kosmetykami tymi podkreślamy te miejsca, które chcemy w szczególności wyeksponować – kości policzkowe, skronie i brodę. Zastosowanie ich na całą twarz może dać nienaturalny, teatralny efekt. W lecie warto także zrezygnować ze szminek, pogrubiających tuszy do rzęs czy kremowych cieni do powiek — kosmetyki te są zbyt „ciężkie” i mogą nie spełniać swoich funkcji, jeżeli narazimy je na działanie intensywnych promieni słonecznych. Znacznie lepiej jest używać błyszczyków, lekkich wodoodpornych maskar oraz pudrowych cieni. W sezonie wakacyjnym pamiętajmy, by zaopatrzyć się w kosmetyki kolorowe oraz balsamy zawierające drobinki złota lub srebra – te preparaty ładnie podkreślają opaloną skórę.
Więcej informacji: www.dermed.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze