Uważaj na bakterię E. Coli!
OLGA CHOJNACKA • dawno temuBakterie E. Coli, czyli pałeczki okrężnicy, to szczep, który budzi przerażenie. Umiejscowione w jelitach odpowiadają za rozkład treści pokarmowych oraz produkcję witamin B i K. Dopóki znajdują się w przewodzie pokarmowym, nie stanowią zagrożenia. Co dzieje się wtedy, gdy przemieszczą się w inne rejony organizmu i jak należy się przed nimi bronić?
Pałeczka okrężnicy po przedostaniu się do dróg moczowych powodujezakażenie układu moczowego. Aby uchronić się przed tym zalecane jest noszenie suchej i przewiewnej bielizny. Poza tym należy pamiętać, że nie wolno siadać w miejscach o zimnympodłożu. Profilaktycznie można stosować preparaty zawierającesubstancje czynne np. liofilizowany ekstrakt wybranych szczepów E. Coli,który nie tylko zmniejsza możliwość wystąpienia zakażenia układumoczowego, ale także wzmacnia ogólną odporność organizmu.
Inne niebezpieczeństwo stanowi dostarczenie bakterii E. Coli do organizmuwraz z zainfekowanym pożywieniem. Wtedy pojawić się może kilkudniowezatrucie pokarmowe. Lekarze przestrzegają, że najskuteczniejszym sposobemochrony przed zakażeniem bakterią jest dbanie o higienę.
Odwiedzając kraje tropikalne, szczególną uwagę należy zwracać napochodzenie spożywanej wody. Dotyczy to zarówno przydrożnych budek, jaki restauracji. Najlepiej, aby były to napoje sprzedawane w zamkniętych butelkach.
Pamiętać także należy o starannym myciu owoców kupionych czy to wsklepie, czy na bazarze. Jedzenie świeżo kupionych, nieumytych owocówgrozi zakażeniem.
Bardzo ważne jest także dokładne, najlepiej trwające co najmniej 20sekund, mycie rąk. Taki czas ich mycia zapewnia usunięcie ze skóry rąkwiększości zarazków. Czynność tę trzeba zawsze wykonywać po każdymwyjściu z toalety.
W przypadku toalet publicznych najlepiej myć ręce mydłem z dozownika.Jeżeli go nie ma, unikać należy korzystania z mydła w kostce, ponieważJest ono siedliskiem bakterii. W takich sytuacjach najlepiej miećprzy sobie żel antybakteryjny do mycia rąk, którego niewielka kroplawystarczy do dezynfekcji. Dobrym rozwiązaniem są także chusteczkinawilżane, które zajmują niewiele miejsca w torebce.
Zagrożeniebakterią E. Coli stanowić mogą także występujące w publicznychtoaletach suszarki do rąk. Niewskazane jest więc korzystanie z nich.
Warto wiedzieć, że bakterie E. Coli są mało odporne na działaniewysokich temperatur. Ogrzewane przez 20 minut w 60 stopniach giną. Usunąć jemożna także za pomocą tradycyjnych środków dezynfekujących. Należyjednak pamiętać, że przy niskiej temperaturze i dużej wilgotności sąw stanie przeżyć nawet rok.
Pałeczki okrężnicy powodować mogą zapalenie płuc orazzapalenie opon mózgowo- rdzeniowych. Dzięki przestrzeganiu zasad higieny można zminimalizować ryzyko zakażeniaszczepem E. Coli, zarówno tym tradycyjnym, jak i jego zmutowanągroźniejszą odmianą.
Jeżeli masz wątpliwości dotyczące możliwości ochrony przedzakażeniem pałeczką okrężnicy, skorzystaj z porad specjalistów.Bądź otwarta także na akcje społeczne („Kobiece sprawy — naszesprawy”), które mogą pomóc w zdobyciu dodatkowych informacji na tematdziałań profilaktycznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze