Fitnessowy poradnik
ANETA RZYSKO • dawno temuPoczątek roku to czas, kiedy wiele z nas bierze sprawy w swoje ręce, wypisuje w kalendarzach postanowienia i liczy na to, że uda się je zrealizować. To także czas, kiedy wiele z nas decyduje się na zwiększenie czasu poświęconego na aktywność fizyczną. Co ćwiczyć, żeby przyniosło efekty? Zapisać się na siłownię, czy zostać w domu? Oto krótki fitnessowy poradnik.
Na początku najlepiej wybrać dla siebie taką formę uprawiania sportu, która będzie dla nas przyjemnością. Nie ma sensu katować się na ćwiczeniach, które nie sprawiają nam satysfakcji. Wówczas sport będzie nam się kojarzył z czymś nieprzyjemnym, a w efekcie będziemy robić wszystko, byle go nie uprawiać. Form aktywnego spędzania wolnego czasu jest naprawdę bardzo dużo. Po pierwsze musimy ustalić, czy wolimy ćwiczyć w domowym zaciszu, czy wychodzimy do ludzi i ćwiczymy wspólnie z nimi.
Ćwiczenia w domu
Niewątpliwie zaletą uprawiania sportu w domu jest oszczędność czasu. Nie tracimy kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu minut na dojazdy. Wszystko mamy pod ręką, a program realizujemy wtedy, kiedy mamy na to czas. Jest to jednak rozwiązanie dla osób bardzo zdyscyplinowanych i zmobilizowanych.
W domu możemy realizować program wzmacniania poszczególnych partii mięśniowych. Raczej trudno nam będzie wprowadzić elementy cardio. W tym przypadku możemy zakupić dodatkowy sprzęt taki jak: rowerek treningowy, bieżnię czy stepper. W większości przypadków stanowią one jednak doskonały wieszak a nie przyrząd do ćwiczeń. O wiele lepiej zainwestować w dobrą matę do ćwiczeń, odpowiedni strój i ewentualnie hantle o niewielkim obciążeniu.
Program treningowy realizowany w domu powinien składać się z serii powtórzeń na poszczególne partie mięśniowe. Każdy trening zaczynamy od rozgrzewki, a kończymy odpowiednim rozciąganiem wszystkich mięśni. Zabezpieczy to nas przed kontuzjami no i zakwasami. Proponowany przez trenerów podstawowy zestaw ćwiczeń to:
Biust – pompki
Ćwiczenie może być wykonywane w wersji lżejszej opierając się na kolanach a nie na stopach.
Talia – skręt tułowia
W prawą i lewą stronę naprzemiennie. Bardzo ważna w tym ćwiczeniu jest prawidłowa pozycja, czyli nogi na szerokość bioder mocno postawione na podłodze, ugięte lekko nogi w kolanach.
Brzuch – świeca
Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami i rękoma wyciągniętymi za głową. Unieś nogi do pionu unosząc równocześnie do góry tułów a następnie wróć do leżenia.
Biodra i pośladki – wymachy nóg
Połóż się na plecach z nogami podkurczonymi. Z tej pozycji unieś biodra i wyprostowaną prawą nogę do góry. Następnie powróć do leżenia i wykonaj ćwiczenie z podniesioną lewą nogą.
Każde ćwiczenie powinno być wykonywane co najmniej 20 razy na każdą ze stron. Zestaw ten można modyfikować dodając kolejne ćwiczenia. Możemy rzeźbić w domu ramiona ćwicząc z hantlami, wzmacniać dodatkowo brzuch poprzez spinanie mięśni w pozycji leżącej. Nie zaszkodzą także dodatkowe przysiady.
Strój jest ważny
Pamiętajmy też o odpowiednim ubiorze. To nieprawda, że jeśli ćwiczę w domu, to wystarczy mi domowy dres i skarpetki. Poświęćmy sobie trochę czasu. Załóżmy strój treningowy, odpowiednią koszulkę termiczną, a przede wszystkim obuwie. To ostatnie będzie nas skutecznie chroniło przed kontuzjami. Ponadto, w stroju do ćwiczeń, będzie nam się lepiej uprawiało sport, a nasz organizm zakoduje sobie, że jest to czas na aktywność a nie lenistwo.
Zapisz! Pochwal się! Działaj!
Pamiętaj, aby każde zaplanowane ćwiczenia zapisać w kalendarzu lub powiedzieć o nich komuś bliskiemu. Taki zabieg zabezpieczy nas przed naszym lenistwem. Kiedy przyjdzie czas wyjścia na siłownię, a do naszych drzwi zastuka słodkie lenistwo, dodatkowo zmobilizuje nas wstyd przed znajomymi. Ponadto, zgodnie ze starą zasadą, to co zostało zapisane, musi być zrealizowane.
Niezależnie od tego, jaka będzie motywacja do podjętych przez nas ćwiczeń i jaki typ uprawianego sportu wybierzemy, pamiętajmy, że najważniejsza jest wytrwałość. Tylko długodystansowe i regularne działanie może przynieść nam pożądane efekty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze