Orzechy. Zdrowie w twardej skorupce
JOLANTA MARTIN • dawno temuJesień to okres wielkiej obfitości różnokolorowych, soczystych i smacznych warzyw i owoców. Jest to również czas zbioru orzechów włoskich i laskowych, które pod twardą skorupką skrywają smaczne i niezwykle zdrowe wnętrze. Dostępne w sprzedaży łuskane orzechy są najczęściej siarkowane, czyli konserwowane w celu zapobiegania rozwojowi bakterii i grzybów. Najlepiej kupować orzechy w łupinach.
Jesień to okres wielkiej obfitości różnokolorowych, soczystych i smacznych warzyw i owoców. Jest to również czas zbioru orzechów włoskich i laskowych, które pod twardą skorupką skrywają smaczne i niezwykle zdrowe wnętrze.
Orzechy są pokarmem bardzo esencjonalnym. Zawierają sporo białka i duże ilości tłuszczu, stąd ich wysoka wartość kaloryczna – 100 g orzechów włoskich dostarcza 680 kcal, a taka sama ilość orzechów laskowych zawiera 645 kcal. Warto jednak pamiętać, że tłuszcz zawarty w orzechach jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwanych w skrócie NNKT, które spełniają szereg bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie. NNKT redukują poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów, chronią przed zakrzepami i nadciśnieniem oraz wpływają na zdrowy wygląd skóry i włosów. Wykazano również, że NNKT wpływają korzystnie na odporność organizmu oraz są niezbędne dla prawidłowego rozwoju i wzrostu dzieci.
W orzechach znajdziemy też wielkie bogactwo witamin i soli mineralnych. Zawierają one witaminy z grupy B (B1, B6, PP) oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E). Orzechy są bogate w potas, magnez, żelazo, wapń, fosfor, selen i cynk. Są również dobrym źródłem błonnika pokarmowego, czyli niestrawnej substancji balastowej niezbędnej dla prawidłowej pracy przewodu pokarmowego.
Ze względu na korzystną zawartość NNKT oraz antyoksydantów takich, jak selen i witamina E, częste jadanie orzechów poleca się w profilaktyce chorób serca i miażdżycy. Powinny po nie jak najczęściej sięgać osoby spożywające duże ilości nasyconych tłuszczów obecnych np. w pokarmach typu fast-food czy gotowych wyrobach cukierniczych.
Podczas intensywnej nauki warto zamiast batonika zjeść przekąskę w postaci orzechów, gdyż zawierają one składniki niezbędne dla sprawnej pracy mózgu. Z tego względu nazywane są niekiedy „owocami pamięci”. Orzechy są dobrym źródłem białka niezbędnego dla produkcji neuroprzekaźników, a dzięki zawartości NNKT chronią tętnice mózgowe przed miażdżycą. Zawarty w orzechach magnez wpływa korzystnie na zwiększenie koncentracji, szybsze zapamiętywanie, a dodatkowo działa antydepresyjnie.
Przy problemach z suchymi, matowymi włosami oraz łamliwymi paznokciami dobrze jest zjadać codziennie choćby garść orzechów. Zawarte w nich NNKT sprawią, że włosy odzyskają połysk, a duża ilość cynku i żelaza wpłynie stymulująco na wzrost włosów i wzmocnienie paznokci. Ze względu na bogactwo łatwo przyswajalnej witaminy E orzechy chronią skórę przed uszkadzającym działaniem wolnych rodników. Dlatego warto wzbogacić w nie dietę, gdy naszym problemem jest przesuszona, skłonna do zmarszczek skóra. Korzystny efekt orzechów można wzmocnić dodając je do zdrowej owsianki przygotowanej na mleku. Takie śniadanie nie tylko dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale też zapewni nam mnóstwo energii do nauki czy pracy.
Dostępne w sprzedaży, gotowe do jedzenia łuskane orzechy są najczęściej siarkowane, czyli konserwowane w celu zapobiegania rozwojowi bakterii i grzybów. Dlatego też najlepiej jest kupować orzechy w łupinach, które bardzo dobrze chronią je przed jełczeniem. Takie orzechy, aby długo zachowały świeżość i smak, należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze