Skóra spragniona nawilżenia
EWA ORACZ • dawno temuNiedostatecznie nawilżona skóra traci elastyczność, spada jej napięcie i szybciej się starzeje. Jest kilka przyczyn odwodnienia. Woda paruje przez całą powierzchnię skóry. Im jest cieplej, tym parowanie jest większe. Sytuację pogarsza przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza jest niska. Latem należałoby wklepywać w skórę co 2-3 godziny krem z wysokim filtrem.
Niedostatecznie nawilżona skóra traci elastyczność, spada jej napięcie i szybciej się starzeje. Jest kilka przyczyn odwodnienia. Woda paruje przez całą powierzchnię skóry. Im jest cieplej, tym parowanie jest większe. Sytuację pogarsza przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza jest niska.
Długie kąpiele i pływanie w morskiej wodzie zmywają naturalną warstwę ochroną i narażają skórę na wysuszenie. Znienawidzone przez nas sebum to ochronny płaszcz lipidowy, którego zmycie zwiększa podatność na wysuszenie skóry. Promienie UV to kolejna przyczyna szybszego starzenia się skóry. Latem należałoby wklepywać w skórę co 2–3 godziny krem z wysokim filtrem.
Napięcie skóry, pieczenie, swędzenie to typowe objawy przesuszenia skóry i każdy z nas na pewno choć raz je odczuł. Wraz z wiekiem ubywa w organizmie kwasu hialuronowego wiążącego cząsteczki wody w skórze, wzrasta grubość warstwy rogowej naskórka i ulega zmniejszeniu ilość gruczołów łojowych. Co możemy na to poradzić? Należy przede wszystkim unikać czynników powodujących wysuszenie skóry, promieniowania UV, klimatyzacji, długich kąpieli. W upalne dni należy pić odpowiednią ilość wody, przy wysokich temperaturach organizm bardzo szybko się odwadnia, a my tego nawet nie odczuwamy. Bez picia wody nawet najlepsze preparaty nawilżające nie zadziałają.
Preparaty chroniące skórę przed wysuszeniem dzielimy na dwie grupy. Pierwsza to uszczelniające barierę hydrolipidową (zapobiegające parowaniu wody przez skórę). Druga grupa to preparaty wspomagające gromadzenie wody w skórze. Najlepiej sprawdzają się kremy i balsamy zawierające oba te składniki. Dr Marek Wasiluk twierdzi:
– Być może to zaskakujące, ale najbardziej skutecznym preparatem chroniącym barierę lipidową jest zwykła wazelina! Hamuje ona parowanie wody w ponad dziewięćdziesięciu procentach.
Natomiast naturalnym czynnikiem, który wiąże wodę w skórze jest oczywiście kwas hialuronowy, niestety ten zawarty w kosmetykach często nie jest w stanie przeniknąć przez naskórek i aby ta substancja mogła zadziałać, musi być podana za pomocą strzykawki bezpośrednio w głąb skóry. Gliceryna jest drugim w kolejności najlepszym preparatem działającym podobnie, ale jednocześnie przenika przez skórę. Dobrym wyjście zatem jest kupowanie preparatów, które w składzie mają zarówno wazelinę, jak i glicerynę.
Delikatne pilingi kwasami owocowymi to stymulacja regeneracji naskórka, który w okresie letnim bardzo niszczy się od wody, słońca i suchego powietrza. Według Dr Wasiluka najlepszym nawilżającym zabiegiem medycyny estetycznej będzie mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym, którą można wykonywać również na całe ciało.
Źródło: informacja prasowa dr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej, stomatolog, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze