Zmysł smaku
KAROLINA • dawno temuZastanawiałaś się kiedyś, jak to się dzieje, że przyrządzone jedzenie nam smakuje? Jakie czynniki wpływają na to, że mamy ochotę skosztować niektórych dań, podczas gdy inne potrawy wzbudzają w nas wyraźną niechęć? Pierwsze obserwacje dotyczące smaku można poczynić samemu podczas jedzenia, ale także przyglądając się zachowaniu innych. Chyba każdy z nas zastanawiał się, dlaczego degustatorzy wina przepłukują usta odrobiną wody. Nie pozostawiaj tak ważnej w kuchni kwestii smaku w sferze domysłów i poznaj jego tajemnicę, czytając poniższy artykuł.
Co wzmaga apetyt?
W procesie jedzenia udział bierze szereg bodźców. Każdy dobry kucharz wie, że potrawa nie tylko musi mieć wyśmienity smak, ale także roztaczający się wokół niej aromat. O tym, jak duże znaczenie ma zapach, możesz się przekonać, zatykając nos i próbując odrobiny zmielonego cynamonu. Kiedy poddasz się takiemu eksperymentowi, poczujesz wyłącznie w ogóle nie kojarzony z tą korzenną przyprawą gorzkawy i cierpki smak. Obok aromatu bardzo silnie działają na nas bodźce wizualne. Z tej też przyczyny wszystkie serwowane w restauracjach potrawy są podane niezwykle estetycznie ze szczególnym uwzględnieniem ułożenia danych produktów i zdabiających je dodatków. Jak można zaobserwować, zarówno lody, ciasta czy słodycze, jak i pieczenie, ryby bądź warzywa, ozdabia się kolorowymi ziołami lub polewa wzbogacającymi ich smak sosami. Zatem jeżeli naprawdę zamierzasz uwieść zaproszonych gości swoimi umiejętnościami kulinarnymi, bez wątpienia powinnaś uwzględnić wszystkie wymienione wskazówki, a za przyrządzony posiłek bez wątpienia zbierzesz gromkie brawa.
Znając bodźce pobudzające nasz apetyt, należy zastanowić się, dlaczego ludzie odczuwają smak. Otóż możliwe jest to dzięki posiadanemu przez nas zmysłowi, jakiego działanie opiera się na umieszczonych na języku kubkach smakowych. Jeżeli naprawdę chce się poznać smak danej potrawy, powinno się oczyszczać z pozostałości jedzenia kubeczki smakowe, co czynią degustatorzy przy pomocy odrobiny wody. Znając już podstawowe aspekty dotyczące odbieranych przez nas wrażeń, warto dowiedzieć się, jakie wyróżniamy rodzaje smaków.
Rodzaje smaków
Kubeczki smakowe pokrywają powierzchnię języka, ale także podniebienia, gardła, nagłośni i początkowego fragmentu przełyku. Możemy je zaobserwować, spoglądając na język, bowiem tworzą one na nim charakterystyczne brodawki. Człowiek posiada około 1000 takich receptorów smaku, a każdy z nich żyje nie więcej niż 10 dni. Nie oznacza to jednak, że tracimy zdolność odczuwania smaku. Na miejscu starych kubeczków smakowych pojawiają się nowe, a zdolność intensywności odbierania bodźców jest uwarunkowana genetycznie i inna dla każdego z nas. Obecnie wyróżnia się gorzki smak, kwaśny smak, słodki smak i słony smak. Kilka lat temu do tego grona włączono także smak o tajemniczej nazwie umami.
Pierwszy z nich odbierają kubeczki umiejscowione w tylnej części języka, natomiast za odczuwanie kwaśnego smaku odpowiedzialne są jego boczne krawędzie. Pierwszym odczuciem smakowych, jaki odczuwamy po włożeniu jedzenia do ust, jest słodycz, a następnie słoność, bowiem to receptory umiejscowione na początku i środku języka pozwalają nam na ich odczuwanie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze