Sos rybny
KAROLINA • dawno temuKażdy kraj, region, a nawet rodzina posiada produkty, które w szczególny sposób sobie upodobała i traktuje je jako coś zupełnie specjalnego. Niektórzy przepadają za golonką z kapustą kiszoną, jeszcze inni cenią sobie smak grillowanego oscypka. Jeżeli chodzi o wymienione produkty, to nie ulega najmniejszej wątpliwości, że doskonale je znamy. Kłopot pojawia się jednak wówczas, gdy sięgniemy do nieco bardziej odległych kuchni świata. W odległych zakątkach panują często zupełnie inne zwyczaje związane nie tylko ze sposobem jedzenia danych produktów, lecz także pojawiają się przysmaki zupełnie w naszym najbliższym otoczeniu nieznane. Nawet jeżeli natkniemy się na nie przypadkiem w sklepie, nie mamy bladego pojęcia, w jaki sposób możemy je wykorzystać w trakcie przyrządzania potraw. Jednym z dodatków w ostatnim czasie cieszącym się coraz większą popularnością jest sos rybny. Czym właściwie jest ten produkt? W jaki sposób powstaje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Azjatycka kuchnia
Mówiąc o kuchni azjatyckiej, mamy do czynienia z niewyobrażalną różnorodnością. Zaryzykować można nawet stwierdzenie, że jest ona znacznie bardziej różnorodna niż tradycja kulinarna Starego Kontynentu. Chodzi przede wszystkim o ogromne bogactwo różnego rodzaju produktów dostępnych na dużym obszarze i nierzadko w zupełnie inny sposób wykorzystywanych. Pojęcie potraw azjatyckich jest różnie definiowane. Zwykle jednak kojarzymy je z barami serwującymi kurczaka teriyaki, sajgonki albo lumpie. Jednak kryje się w niej znacznie więcej smaków, które mogą stanowić ciekawą inspirację dla naszych codziennych kulinarnych poczynań. Jednak nie jest to możliwe bez sięgnięcia po oryginalne produkty, do których bez wątpienia należy zaliczyć charakterystyczne sosy chińskie. Jednym z nich jest sos rybny, którego sposób powstawania, a także wykorzystania poznasz, czytając dalszą część artykułu.
Tajski sos rybny
Sosy azjatyckie kryją w sobie wiele tajemnic i nawet często wykorzystując je w trakcie kulinarnych eksperymentów, nie zawsze wiemy, co się w nich znajduje. Sos rybny jest produktem orientalnymwytwarzanych przede wszystkim na bazie ryb i wody morskiej, które poddawane są fermentacji. Zwykle dodaje się go do dań rybnych, lecz również wieprzowiny, drobiu i owoców morza. Rybne sosy różnią się jednak między sobą. Mogą być one przygotowywane z surowych albo suszonych ryb, z ich całości bądź poszczególnych części. Niektóre z nich posiadają znacznie bogatszy aromat poprzez dodanie do nich ziół i przypraw. Niestety, należy zwracać uwagę, czy nie jest dodawany do nich wzmacniacz smaku – glutaminian sodu. Warto zaznaczyć, że znacznie rzadziej sosy rybne wykorzystywane są w kuchni europejskiej. Są one także tutaj w inny sposób przyrządzane – brak tutaj procesu fermentacyjnego, dającego bardzo charakterystyczny smak, który sprawia, że potrawa zyskuje wyrazistość. Jak używać sosu rybnego? Wystarczy, że jego niewielką ilość dodasz do duszącej się ryby, smażących się krewetek albo przyprawionego na ostro kurczaka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze