Lody o smaku guinnessa
ISABELLE • dawno temuGuinness w Irlandii jest w każdym pubie. To prawie narodowy napój chmielowy Irlandczyków – ciemne piwo (o sporej, jak na Wyspy, zawartości alkoholu), które poza granicami Irlandii uchodzi za synonim luksusu lub ekskluzywności. Zresztą mieszkańcy Irlandii są bardzo dumni z Guinnessa. Oprócz postaci ciekłego płynu, irlandzkie piwo można spotkać też w innej formie – zapraszam dziś na lody o smaku guinnessa!
Krótko o samym guinnessie
Guinness należy do typu stout, czyli do piw ciemnych. Jest to piwo górnej fermentacji wytwarzane ze skarmelizowanego słodu jęczmiennego oraz ze słodu pszenicznego. Składniki te nadają mu ciemny, prawie czarny kolor oraz charakterystyczny słodkawo-gorzki smak. Ten rodzaj piwa należy do najpopularniejszych trunków w Irlandii. Powstaje w tymże kraju w browarze Arthura Guinnessa noszącym nazwę St. James's Gate Brewery, który mieści się w Dublinie. Nazwa ta szybko stała się rozpoznawalna na całym świecie, a St. James's Gate Brewery jest jedną z największych firm piwowarskich na całym globie. Obecnie jednak marka Guinness należy do grupy Diageo. Guinness produkowany jest z częściowo palonego słodu jęczmiennego, chmielu, drożdży i wody. Pinta Guinnessa zawiera 190 kilokalorii – wynika z tego, że ten irlandzki napój jest mniej kaloryczny niż piwo jasne (0,5 l jasnego piwa zawiera ok. 215 kilokalorii). Zawiera 4,2% alkoholu i jest bardzo popularne na Wyspach. Należy pamiętać, że w stosunku do guinnessa nie używa się określenia piwo. Irlandczycy są bardzo wrażliwi na tym punkcie. Rodzaje tego ciemnego trunku to:
- Guinness Extra Stout – 5% alkoholu;
- Guinness Foreign Extra Stout – 7,5% alkoholu;
- Guinness Draught – 4,2% alkoholu, serwowany najczęściej w Irlandzkich pubach, dostępny również w puszkach i butelkach z unikalną technologią zachowania smaku (niegazowany);
- Guinness North Star – można spróbować go wyłącznie w Guinness Storehouse St. James Gate Dublin.
Ogólnie rodzajów guinnessa na świecie jest około 20. Co ciekawe, mimo że browar Guinnessa istnieje od 1759 roku, ten najbardziej czczony rodzaj napoju – draught – powstał dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku, czyli stosunkowo niedawno. Kilka lat temu wprowadzono go do sprzedaży w butelkach.
Lody dla piwoszy
Ciekawy przepis wpadł mi niedawno w ręce. Mimo że lato się już kończy – bo zarówno słońce, jak i kalendarz walczą o ostatnie dni letniej aury – warto spróbować lodów chmielowych. Przepis na ten pyszny deserzawiera w sobie irlandzki trunek i jest naprawdę dobry!
Składniki:
- 2 szklanki guinnessa,
- 2 szklanki śmietany kremówki,
- ¾ szklanki mleka,
- 15 dużych żółtek jaj,
- 1 szklanka cukru pudru,
- czekoladowe precle dla ozdoby.
Przygotowanie:
W dużym rondlu połącz guinnessa ze śmietaną oraz mlekiem i gotuj na wolnym, średnim ogniu. W dużej misce ubij żółtka z cukrem. Stopniowo dodawaj gorącą mieszankę z guinnessem, stale mieszając, do momentu, aż dobrze się połączą. Wlej ją nastęmpnie do rondla i gotuj na małym ogniu, ciągle mieszając, około 6 minut, jednak nie pozwól, aby zawrzało. Wlej krem do średniej miski wypełnionej wodą z lodem. Wymieszaj i pozostaw do wychłodzenia, mieszając od czasu do czasu (około 30 minut). Po tym czasie wlej krem do pojemnika i włóż do zamrażarki. Trzymaj w zamrażalniku przez około 4 godziny. Potem możesz gotowe lody wyjąć do miseczek i ozdobić je czekoladowymi preclami. Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze