Najlepsze toasty
KAROLINA • dawno temuBez względu na to, czy mamy zamiar przywitać Nowy Rok w domowych pieleszach, czy też na sylwestra wyjeżdżamy do ciepłych krajów, jedna rzecz nas nie ominie – wznoszenie toastów i składanie życzeń. Nie jest to jednak jedyna okazja, w której przyjdzie nam oficjalnie wygłosić kilka krzepiących słów, dlatego by uniknąć niechcianych niespodzianek i nagłego przypływu stresu, warto się na nią przygotować. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy sobie wiele kłopotu, lecz również składane przez nas życzenia będą w pełni zadowalać zaproszonych gości. Nie czekaj zatem do ostatniej chwili i poznaj tajemnice sztuki wznoszenia toastów. Główne zasady, którymi powinnaś się kierować, a także ciekawe propozycje toastów znajdziesz w poniższym artykule.
Wznoszenie toastów
Narodzenie się sztuki wznoszenia toastów, bo takim mianem dziś się ją określa, jest dyskusyjne. Jedna z ciekawszych hipotez mówi o tym, że przemawianie i delikatne uderzanie się kieliszkami wypełnionymi alkoholem związane było z próbą wymieszania napojów, w celu sprawdzenia, czy nie została do nich dodana trucizna. Bez względu na to, w jaki sposób narodziła się tradycja wznoszenia toastów, należy zauważyć, że zyskała ona dużą popularność na całym świecie. Współcześnie traktujemy składanie życzeń sylwestrowych odbywających się w ten sposób jako wyraz dobrej woli, specyficzny rytuał związany ze świętowaniem jakiegoś wydarzenia. W zależności od danej uroczystości, a także tradycji związanej ze wznoszeniem toastów mamy do czynienia z całkiem dużą różnorodnością. Z jednej strony pojawiają się toasty polskie, z drugiej piękne toasty gruzińskie. I choć zazwyczaj postuluje się ich wznoszenie lampką szampana, to jednak na pewno nieraz spotkałaś się z toastami do wódki. Bardziej jednak ważne od tego, czym wznosimy dany toast jest to, żeby był on odpowiednio dobrany do sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Zobacz, jak zachwycić swoich gości ciekawym toastem.
Ciekawe toasty
Nawet kiedy chcemy wznieść nietuzinkowy toast, musimy przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze, na początku prawo składania życzeń w ten sposób przypisywane jest gospodarzowi, dopiero później mogą wznosić toasty zaproszeni goście. Istotne jest, abyś zaplanowała swoją wypowiedź i dostosowała ją do sytuacji, a także wieku i poczucia humoru współbiesiadników. Najciekawszymi toastami nie są te, których nauczyłaś się od kogoś, lecz te, które w jakiś sposób bezpośrednio nawiązują do danej uroczystości, zaproszonych osób i posiadają duże znamię indywidualności. Poza tym, kiedy nie jesteś wytrawną mówczynią, postaraj się wymyślić krótki tekst, który wcześniej przećwiczysz przed lustrem albo poddasz krytyce bliskiej ci osoby. Zanim jednak wstaniesz i postanowisz wznieść toast, dyskretnie rozejrzyj się, czy wszyscy biesiadnicy mają kieliszki wypełnione wystarczającą ilością alkoholu i w razie potrzeby uzupełnij zauważone braki. Najlepszym czasem na wzniesienie toastu jest natomiast przerwa między daniem głównym a podaniem słodkiego deseru. Pamiętaj także, aby toasty nie były wznoszone ze zbyt dużą częstotliwością, ponieważ goście powinni mieć czas na zjedzenie jakiejś przekąski albo napicie się czystej wody.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze