Zapach wanilii
KAROLINA • dawno temuWanilia jest jedną z roślin, której wykorzystanie obejmuje wiele dziedzin. Obok waniliowych perfum, odświeżaczy do powietrza i kosmetyków, jest niezastąpioną i wyjątkowo aromatyczną przyprawą, której stosowanie przynosi wiele przyjemności. Jednak nie od zawsze było dane nam znać jest właściwości.
Uprawa wanilii
Wanilia jest szeroko znana Europejczykom dopiero od XIX wieku. Wcześniej dzięki wielkim odkryciom geograficznym przywilej jej poznania posiadali nieliczni kolonizatorzy. W naturalnym środowisku wanilia występuje na obszarze Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie znana była już od kilku tysięcy lat. Ludy zamieszkujące wspomniane tereny, doceniały jej właściwości aromatyczne, lecz także stosowały ją w formie leku – przypisując wanilii działanie wzmacniające i uspokajające. To także niezastąpiony środek na wyprawach wojennych, bowiem zapewniał siłę i pobudzał odwagę. Gdy wanilia dotarła do Europy, rozpoczęto pracę nad poszerzeniem uprawy tej rośliny. Dotychczas rosnące tylko na obszarze Meksyku kwiaty wanilii, dzięki ręcznemu zapyleniu kwiatów, hodowane są obecnie także w Brazylii oraz na Madagaskarze.
Uprawa i obróbka omawianej rośliny jest dość skomplikowana i upływa wiele czasu zanim znajdzie się w naszej kuchni w postaci lasek wanilii, wanilii w proszku lub wanilii w płynie. Ta tropikalna roślina zaliczana jest do storczykowatych i podobnie jak hodowane przez nas w domu storczyki jej korzenie pną się do góry. Dzięki nim wanilia chwyta się pobliskich gałęzi i drzew, szukając dopływu światła. Przyprawa, której używamy podczas przyrządzania posiłków ma postać lasek, które są niczym innym jak w odpowiedni sposób wysuszonymi owocami rośliny (wcześniej mają postać zielonych strąków trochę przypominających młody groszek). Zanim jednak możliwe będzie zebranie jakiegokolwiek plonu, trzeba odczekać kilka lat od momentu jej zasadzenia.
Smak wanilii
Wanilia bez względu na to, w jakiej formie jej użyjemy, nadaje naszym potrawom wyjątkowy aromat, za który odpowiedzialna jest, zawarta w niej substancja czynna, wanilina. Obecnie otrzymuje się ją syntetycznie i wykorzystuje w przemyśle kosmetycznym. Sztuczna wanilina stanowi również składnik cukru i olejku waniliowego. Coraz częściej aromat wanilii towarzyszy także ostrym w smaku potrawom, co wzmaga ich atrakcyjność. Nierzadko wanilia stosowana jest do urozmaicenia smaku serów, deserów, zup mlecznych, wypiekanych ciast, napojów alkoholowych, a nawet tytoniu. Jest idealną przyprawą dla osób cierpiących na choroby żołądka, ponieważ jej spożywanie nie podrażnia wrażliwego układu pokarmowego.
Obecnie właściwości aromaterapeutyczne wanilii wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Kupowane przez klientów waniliowe płyny do kąpieli, mydła, dezodoranty i balsamy pielęgnacyjne cieszą się dużym uznaniem. Wanilia jest także składnikiem maści i olejków eterycznych, które stosuje się w przypadku obniżenia nastroju, stresu i zmęczenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze