Przystawki na przyjęcie
MAGDA • dawno temuWędzony łosoś, owoce mango, ser kozi, bruschetta to tylko niektóre ze smakowitych składników tworzących lekkie przystawki, które można podawać zarówno na początek wytwornego posiłku, jak i w formie pysznej przekąski. Oczywiście mogą to być zarówno dania zimne, jak i gorące.
Placki z wędzonym łososiem
Nawet skromny ziemniak potrafi przeobrazić się w wytworną letnią przekąskę, jeśli jego smak zaostrzy cebulka, kwaśna śmietana i plastry wędzonego łososia. Do przygotowania 4 porcji (ok. 12 placków) potrzebne są: 2 łyżki pełnoziarnistej mąki pszennej, 500 g mączystych ziemniaków, 1 cebula, duże jajko, sól, pieprz, olej słonecznikowy, 200 g wędzonego łososia (uwaga, jeśli chcemy szybciej przygotować danie, powinniśmy kupić wędzonego łososia już pokrojonego w plasterki) oraz 150 ml gęstej kwaśnej śmietany. Na początek lekko rozgrzewamy piekarnik, ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce. Cebulę należy drobno posiekać. Całość (masę ziemniaczaną i cebulę) przekładamy na sito i łyżką wyciskamy jak najwięcej krochmalu. Masę ziemniaczaną przekładamy do miski. Dodajemy jajko, mąkę, sól, pieprz i starannie mieszamy. Kolejnym krokiem jest podgrzanie oleju na patelni (olej wlewamy aż do wysokości ok. 8 mm). Nakładamy masę ziemniaczaną tak, żeby powstały placki o średnicy ok. 5cm. Jednocześnie smażymy około 5 sztuk. Placki smażymy minutę na jednej stronie, aż się zarumienią i przewracamy na drugą. Po usmażeniu placki ziemniaczane należy odsączyć na papierowym ręczniku i wstawić do ciepłego pieca na czas smażenia pozostałych. Łososia kroimy w wąskie paski (choć polecam tego krojonego, zaoszczędzi nam to sporo czasu). Placki podajemy posmarowane łyżką śmietany, z kilkoma paskami łososia. Całość można przybrać ulubionym zielonym warzywem: koperkiem lub natką pietruszki. Danie to stanowi źródło cennych witamin B, C i E, kwasu foliowego oraz selenu.
Dip ze świeżych ziół
Cytrynowy dip z letnich ziół podawany z pysznymi małymi naleśnikami z cieciorki to prawdziwa wakacyjna uczta. Przygotujemy ją w zaledwie pół godziny. Składniki na dip:
- po kilka gałązek świeżej bazylii, szczypiorku, koperku, natki pietruszki,
- 200 ml tłustej śmietany 48%,
- pół cytryny,
- ząbek czosnku,
- sól, pieprz.
Do przygotowania naleśników potrzebujemy:
- 120 g mąki z cieciorki,
- 120 g mąki pszennej,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 400 ml letniej, przegotowanej wody.
Najpierw przygotowujemy dip. Płuczemy zioła, osuszamy je i kroimy. Razem będziemy potrzebować około 4 łyżek zieleniny (proporcje dostosujcie do własnych preferencji smakowych). Wrzucamy je do miski, dodajemy śmietanę, łyżkę soku z cytryny, wyciśnięty czosnek i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Następny etap to przygotowanie naleśników. Do obu gatunków mąki stopniowo dodajemy oliwę i wodę. Ubijamy do momentu, aż powstanie jednolita masa. Naleśniki smażymy około pół minuty z jednej strony i podobnie z drugiej (preferowana patelnia o średnicy 15 cm). Po usmażeniu pierwszego naleśnika przekładamy go na talerz, zawijamy i trzymamy w ciepłym miejscu, aż usmażymy wszystkie (robimy tak kolejno z każdym naleśnikiem). Następnie kroimy je na pół i podajemy z dipem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze