Przepis na sernik
KAROLINA • dawno temuPuszysty, słodki, delikatny lub zimny z galaretką – istnieje wiele sposobów na oczarowanie gości podwieczorkiem w postaci samodzielnie przyrządzonego ciasta. Niektóre z nich określane są mianem sernika, choć czasami trudno znaleźć dla nich jakiś wspólny mianownik. Obok makowców, mazurków i babek piaskowych zdobią nasz świąteczny stół, choć często nie możemy się oprzeć ich smakowi bez okazji. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się, jakie są rodzaje serników i poznasz recepturę przyrządzania go w klasycznej postaci.
Rodzaje serników
Cechą charakterystyczną wszystkich serników jest fakt występowania w ich składzie znacznej ilości białego sera. I tak często słyszy się o serniku wiedeńskim, serniku amerykańskim, a w końcu o serniku tradycyjnym.
Serniki można zaklasyfikować do trzech grup. Pierwszą z nich będą stanowić omawiane desery poddawane obróbce termicznej w postaci pieczenia. Owe ciasta wyrabia się przede wszystkim z twarogu, jaj, ziemniaków, masła i proszku do pieczenia.
Sernik na zimno to niezastąpiona propozycja na upalne dni. Ciasto to jest bardzo łatwe do wykonania i często jest pierwszym deserem wykonywanym przez nowicjuszy. Nieważne jest tu odpowiednie ustawienie piekarnika, bo przyrządza się go bez pieczenia. Wystarczy wymieszać w odpowiednich proporcjach składniki i włożyć ciasto do lodówki, by po upływie kilku godzin cieszyć się jego niepowtarzalnym smakiem.
Ciekawą propozycją jest przyrządzanie sernika bez sera. Możliwe to jest dzięki zastąpieniu go jajkami ze śmietaną ugotowanymi na mleku. Gotowanie to sprawia, że ciasto jest delikatniejsze i bardziej puszyste.
Poza tym przy wszystkich rodzajach sernika istnieje możliwość wzbogacenia ich smaku, zapachu i wyglądu różnymi dodatkami, do których należą przede wszystkim: rodzynki, owoce, orzechy, kruche ciasto albo bezy. Zanim zdecydujesz się na ulepszanie jakiejkolwiek receptury, zobacz, jak upiec tradycyjny sernik.
Jak upiec sernik?
Składniki niezbędne do przyrządzenia sernika to:
- 80 dag białego twarogu (półtłustego),
- 35 dag gotowanych ziemniaków,
- 3 jajka,
- 0,6 szklanki cukru,
- cukier waniliowy,
- 5 łyżeczek masła.
Twaróg należy drobno zmielić. Tak samo należy przygotować ostudzone ziemniaki.
Białka trzeba oddzielić od żółtek. Następnie żółtka ucieramy z 0,5 szklanki cukru i cukrem waniliowym oraz z masłem.
Ziemniaki wraz z twarogiem i utartymi żółtkami powinny zostać dokładnie połączone, tak by tworzyły jednolitą konsystencję.
Białka należy ubić z pozostałą ilością cukru, by stworzyły zwartą pianę. Następnie pianę stopniowo dodajemy do pozostałych składników i delikatnie z nimi łączymy.
Ciasto powinno zostać przelane do blaszki wyłożonej papierem i pieczone przez około godzinę w temperaturze około 180° C.
Przygotowane ciasto najlepiej podawać już ostudzone. Sernik to deser, który smakuje nawet w kilka dni po upieczeniu.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze