Zupa kalafiorowa
KAROLINA • dawno temuJeżeli nie masz czasu na codzienne pichcenie wykwintnych posiłków (obowiązkowo składających się z co najmniej dwóch dań), na pewno doceniłaś już poczciwe zupy. To świetne rozwiązanie dla zabieganych kobiet, które w trakcie ciężkiego dnia z przyjemnością zjedzą ciepły, zdrowy i pomagający im utrzymać nienaganną figurę posiłek. Umiejętne gotowanie i przechowywanie smacznej zupy może spowodować, że spędzając w kuchni niedużą ilość czasu, będziemy mogli rozkoszować się przyrządzoną potrawą przez niemal okrągły tydzień. Co więcej różnorodność dań, jakie możemy stworzyć, nie tylko sprawi, że ciągle będziemy mieli ochotę na jedzenie zup, ale także zaspokoi nasze zapotrzebowanie na witaminy i sole mineralne. Jesienią, kiedy pogoda panująca za oknem pozostawia wiele do życzenia obok tradycyjnej pomidorowej, dyniowej albo ogórkowej z powodzeniem możesz przyrządzić zupę kalafiorową.
Wartości odżywcze kalafiora
Kalafior to nic innego jak specyficzna odmiana dobrze nam znanej kapusty. Historia jedzenia tego warzywa jest dość długa, choć w Polsce pojawiło się ono dopiero wraz z przyjazdem królowej Bony, która spopularyzowała u nas uprawę tego niezwykłego kwiatu. Kalafior może być spożywany w różnych postaciach. Świetnie nadaje się do gotowania, któremu jednak towarzyszy nieprzyjemny zapach związany z wydzielaniem się siarki. Równie dobrze smakuje w postaci pieczonej, smażonej i na surowo. Ma nie tylko wspaniałe walory smakowe, lecz również, o czym zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, jest jednym z bardziej wartościowych warzyw. Osoby, które starają się jeść jak najmniej węglowodanów, powinny sięgnąć właśnie po kalafiora, bowiem ma podobna strukturę i walory smakowe zbliżone do ziemniaka, jednak nie zawiera w sobie tuczącej skrobi. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Po pierwsze, przemawia za tym duża ilość zawartego w nim błonnika. Po drugie, warto zaznaczyć, że zjedzenie 100 g kalafiora dostarcza do naszego organizmu jedyne 25 kcal, a więc zdecydowanie mniej, niż mieści się w łyżeczce cukru. Poza tym, mówiąc o wartościach odżywczych kalafiora, nie sposób pominąć wielu zawartych w nim witamin i soli mineralnych. Wystarczy wspomnieć witaminy z grupy B, C i K oraz fosfor, potas, wapń, a także magnez. Jedzenie kalafiora może zatem przynieść nam wiele korzyści. Dlatego już teraz zobacz, jak zrobić zupę kalafiorową.
Jak zrobić zupę kalafiorową?
Kalafiorowa zupa może być przyrządzana na wiele sposobów. Powoduje to, że trudno jest jednoznacznie określić, ile kalorii ma zupa kalafiorowa. Na ogół dostarcza organizmowi około 70 kcal, ale liczba ta może ulec zmianie, zwłaszcza po dodaniu dużej ilości śmietany bądź ziemniaków. Zobacz, jak rozgrzać się podczas długich jesiennych dni i zapoznaj się z przepisem na zupę kalafiorową.
Zanim zaczniesz przyrządzać zupę, sprawdź, czy w swojej kuchni posiadasz:
- 1 średniej wielkości kalafior,
- 1 litr bulionu drobiowego,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszkę,
- 40 dag ziemniaków,
- sól,
- pieprz,
- śmietanę do zupy.
Krok 1
Marchewkę razem z pietruszką trzeba umyć, obrać i pokroić na niewielkie kawałeczki, które powinny być dodane do gotującego się bulionu. Następnie należy obrać ziemniaki i pokroić je w niewielką kostkę i wrzucić do warzyw.
Krok 2
Kalafior należy obrać z liści i podzielić na niewielkie różyczki. Warzywo powinno być dokładnie umyte, by uniknąć pojawienia się w naszej zupie nieczystości.
Krok 3
Kalafior należy dodać do gotującego się bulionu i czekać, aż wszystkie warzywa zmiękną. Jeżeli nie korzystasz ze świeżego warzywa, możesz dodać je później, bo czas jego gotowania będzie krótszy.
Krok 4
Kiedy wszystkie składniki będą już miękkie, dopraw zupę odrobiną soli i pieprzu, a następnie zabiel ją odrobiną śmietany.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze