Dynia smaczna i zdrowa!
ISABELLE • dawno temuWarzywo, o którym dziś będzie ten artykuł, pochodzi z Ameryki Środkowej i liczy sobie 760 gatunków. Inkowie uprawiali je już 4000 lat p.n.e.! Jest cudowne na jesienne, zimne wieczory. Odpowiednio przyrządzone jest bardzo smaczne i delikatne w smaku, a ponieważ jest lekkostrawne, nadaje się przede wszystkim dla osób ze słabym żołądkiem. Oczywiście, mowa o dyni!
Bardzo zdrowe warzywo
Dynia jest smacznym i odżywczym warzywem. Do gatunku dyniowatych należą: arbuzy, kabaczki czy melony. Niektóre odmiany uprawiane są ze względu na oleiste nasiona, a inne stosuje się także w celach prozdrowotnych, kosmetycznych, a nawet dekoracyjnych. W Polsce największą popularnością cieszą się dynie z żółto-pomarańczowym wnętrzem. Jednak na naszych stołach zagościły nie tyle za sprawą miąższu, co przepysznych pestek. Z kolei miąższ dyni obfituje w wodę i błonnik, pobudza trawienie, ma zdolność wiązania toksyn, np. związków żółciowych i tłuszczu oraz eliminowania ich z organizmu. Sok z dyni jest najlepszym napojem warzywnym o idealnym połączeniu witamin i składników mineralnych, miedzi, żelaza, magnezu, potasu, w proporcjach odpowiadających potrzebom organizmu. Dynia wypłukuje zbędne produkty przemiany materii, reguluje gospodarkę wodną i działa odchudzająco. Najzdrowszym elementem dyni są jej nasiona, nazywane przez nas pestkami. Aż w 30–40% zbudowane są one z oleju, bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe i fitosterole. Dzięki tym składnikom cholesterol nie magazynuje się w tkankach ciała, a więc zmniejsza się ryzyko zachorowania na miażdżycę. Dodatkowo, pestki dyni są źródłem łatwo trawionego białka, witaminy E oraz licznych substancji mineralnych, takich jak cynk, mangan, miedź, magnez i selen.
Bardzo smaczne warzywo
Warzywa dyniowate mają szerokie zastosowanie w kuchniach wielu zakątków świata, jednak najbardziej popularne są w kraju, z którego pochodzą, czyli w Stanach Zjednoczonych. Ponadto, często pojawiają się w przeróżnych formach także w kuchni zachodnioeuropejskiej. Dynia wchodzi w skład wielu dań kuchni polskiej. Do najchętniej stosowanych gatunków roślin dyniowatych zaliczmy dynie, arbuzy, cukinie, kabaczki, melony oraz ogórki. Dziś pomysł na frytki z dyni oraz przepis na ciekawą dyniową zupę! Zapraszam!
Frytki z dyni
Składniki:
- 1 kg dyni,
- ¾ szklanki mąki,
- 2 szklanki oleju do smażenia,
- 3 ząbki czosnku (drobno pokrojony),
- 1 łyżka suszonej mięty (lub 20 listków świeżej),
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 łyżka octu winnego,
- 1/3 szklanki orzechów nerkowca (drobno pokrojone; mogą być uprażone na suchej patelni),
- sól, pieprz.
Przygotowanie:
Dynię kroimy na niewielkie kawałki, prószymy mąką i smażymy partiami na mocno rozgrzanym oleju. Odcedzamy, osączamy na papierowym ręczniku, odkładamy na półmisek. Kawałki dyni posypujemy czosnkiem i orzechami, miętą, solą i pieprzem. Skrapiamy oliwą i octem, delikatnie mieszamy i odstawiamy na 3 godziny. Prawda, że banalnie proste?
Zupa dyniowa
Składniki:
- 300 g dyni,
- ½ (lub nieco więcej) łyżeczki czerwonego curry,
- 750 ml sosu pomidorowego,
- 250 + 50 ml mleka kokosowego
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 8 łyżek odsączonej ciecierzycy z puszki,
- kolendra (zioła z jednej doniczki),
- sól morska.
Przygotowanie:
Umyć i pokroić całą dynię (razem ze skorupą i pestkami). Kawałki rozłożyć na blasze i umieścić w piekarniku o temperaturze 200°C na ok. 30 minut. Po upływie tego czasu ostudzić dynię, obrać ze skórki i usunąć pestki. Rozgrzać oliwę z oliwek w garnku o grubym dnie, po czym nałożyć pastę curry i podsmażać przez 30 sekund na małym ogniu. Następnie dodać przygotowany wcześniej miąższ dyni i smażyć na oliwie przez kolejną minutę wciąż mieszając składniki. Dodać sos pomidorowy, szczyptę soli i całość zagotować. Po 3–4 minutach dodać mleko kokosowe i znów zagotować zupę. Następnie należy dokładnie zmiksować składniki i ponownie podgrzać w garnku. Gdy będzie już ciepła rozlać do miseczek, doprawić kolendrą i ciecierzycą, dodać jeszcze trochę mleka kokosowego i gotowe. Danie jest naprawdę pyszne!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze