Żywność FairTrade, czyli sprawiedliwy handel
SABINA STODOLAK • dawno temuCzy kupując kawę zastanawiasz się ile centów za godzinę ciężkiej pracy na plantacji kawy, dostało 10 letnie dziecko które ją zbierało? Czy narzekając na to, że Twoja ulubiona czekolada podrożała masz świadomość, że na podwyżce zarobi dystrybutor bądź producent, ale osoby które pracowały przy uprawie kakao nadal będą żyły w biedzie, mimo iż ty zapłacisz za czekoladę więcej?
Problemami niesprawiedliwego handlu, opartego na wyzysku i niewolniczej pracy dzieci i tubylców z krajów Ameryki Południowej, Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki zajmuje się Sprawiedliwy Handel (FairTrade). Jest to międzynarodowy ruch skupiający producentów, dystrybutorów, sklepy, organizacje pozarządowe i konsumentów, której celem jest wyeliminowanie ubóstwa z tych krajów poprzez umożliwienie otrzymywania godziwego wynagrodzenia za pracę oraz poprawienia warunków pracy. Mówiąc innymi słowami – produkty FairTrade to produkty, które zostały wyprodukowane bez wyzyskiwania pracowników, płacenia głodowych stawek, zatrudniania dzieci. To produkty, których cena jest ustalana sprawiedliwie i konsument płacąc za produkt wie, że wszystkie elementy składowe ceny zostały sprawiedliwe wycenione – zgodnie z wkładem pracy. Wspieranie, poprzez kupowanie produktów FairTrade idei Sprawiedliwego Handlu, to wiec świadoma niezgoda na wyzysk.
W ramach produktów FairTrade, sporą część stanowiąprodukty żywnościowe. W ramach żywności FairTrade produkowane są banany, cukier, herbata, kakao, kawa, komosa ryżowa (quinoa), miód, owoce suszone, owoce i warzywa świeże, soki, orzechy/ziarna oleiste, przyprawy, ryż, wino
Skąd wiemy, że żywność którą kupujemy pochodzi jest żywnością FairTrade?
Żywność FairTrade oznaczona jest specjalnym oznaczeniem, a nad tym, by oznaczenie przysługiwało tylko „sprawiedliwym” produktom dba międzynarodowa organizacja Fair Trade Labeling Organizations International – FLO z siedzibą w Bonn.
Gdzie kupować żywność FairTrade?
Prawie w każdym większym mieście działają sklepy (najczęściej niewielkie sklepy ze zdrową żywnością) w których dostępne są produkty FairTrade. Sporo produktów można też kupić w internecie. Więcej o Sprawiedliwym Handlu, dowiedzieć można się polskich serwisach poświęconych FairTrade - fairtrade.org.pl i sprawiedliwyhandel.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze