Gulasz węgierski
KAROLINA • dawno temuWłaściwie każda kuchnia w większym lub mniejszym stopniu absorbuje różnorodne wpływy. Najczęściej są to efekty wymian kulturowej czy też handlowej państw sąsiednich, jednakże wskazać można mnóstwo odstępstw od tej reguły. Nośnikiem wielu tradycyjnych przepisów kulinarnych są ludzie, którzy z nich korzystają, a więc pojawienie się jakichś dań w danym państwie wiąże się także bezpośrednio z migracją ludności. Wskazać można wiele tradycji kulinarnych tworzonych na bazie innych kuchni. Najbardziej reprezentatywnym przykładem może być tutaj kuchnia amerykańska łącząca w sobie elementy gastronomii typowo amerykańskiej, jak i europejskiej. Także kuchnia polska nigdy nie kształciła się w zupełnej izolacji. Wręcz przeciwnie, wskazać w niej można szereg wpływów kuchni niemieckiej, rosyjskiej, czeskiej czy też węgierskiej. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przygotowując jakąś potrawę, nie czerpiemy z dokonań kuchni polskiej. Jednym z ciekawszych wpływów w naszej kuchni są receptury kuchni węgierskiej. Zobacz, czym się ona charakteryzuje oraz jak zrobić jej sztandarowe danie, czyli gulasz węgierski.
Kuchnia węgierska
Kuchnię węgierskązna chyba każdy, bowiem od wielu lat cieszy się ona wśród naszych rodaków dużym uznaniem. Z jednej strony mamy do czynienia z potrawami podobnymi do naszych, jeżeli chodzi o smak i używane produkty, z drugiej natomiast zupełnie nieznanymi nam smakami i składnikami dań węgierskich. Co więcej, trafiając przypadkiem do restauracji węgierskiej, napotykamy wyśmienitą potrawę, której późniejsze odtworzenie okazuje się całkiem proste. Do najbardziej znanych potraw pochodzących z Węgier zaliczyć trzeba przede wszystkim placka po węgiersku, zupę gulaszową, a także wyśmienity węgierski gulasz. Co ciekawe, kuchnię węgierską możemy z łatwością rozpoznać, jeżeli będziemy znali charakterystyczne dla niej produkty. Jest to przede wszystkim papryka, zarówno świeża, jak i w formie przyprawy, pomidory, ziemniaki, a także cebula. Nie sposób także pominąć znaczenia mięsa, zwłaszcza tego używanego do gulaszu po węgiersku. Masz ochotę na rozgrzewającą potrawę prosto z Węgier? Nie przegap okazji i wykorzystaj poniższy przepis na gulasz węgierski do jej przyrządzenia.
Przepis na gulasz węgierski
Do przygotowania gulaszu węgierskiego będziesz potrzebowała:
- 60 dag łopatki wołowej,
- 2 cebul,
- 2 ząbków czosnku,
- 2 marchewek,
- 1 pietruszki,
- 1 łyżki koncentratu pomidorowego,
- 2 zielonych papryk,
- 1 łyżeczki papryki ostrej w proszku,
- 1 łyżeczki papryki słodkiej w proszku,
- 1 łyżeczki mielonego majeranku,
- 1 liścia laurowego,
- soli,
- pieprzu.
Mięso należy umyć i pokroić w kostkę. Cebule obieramy i siekamy na drobne kawałki, a następnie podsmażamy na oleju. Kiedy cebula się już zeszkli, zdejmujemy patelnię z ognia i dodajemy odrobinę papryki w proszku. Następnie dodajemy do cebuli mięso i podsmażamy je, aż do uzyskania brązowego koloru. Kolejny krokiem jest dodanie do całości rozgniecionego czosnku, liścia laurowego oraz soli i pieprzu do smaku. Całość powinna się dusić do czasu, aż mięso będzie miękkie.
Marchewkę i pietruszkę dodajemy do potrawy po obraniu i pokrojeniu w kostkę. W razie potrzeby dolewamy do całości odrobinę wody. Jeżeli wszystkie składniki potrawy staną się miękkie, dodajemy do niej jeszcze pokrojoną w kostkę paprykę zieloną i dusimy jeszcze około 10 minut. Na koniec do smaku doprawiamy potrawę papryką w proszku i serwujemy z makaronem.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze