Doktor Kousmine
ISABELLE • dawno temuDoktor Kousmine stworzyła dietę, która dostarcza do organizmu niezbędne składniki odżywcze i jednocześnie eliminuje substancje toksyczne. Ułożone przez nią menu jest również wykorzystywane w leczeniu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów.
Najważniejsze tajniki szwajcarskiej diety
Żeby osiągnąć idealne wyniki, gdy decydujemy się na to menu, należy podążać za konkretnymi wskazówkami:
- Analiza dotychczasowego sposobu odżywiania i gotowość na diametralne zmiany. Jedzenie, które funduje nam dzisiejsza rzeczywistość, często nie ma nic wspólnego ze zdrowiem, dlatego najpierw trzeba zrównoważyć naszą dietę. Towarzyszy temu higiena przewodu pokarmowego, co czasem łączy się z oczyszczaniem jelit, także za pomocą lewatywy. Nasze ciało musi być gotowe do przyjęcia innych substancji odżywczych, niż było to do tej pory. Dr Kousmine podkreśla znaczenie nastawienia psychicznego pacjenta – zmiany, które proponuje Szwajcarka, często wywracają nasze kulinarne przyzwyczajenia do góry nogami.
- Wprowadzenie diety. Kuchnia dr Kousmine to nic innego, jak naturalne produkty – ziarna, kiełki, mąka z pełnego przemiału, niskotłuszczowy biały ser, jogurty, olej z zimnego tłoczenia oraz warzywa i owoce. Szerokim łukiem są natomiast omijane tłuszcze zwierzęce, białka, cukier czy alkohol.
- Radość ze zdrowego życia. Prawdopodobnie przez pierwszy okres stosowania szwajcarskiej diety będziemy chodzić głodni, ale po pewnym czasie nasz organizm przyzwyczai się do nowego trybu życia i odżywiania. Wtedy z pewnością przyniesie nam to radość i uczucie świeżości ciała i umysłu.
Co i kiedy jeść według doktor Kousmine?
RanoNaszą czarną czy białą kawę zmieniamy na herbatę, a klasyczne pieczywo, wędliny, żółte sery i dżemy na chudziutki biały serek z dodatkiem jogurtu.
Wczesne popołudnieAkceptowane są sałatki warzywne z sosem (mogą być polane olejem z zimnego tłoczenia), natka pietruszki, jabłka oraz twaróg. Dobrym pomysłem są warzywa gotowane na parze (nigdy na oleju), jednak proces gotowania nie powinien być zbyt długi. Raz w tygodniu dr Kousmine proponuje mięso, np. wątróbkę, rybę lub jakieś inne chude mięso – oczywiście bez smażenia na tłuszczu.
PodwieczorekMiałoby się ochotę na sernik lub szarlotkę? Nic z tych rzeczy. Zarówno podwieczorek jak i kolacja mają być lekkie. Dotyczy to zwłaszcza osób prowadzących siedzący tryb życia. Dlatego najlepszą propozycją są świeżo wyciskane soki, orzechy i suszone lub surowe owoce. Smaczniej?
Wieczór
Czasem zdarza się, że budzimy się rano z poczucie przepełnienia – to oznacza, że kolacja była zbyt obfita. Szwajcarka twierdzi, że kolacje należy jeść jak najwcześniej i powinny być lekkostrawne. W przeciwnym razie praca naszych jelit będzie niedokładna, wartościowe substancje nie wchłoną się, a nasz sen nie będzie efektywny. Dlatego im lżejsza kolacja, tym lepiej.
Jakie korzyści płyną z diety dr Kousmine?
Stosowanie każdej diety ma swoje plusy i minusy. Minusem może być głód, który odczuwamy szczególnie w pierwszych dniach. A jakie są plusy?
- eliminacja toksyn, tłuszczów i cellulitu;
- bardziej efektywna praca jelit;
- lepszy sen i poczucie zregenerowania w ciągu dnia;
- naturalny, spokojny sen;
- poprawa nastroju i zwiększenie energii;
- jasna i promienna cera.
Kuchnia według przepisu szwajcarskiej pani doktor jest niewątpliwie zdrowa i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i nasz organizm. Nawet jeśli nie jesteśmy chorzy ani nie planujemy odchudzania, może warto od czasu do czasu skorzystać z tego pysznego menu?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze