Poranek po arabsku, czyli jak wygląda śniadanie na wschodzie
MICHAŁ PAWEŁCZYK • dawno temuŚniadanie na wschodzie, przynajmniej na co dzień, zapewne nie różni się za bardzo od naszego (no, poza wołowiną, oczywiście). Jednakże wraz z nadejściem piątku (który w tamtejszej kulturze jest dniem świętym i wolnym od pracy) wszystko się zmienia. Śniadanie staje się nagle ważne, jest celebrowane, nierzadko również spożywa się je na świeżym powietrzu. Trwa ono długo, czasem nawet dwie godziny! Wpierw trzeba zaparzyć herbatę. Dopiero, gdy każdy ma już filiżankę tego aromatycznego napoju, przychodzi czas na posiłek. Najczęściej nie zawiera on mięsa. Zazwyczaj podawane jest ono w formie „szwedzkiego stołu”. A po śniadaniu, oczywiście, czas na kawę.
Herbata jest nieodzowną częścią każdego posiłku.
Herbata Arabska
- 30g zielonej, liściastej herbaty,
- 8 listków świeżej mięty,
- cukier,
- woda
Liście herbaty dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą. Wlewamy litr wody do niedużego rondelka i zagotowujemy ją. Następnie dodajemy herbatę i gotujemy około 5 minut. Pierwszy napar odlewamy, uważając, żeby nie pozbyć się liści. Całość zalewamy zimną wodą i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Następnie zmniejszamy płomień pod rondelkiem, dodajemy dużo cukru (tak, herbata arabska to ulepek) i gotujemy przez pół godziny. Na sam koniec, tuż przed zdjęciem rondelka z ognia, dodajemy miętę.
Typowe śniadanie mogłoby wyglądać tak:
Śniadanie Fatmy
- chleb arabski (lub pita),
- 75g czarnych oliwek,
- 75g zielonych oliwek,
- 2 pomidory,
- 100g twarożku,
- śmietana,
- oliwa z oliwek,
- za'atar (przyprawa arabska)
Pieczywo kroimy w nieduże trójkąty. Do jednej miseczki wlewamy oliwę z oliwek, a do drugiej wsypujemy za'atar. Twarożek mieszamy ze śmietaną, aby uzyskał konsystencję serka fromage. Oliwki wsypujemy do kolejnej miseczki. Pomidory kroimy na ćwiartki (lub, jeśli są wyjątkowo duże, na jeszcze mniejsze kawałki).
Chleb moczymy w oliwie, a następnie w ziołach. Można go też posmarować serkiem. Wszystko zagryzamy pomidorami i oliwkami.
Twarożek można również zastąpić pastą z bakłażanów. Oto przepis:
Pasta z bakłażanów
- ½ kg bakłażanów,
- 2 łyżki tahiny,
- 4 ząbki czosnku.
- sok z połowy cytryny,
- sól, pieprz,
- oliwa z oliwek
Bakłażany kroimy na plastry, po czym grillujemy. Następnie mielimy je wraz ze skórką w maszynce do mielenia mięsa. Tahinę mieszamy z sokiem z cytryny, trzema łyżkami oliwy z oliwek, solą, pieprzem i drobno siekanym czosnkiem. Całość dodajemy do zmielonego bakłażana i dokładnie mieszamy.
Po śniadaniu czas na kawę :)
Kawa po arabsku
- 2 łyżki miałko zmielonej kawy,
- 250 ml wody,
- 2 łyżki cukru,
- ½ łyżeczki kardamonu
Do rondelka wlewamy zimną wodę i wsypujemy kawę. Gotujemy na małym ogniu przez co najmniej pół godziny. Pod sam koniec gotowania dodajemy cukier i kardamon. Podajemy w małych filiżankach, ze szklaneczką wody obok (jak w przypadku espresso).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze