Jedzenie arbuza
DAMIESA • dawno temuChoć arbuz to owoc pochodzenia afrykańskiego, to największymi jego producentami są Chiny i Turcja. Jest on idealną przekąską na letnie dni. Składa się z 90% wody, a więc jedząc go, można skutecznie ugasić pragnienie. Do tego ma niewielką wartość kaloryczną, a zatem można się nimi delektować bez ograniczeń, bo nie wpłynie destruktywnie na sylwetkę. Jak można wykorzystać ten egzotyczny owoc i jakie skrywa w sobie właściwości?
Zalety spożywania arbuza
Owoc ten zawiera takie witaminy jak A, B1, B2, B3 i B6, a także cenne dla organizmu pierwiastki: potas, fosfor, magnez, wapń i sód. Do tego w jego składzie można także znaleźć kwas foliowy. Jego główną zaletą jest to, że posiada on bardzo niską zawartość cukru, co czyni go idealnym owocem dla diabetyków. Zawiera przez to bardzo mało kalorii (w 100 g znajduje się jedynie 10 kcal!). Składa się z 90% wody i jest cennym źródłem błonnika pokarmowego, więc na długo pozostawia uczucie sytości w żołądku. To sprawia, że arbuz jest polecany dla osób pragnących w czasie lata pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Co ciekawe, dzięki obecności likopenu jest on środkiem wspomagającym terapię przeciwnowotworową, a zawarta w nim cytrulina stymuluje odporność. Do tego cechuje go niski indeks glikemiczny.
Jeśli chodzi o jego zdrowotne działanie na organizm to niewątpliwą korzyścią jego spożywania jest to, że ze względu na dużą zawartość wody działa moczopędnie, co pozwala szybciej pozbywać się szkodliwych toksyn. Z tego powodu arbuz jest owocem polecanym osobom z chorobami nerek. Ponadto arbuz poprawia także przemianę materii. Jego jedzenie przyczynia się do poprawy perystaltyki jelit, a więc ułatwia trawienie i likwiduje bolesne zaparcia.
Arbuz na stole – pomysły na jego wykorzystanie
Zastosowanie tego owocu do posiłków jest dość ograniczone. Nie nadaje się do ciast, bo ze względu na dużą ilość wody szybko wyparowuje ona pod wpływem temperatury. Te egzotyczne owoce nie są także dobrym składnikiem serników na zimno, bo znacznie utrudniają stężenie galaretki. Arbuzy świetnie nadają się zaś jako składnik shaków. Można je połączyć np. z mandarynką czy ananasem. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie ich pod postacią owocowych koreczków, które doskonale sprawdzą się na wakacyjne „Margarita party”.
Zaletą tego owocu jest też jego wygląd, co czyni go świetnym elementem dekoracyjnym stołu. Kawałki wycięte w ciekawy kształt wraz ze skórką mogą zachwycić gości. Co ciekawe, wiele osób wykorzystuje także arbuza jako bazę do alkoholowej przekąski. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na upalne dni, bo schłodzone kawałki owoców nasączone wódką stanowią pomysłową alternatywę dla tradycyjnego sposobu wznoszenia toastów. Drink arbuzowy bez alkoholu może zaś składać jego miąższu połączonego z sokiem z cytryny i cukrem. Taki napój warto udekorować przed podaniem listkiem mięty.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również wykonanie pysznej sałatki z dodatkiem tego owocu. Do jej zrobienia można wykorzystać np. sera feta, prażony na patelni słonecznik oraz pokruszone orzechy włoskie.
Uwaga: przed zakupem arbuza w całości warto wykonać prosty test. Wystarczy zapukać w jego skórkę. Jeśli wyda głuchy dźwięk, oznacza to, że owoc jest dojrzały i słodki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze