Arbuz

Przepis kulinarny
Arbuz Zobacz 3 zdjęcia

Zimny pięknie gasi pragnienie. Jest tani - co jest jego wielką zaletą.Pachnie w przedziwny, pociągający sposób, który trudno opisać - ale wszyscyznamy ten zapach i niezwykle go lubimy.

Składniki:

- 1 arbuz,
- trochę rozmaitych sezonowych owoców,
- nieobligatoryjnie: kilka kieliszków brandy, jeśli to deser dla dorosłych.

Jak przyrządzić?

1) Arbuza kroimy w stożki, które dadzą się postawić na swojej zielonej skorupce.O podstawie mniej więcej 10-11 cm. To niewdzięczne zadanie - ale chyba jakoś sięz nim uporamy. Najlepiej wybierać spłaszczone egzemplarze.

2) Skórkę każdego kawałka nacinamy dość głęboko w miejscu gdzie zielony kolorprzechodzi w czerwony. Niemal do końca, ale tak, by obie części trzymały się razem.W każdym kawałku robimy dość płytkie zagłębienia. Oczywiście wyjadamy to,co wydłubiemy. Zdejmujemy nadmiar pestek z powierzchni.

3) Przygotowane w ten sposób kawałki skrapiamy dobrą brandy. Ale tylko skrapiamy.Do zagłębienia wkładamy owoce sezonowe. Raczej drobne. Te równiez możemy nieco skropić.4) Tak przygotowane porcje wkłądamy do lodówki na 1 godz.

Jak podawać?

Najładniej wyglądają na dużej szklanej powierzchni. Idealne do jedzenia są sztućcedo owoców. Jeśli ich nie macie mogą być zwykłe łyżeczki. Oczywiście konieczne są serwetki.

Uwagi:

Tak podany arbuz jest znacznie łatwiejszy do jedzenia w towarzystwie, gdzie nie jada siępalcami przystawionymi do buzi. Jednym słowem na zakończenie dość oficjalnego obiadu,czy kolacji. Nikt nie jest zakłopotany wysmarowaną i ociekającą sokiem arbuzowym buzią.

0.00
0 głosów
Dane szczegółowe
Kategoria daniaCiasta i desery
Czas przygotowania90 min.
Trudnośćprosty
Porcje6-8 porcji
Kalorycznośćmało
Przybliżony koszt10 zł

Arbuz: Podobne przepisy

Arbuz: wypróbuj również

Powiązane Tematy