Odmiany arbuza
DAMIESA • dawno temuJedzony w czasie lata arbuz potrafi skutecznie zaspokoić pragnienie, a do tego pozostawiając przyjemne uczucie sytości, nie dostarcza organizmowi zbyt wielu kalorii. Ten owoc egzotyczny składa się w 90% z wody, a więc można go jeść bez ograniczeń i wykorzystywać na szereg różnych sposobów. Usprawnia pracę nerek, przyspiesza przemianę materii i oczyszcza z toksyn — jak zatem można sobie go odmówić?
Jak jadać arbuza?
Poleca się przede wszystkim jedzenie arbuza w czystej postaci. Jednak przekrój specjałów, jakie można wykonać na jego bazie jest niezliczony. Świetnie będzie on smakować w połączeniu z serem feta oraz miodem. Taka pożywna sałatka z dodatkiem mięty będzie idealną przekąską dla osób na diecie. W nieco bardziej zaawansowanej wersji można także pokusić się o dodanie do takiej sałatki czarnych oliwek oraz cebuli, a całość skropić oliwą z oliwek. Takie zestawienie składników spowoduje, że ta pyszna przekąska stanie się bardziej aromatyczna. Innym kulinarnym rozwiązaniem może być także wykonanie z tego owocu orzeźwiającego sorbetu. Można go przyrządzić miksując kawałki arbuza z sokiem cytryny oraz syropem miętowym.
Jak kupować i przechowywać arbuza?
Wybierając się na zakupy warto wiedzieć o sprawdzonym triku, który pomoże wybrać najbardziej dorodną sztukę. Nie należy kierować się wielkością arbuza czy kolorem skórki. Testem, który da dużo lepszy wynik, jeśli chodzi o wybór dorodnego okazu, jest zastukanie w owoc. Jeśli pojawi się głuchy dźwięk, oznacza to, że arbuz jest dojrzały. Sposób taki zazwyczaj jest niezawodny, jednak stanowczo lepszym rozwiązaniem jest poproszenie obsługi supermarketu o przekrojenie owocu na pół. Dopiero wtedy tak naprawdę można ocenić jego stan faktyczny i sprawdzić, czy miąższ jest zwarty i kruchy, a zapach wyrazisty i słodki.
Jeśli chodzi o przechowywanie arbuza, to najlepiej umieścić go w schłodzonym i zacienionym miejscu. Dobrze sprawdzi się, np. piwnica. Zakupiony kawałek najlepiej spożyć tego samego dnia, bo w czasie upałów woda może z niego szybko odparować, a tym samym owoc straci swój smak i jędrność. Niezbyt dojrzałe okazy zakupione w całości mogą poczekać nawet kilkanaście dni, zanim zostaną zjedzone.
Jakie są odmiany arbuzów?
Czerwony – to właśnie ten rodzaj najczęściej można spotkać w sklepach. Cechuje go intensywny kolor od różowego do czerwonego. Jest bardzo soczysty i słodki. Idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju drinków czy shake’ów. Można też przyrządzić na jego bazie sałatki owocowe.
Żółty – często nazywany terminem „kawon”. Spotyka się także określenie „Janosik”. Jeśli chodzi o miąższ, to dojrzałe owoce powinny charakteryzować się wyrazistym kolorem żółtym. Łatwo można go rozpoznać także po skórce, która jest zazwyczaj ciemnozielona z wyrazistymi smugami. Smak tego arbuza jest jest bardzo delikatny, więc świetnie sprawdza się, jeśli doda się jego kawałki do ostrych potraw. W ten sposób pikantne danie nabiera większej subtelności. Jego zaletą jest to, że posiada niewielką ilość nasion.
Pomarańczowy – te egzotyczne owoce, podobnie jak żółta odmiana, posiadają bardzo mało pestek, a ich miąższ jest bardzo słodki. Z tego powodu doskonale sprawdzają się do drinków, sałatek czy soków.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze