Co wiesz o brukselce?
ISABELLE • dawno temu • 3 komentarzeSą warzywa i owoce, które smakują najlepiej, gdy jest na nie sezon. Truskawki, melony, arbuzy, pomarańcze, fasolka, bób, pomidory, ogórki i tak dalej. I nie ma co ukrywać, letnie dodatki są przepyszne. Ale istnieją też takie warzywa, które można jeść przez cały rok. Mowa oczywiście o tradycyjnych ziemniakach, kalafiorze czy kapuście. Jest jednak jeszcze jedno warzywo – może nie zawsze doceniane – bogate w błonnik, witaminę K i C, zielone, o specyficznym zapachu. Drogie panie: brukselka.
Właściwości brukselki
Kapusta brukselska, czyli tzw. brukselka należy do licznej rodziny kapustowatych. Ta dwuletnia roślina wywodzi się z Belgii, gdzie uprawia się ją już od kilku wieków, a jej nazwa wiąże się oczywiście ze stolicą kraju. Warzywo powstało na skutek skrzyżowania jarmużu z kapustą głowiastą. Dzięki wartościom odżywczym, w połączeniu z niską kalorycznością, stała się stałym elementem naszej kuchni. To bogate źródło błonnika i soli mineralnych. Zawiera takie mikroelementy, jak cynk, mangan, fosfor, sód, wapń, potas, żelazo, miedź oraz wiele witamin, w tym witaminy z grupy B oraz witaminę E, H, K i C. Poza tym, zawiera ona beta karoten i kwas foliowy, który szczególną rolę odgrywa w diecie kobiet ciężarnych. Dzięki wysokiej zawartości witaminy B1 szczególnie korzystnie wpływa na układ nerwowy człowieka. Ponadto, spośród wszystkich warzyw kapustnych, właśnie brukselka dostarcza organizmowi najwięcej białka. Warzywo to jest świetnym dodatkiem do zup i wspaniale komponuje się z grzybami i z serem. Jeżeli smak brukselki, bądź jej aromat są zbyt wyraźne, podczas gotowania wystarczy dodać do wody nieco cynamonu, który skutecznie złagodzi i smak i zapach warzywa. Nie powinno się podawać jej dzieciom do 7. miesiąca życia ani osobom cierpiącym na zaburzenia jelitowe, bo działa wzdymająco.
Brukselka w kuchni
Oto kilka przepisów na różne dania z brukselką:
Brukselka z serem –przystawka
Składniki:
1 sos pomidorowy,
600 g brukselki,
3 łyżki masła,
1 łyżeczka soli,
5 łyżek tartego żółtego sera,
2 łyżki natki pietruszki lub koperku.
Przygotowanie:
Brukselkę oczyścić i umyć, a następnie ugotować w lekko osolonej wodzie tak, aby się nie rozgotowała (około 10–15 minut) i odcedzić. Przygotować sos pomidorowy według przepisu na opakowaniu. Odcedzoną brukselkę przełożyć na patelnię o wysokich brzegach, dodać 3 łyżki masła, zalać przygotowanym sosem, przez krótki czas prażyć pod przykryciem, a następnie podsypać tartym serem. Smażyć na małym ogniu, dopóki ser się nie rozpuści. Danie podawać na gorąco. Przed podaniem posypać drobniutko posiekaną natką pietruszki lub świeżym koperkiem.
Brukselka z grzankami –zupa
Składniki:
2 kostki rosołowe z kury z pietruszką i lubczykiem,
4 łyżki oliwy ,
1 średni por pokrojony w talarki,
300 g brukselki oczyszczonej i pokrojonej w ćwiartki,
150 ml śmietanki 36%,
3 średnie ziemniaki, obrane, ugotowane i pokrojone w kostkę,
2 jajka na twardo, starte na tarce,
1 minikostka przyprawowa smażona cebula,
2 duże grzanki z pieczywa wiejskiego pokrojone w paski,
sól, pieprz.
Przygotowanie:
Zagotuj 1,5 litra wody, wrzuć kostki rosołowe. Wymieszaj trzepaczką i gotuj minutę. W dużym garnku rozgrzej oliwę. Wrzuć na gorącą oliwę pory i brukselkę, podsmażaj 4 minuty. Zalej warzywa bulionem i gotuj 10 minut (bez przykrycia, żeby brukselka nie straciła koloru). Wlej do zupy śmietankę, wymieszaj i gotuj jeszcze 5 minut. Dodaj ziemniaki i jajka. Wkrusz minikostkę przyprawową. Wymieszaj, dopraw solą i pieprzem do smaku. Grzanki porwij na mniejsze kawałki. Część z nich wsyp na dno wazy (lub talerzy), a pozostałymi posyp zupę z wierzchu.
Zapiekanka z brukselką – danie główne
Składniki:
1 kg brukselki, ugotowanej na półtwardo,
40 dag ziemniaków, ugotowanych na półtwardo, pokrojonych w kawałki,
2 cebule, pokrojone w ósemki,
20 dag kiełbasy, pokrojonej w plastry,
150 ml bulionu warzywnego z kostki,
300 ml gęstej śmietany,
3 łyżki mąki,
3 łyżki masła,
10 dag ostrego żółtego sera, startego,
sól, pieprz,
Przygotowanie:
Aby przygotować pyszną zapiekankę z brukselką, należy warzywa i kiełbasę przełożyć do naczynia żaroodpornego. Z masła i mąki zrobić zasmażkę, rozrobić z bulionem i śmietaną, dodać ser, przyprawić solą i pieprzem i podgrzewać, aż sos będzie gęsty. Warzywa zalać sosem i zapiekać około 15 minut w piekarniku w temperaturze 220° C.
Brukselka z czosnkiem i bułką tartą –dodatek
Składniki:
50 dag brukselki,
3 ząbki czosnku (zmiażdżone),
4 łyżki bułki tartej,
4 łyżki masła,
1 łyżka oleju,
ziarenka smaku.
sól.
Przygotowanie:
Aby przygotować pyszną brukselkę z czosnkiem i bułką tartą, należy brukselkę ugotować w wodzie z dodatkiem ziarenek, odcedzić. Na patelni rozgrzać masło z olejem, dodać czosnek, bułkę tartą, odrobinę soli, podsmażyć chwilę, wrzucić brukselkę i jeszcze chwilę razem podgrzewać.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze