Oryginalne omlety
MAGDA • dawno temuJedne składniki nadają omletom wspaniały smak, inne sprawiają, że są ciekawe i mają chrupką konsystencję. Z powodzeniem omlet przygotować możemy zarówno na śniadanie czy popołudniową lub wieczorną przekąskę, dodając do niego świeże zioła. Wypełniając go bekonem i grzankami, może się stać bardzo sycącym daniem obiadowym. Nie ma ustalonych zasad nadziewania omletów – może jedna – należy zachować umiar i nie przesadzić z dodatkami. Nie można przecież doprowadzić do sytuacji, w której nadzienie zdominuje smak omletu.
Jak przyrządzić doskonały omlet?
Omlet powinien być przede wszystkim jasny i lekko ścięty oraz składać się z licznych warstw. Najlepiej smażyć go na patelni o średnicy ok. 15–18 cm. Przygotowując idealny omlet dla dwóch osób, należy wbić 4–6 jajek do dzbanka i doprawić je nieco solą i pieprzem. Następnie włożyć 15 g masła na patelnię i rozpuścić na dużym ogniu. Kiedy zacznie skwierczeć trzeba wlać połowę ubitych jaj i szybciutko zamieszać widelcem. Pamiętajmy, by w czasie smażenia podważać omlet łopatką dookoła, aby nieścięte jajko spłynęło na dno. Omlet powinien się przyrumienić na złoty kolor od spodu i być nieco wilgotny z wierzchu. Kiedy już uzyskamy taką formę, zdejmujemy go z ognia i dodajemy nadzienie (najlepiej na środek, żeby łatwo można go było złożyć na pół), składamy omlet i zsuwamy na talerz. Pamiętajmy, że zawsze podajemy go zaraz po przyrządzeniu, ewentualnie zawijamy w folię aluminiową i wkładamy do nagrzanego piekarnika, żeby nie wystygł, kiedy będziemy przyrządzać kolejne.
Nadzienia do omletów
Jak już wspomniałam, bardzo ważne jest, aby nadzienie sporządzane było na innej patelni lub w rondlu, w tym samym czasie, co smażenie omleta. A oto moje pomysły na oryginalny farsz do omletów. Ciekawą propozycją jest zaserwowanie nadzienia z pieczarek w sosie truflowym. Wystarczy, że usmażymy 150 g pieczarek pokrojonych w cienkie plasterki na 25 g masła, dodamy 2 łyżki śmietany i łyżeczkę oliwy truflowej. Doprawimy do smaku solą i pieprzem i farsz o niebanalnym smaku gotowy.
Równie lekka wersja tego dania to omlet z ziołami – to tradycyjna potrawa kuchni francuskiej. Są dwa sposoby jej przyrządzenia. Umyć i drobno posiekać dymkę. Dodać po 2 łyżeczki świeżych posiekanych ziół: trybuli, szczypiorku, natki pietruszki i estragonu. Wymieszać. Posiekane zioła możemy ubić wraz z jajkami i usmażyć. Druga wersja omletu ziołowego: te same zioła mieszamy z 2 łyżeczkami podgrzanej tłustej śmietany i dodajemy sól, pieprz do smaku. Tak przygotowane nadzienie wkładamy do omletu i zwijamy całość w rulon.
Jeśli chcemy podać omlet w postaci bardzo sycącego dania, proponuję nadzienie z ziemniaków, cebuli i sera. Zaczynamy od obrania i posiekania cebuli oraz pokrojenia ugotowanego ziemniaka w kostki. Następnie ścieramy 40 g twardego żółtego sera, np. cheddar. Podsmażamy cebulę na dwóch łyżkach oliwy na niewielkim ogniu, dodajemy ziemniaki i podgrzewamy całość, mieszając od czasu do czasu. Doprawiamy do smaku. Rozkładamy nadzienie na omlety, posypujemy startym serem i zawijamy. Omlet z ziemniakami - pycha!
Inną propozycją smacznej wersji klasycznego dania z jajek jest omlet z bekonem i grzankami. Do jego przyrządzenia wystarczą 4 plastry bekonu pokrojone w kostkę i podsmażone na łyżce oliwy (podsmażamy do momentu, aż bekon stanie się chrupki). Chrupiący bekon przekładamy na talerz, a na patelnię dolewamy jeszcze odrobinę oliwy i smażymy na dość dużym ogniu 3 łyżki bułki pokrojonej w drobną kostkę. Następnie dorzucamy raz jeszcze bekon i podgrzewamy całość nadzienia, po czym wykładamy je na omlety. Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze