Czy jedzenie jajek szkodzi?
DAMIESA • dawno temu
Spożywamy je w zdwojonej ilości podczas Wielkanocy, jednak na co dzień jajka są nieodłącznym składnikiem polskiej kuchni. Czy ich spożywanie jest dobre dla naszego zdrowia? Pora się o tym przekonać.
Wartości odżywcze jajek
Wiele osób twierdzi, że ich spożywanie może prowadzić do licznych problemów z cholesterolem, którego poziom może znacznie wzrosnąć. Jak temu zapobiec? To bardzo proste. Wystarczy przestrzegać ich odpowiednich porcji jedzenia. Optymalna dawka to dwa jajka na tydzień. Taką powinny przynajmniej spożywać osoby mające tendencję do szybkiego wzrostu cholesterolu w organizmie. Tak naprawdę jednak ilość nie jest stała dla wszystkich, bo wiele zależy także od płci czy wieku, a także wagi ciała.
Jajka posiadają niezbędną do funkcjonowania lecytynę, która nazywana jest pogromcą tłuszczu, a więc przyczynia się do zachowania szczupłej sylwetki. Ma ona także szereg innych właściwości wśród których wymienia się działanie przeciwzapalne czy antyskrzepowe. Ponadto ma ona dobry wpływ na funkcjonowanie naszego serca i mózgu. Do tego żółtko jajkadobroczynnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz wspomaga prace wątroby. Warto także wiedzieć, że lecytyna reguluje ciśnienie krwi. Białko jajka jest zaś cennym źródłem aminokwasów.
Rodzaje jajek
Najbardziej popularne są kurze. Można jednak także pokusić się o przyrządzenie jajek gęsich, które świetnie nadają się do takich dań jak np. omlety czy jajecznica ze względu na sporą ilość żółtka. Prawdziwym rarytasem są jajka strusie, które są największe, ale także bardzo drogie. Jeśli chodzi o kupno, to warto zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniu. Te oznaczone symbolem S, będą dość małe, XL będzie zaś oznaczać jajka o dość dużej wadze, która może sięgać nawet 73 gram. Można też sięgnąć po te przepiórcze, o charakterystycznej, nakrapianej skorupce. Choć są dość małe, to cechują się delikatnym smakiem, są bardzo zdrowe, posiadają duże ilości łatwo przyswajalnych białek i są polecane osobom z nadciśnieniem, zaburzeniami nerwowymi oraz chorobami nerek czy wątroby.
Przechowywanie i przyrządzanie jajek
Jajka należy przechowywać w lodówce „cieńszym” końcem do dołu. Warto jednak zwracać szczególną uwagę na termin przydatności do spożycia, bo w tej kwestii wszelkie niedopatrzenia mogą się bardzo źle skończyć i skutkować powikłaniami ze strony przewodu pokarmowego.
Kilka sposobów na jajka:
- Jeśli przy postrząsaniu dziwnie bulgoczą najlepiej od razu je wyrzucić do kosza.
- Sposobem na sprawdzenia czy jajko jest ugotowane czy surowe (jeśli położyliśmy je w lodówce w tym samym miejscu i mamy problem z ich rozróżnieniem) jest zakręcenie nim na stole. To, które będzie się obracać niczym „bączek” jest najpewniej tym gotowym do zjedzenia.
- Aby jajka nie popękały nam w czasie gotowania w rondelku, warto wsypać do wody łyżkę soli.
Warto wiedzieć, że blade żółtko świadczy o tym, że w znajduje się w nim mało wartości odżywczych i witamin. Dzieciom do roku życia nie wskazane jest podawanie jajka, bo może ono powodować reakcje uczuleniowe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze